Backlink

Backlink Nedir? & Nasıl Alınır?2020-03-25T15:28:46+03:00

SEO’nun kalbi olarak tanımlayabileceğimiz Backlink nedir konusunu kısaca açıklamak gerekirse, bir web sitesinin bir diğer web sitesine verdiği geri bağlantılar şeklinde tanımlayabiliriz. İçerikte, web sitelerinin, Google veya diğer arama motorları ile optimize edilmesini sağlayan SEO çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan Backlink konusunu detaylarıyla açıklayarak bilgi edinmenizi sağlayacağız. İçeriğin sonunda Backlink nedir, web siteleri için neden önemlidir, SEO çalışmalarındaki yeri nedir ve nasıl alınır şeklinde sorduğunuz tüm soruları detaylı ve anlaşılır bir şekilde aktarmış olacağız.

Backlink nedir? Sorusu SEO’nun önem kazanması ve Google’ın sıralama kriterlerini genişletmesiyle çok sık karşılaşılan bir soru haline gelmiştir. SEO’nun kalbi olarak nitelendirdiğimiz Backlink, en basit tanımıyla, Bir web sitesinin bir başka web sayfasına veya sitesine referans olmasıdır. Referans olan web sitesi ne kadar kaliteli ve güçlüyse referans olduğu web sitesi de buna oranla Google’ın veya diğer arama motorlarının gözünde kaliteli görünmektedir. Dolayısıyla, web sayfalarının, Google arama motoru sıralamasında üst sıralarda yer alması için kaliteli sitelerden Backlink alma işlemi önem kazanmaktadır.

Geri bağlantı olarak bilinen Backlinkler, arama motoru algoritması, SEO çalışmaları ve web sitenizi büyütmek adına son derece büyük bir öneme sahiptir. Bir web sitesinin aldığı kaliteli geri bağlantıların etkisini basit bir örnek ile açıklayacak olursak; Çok saygın bir firmanın, diğer iş ortaklarına sizden olumlu bir şekilde bahsetmesi, size referans olması gibi düşünebilirsiniz. Aynı şekilde kaliteli bir web sitesinde, sizin web sitenizin veya web sayfanızın adının geçmesi öncelikli olarak Google botları tarafından sitenizin kaliteli olarak algılanmasını sağlayacaktır. Böylece, Google botları, sitenizi güvenilir bir site olarak değerlendirecek ve sıralamadaki yerinizi üst sıralara taşıyacaktır.

backlink nedir

Backlink nasıl alınır sorusu teknik detay içeren bir konu olmakla birlikte anlaşılır bir şekilde aktaracağız. Sitenize kaliteli Backlink alımı için öncellikle Ahrefsh ve Semrush gibi popüler ve kaliteli analiz araçlarından hedeflediğiniz anahtar kelimeye yönelik rakiplerinizin Backlink analiz işlemini gerçekleştirerek, bir liste oluşturmanız gerekir. Analiz araçları yardımı ile bu liste oluşturulurken bazı site değerleri göz önünde bulundurulur. Bu değerlerin, gereğinden düşük, gereğinden yüksek veya birbiri ile uyumsuz olması, bahsedilen siteden alınan Backlinklerin sayfaya faydadan çok zararının dokunacağını işaret eder. Başarılı bir SEO uzmanı, Backlink listesi oluştururken, Backlink alınacak web sitelerinin değerlerini inceler ve siteye zarar verebilecek bağlantıları listeye eklemez. Ayrıca bu geri bağlantıları sürekli kontrol altında tutar.

Ayrıca, Backlink, kaliteli bir web sitesine tanıtım yazısı yayınlatmak, banner görseline link eklemek, footer kısmına kelimeden link eklemek, blog yazılarına yorum yazarak web sayfanızın linkini eklemek şeklinde çeşitli yollarla yapılmaktadır.

10
Profil Backlink Satın Al

Profil Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Hızlı Teslimat ve Ekonomik Fiyat

Şifresiz ve Güvenilir Ödeme Yöntemleri

7/24 Canlı Destek

20,00 ₺
25
Profil Backlink Satın Al

Profil Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Hızlı Teslimat ve Ekonomik Fiyat

Şifresiz ve Güvenilir Ödeme Yöntemleri

7/24 Canlı Destek

50,00 ₺
50
Profil Backlink Satın Al

Profil Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Hızlı Teslimat ve Ekonomik Fiyat

Şifresiz ve Güvenilir Ödeme Yöntemleri

7/24 Canlı Destek

100,00 ₺
Daha Fazla
Profil Backlink Satın Al

Profil Backlink İle Sitenizi Yükseltin

Hızlı Teslimat ve Ekonomik Fiyat

Şifresiz ve Güvenilir Ödeme Yöntemleri

7/24 Canlı Destek

Backlink  alırken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıdaki maddeler üzerinden inceleyebilirsiniz.

 • Spam yapan sitelerden hiçbir şekilde backlink alınmamalıdır.
 • Google cezasına maruz kalmış sitelerden asla Backlink alınmamalıdır. Aksi takdirde siteniz Google’ın gözünde güven kaybeder,
 • Farklı dillerdeki sitelerden çok fazla Backlink alınmamalıdır,
 • Kopya içerikli sitelerden asla Backlink alınmamalıdır. Bu siteler zaten Google’ın gözünde değer kaybetmiş sitelerdir,
 • Sıralaması sizden düşük olan web sitelerinden backlink alınmamalıdır,
 • Backlink sorgulama araçları ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz. 

Backlink aldığınız sayfalarda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de link çıkışı sağladığınız bu sitelerin, ileride spam olmayacak web siteleri veya sayfaları olmasıdır. Aksi takdirde sayfanız spam olarak algılanır ve zarar görür. Dolayısıyla Backlink alımı konusunda, başarılı bir SEO uzmanının desteği ve Backlink listesi oluşturması her zaman önemlidir. Otomatik backlink alımları her zaman siteniz için iyi olmayabilir. Bu nedenle dengeli alınması önemlidir. Bu konuda bir SEO uzmanından yardım alabilirsiniz. Kaliteli sitelerden backlink alımı için, backlink satın al hizmetini güvenilir bir SEO uzmanından ve siteden yararlanarak gerçekleştirebilirsiniz. 

backlink nasıl alınır

Backlink bağlantılarını iki farklı türde görebilmekteyiz. Bunlar: DoFollow ve NoFollow etiketli bağlantılardır. Backlink aldığımız sitenin kaynak kodlarından bağlantımızın hangi türde olduğunu kontrol edebiliriz. DoFollow bağlantıların aldığınız sitenin kalitesine göre SERP arama sonuçlarında sıralamanızı yükselttiğini görebilmekteyiz. Ahrefs, Semrush ve Alexa gibi SEO araçlarındaki DR, DA-PA gibi puanlamarın DoFollow bağlantı alının sitenin değeri kadar bir yükselme görülmektedir. NoFollow bağlantılarda ise sitenizin değeri ile birlikte SERP sonuçlarındada olumlu bir ivme yakalayabilirsiniz ancak DoFollow bağlantılar kadar etkili olmayacaktır. Google algoritmalarında yapılan son güncellemeler ile NoFollow bağlantıların değeri de DoFollow bağlantılar kadar etkili olmaya başladığını söyleyebiliriz. Yani kısaca anlatmak gerekirse, Backlink çalışması yapılan bir site her zaman rakip sitelere nazaran Google SERP sonuçlarında daha değerli olarak kabul edilmektedir. Bağlantı türünüz ne olursa olsun uzman kişilerin doğru kategori ve yüksek değerli sitelerden aldığı bağlantılar sizi hedefiniz olan ilk sayfaya taşımada yardımcı olacaktır. 

Backlinklerimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Backlinklerin kontrol edilmesinin öneminden bahsetmiştik. Kötü geri bağlantıları kontrol edebilme açısından da önem taşıyan Backlinkler, Aksi takdirde Backlinkler, sitenize zarar veren bir yapıya bürünebilir. Eğer, bazı spam veya yetişkin siteler varsa sıralamanız bu durumdan zarar görecektir. Hatta, Backlinklerin kontrol edilmemesi durumunda, zararlı sitelerden dolayı, Google, sitenizi cezalandıracak ve indexlenmemesine sebep olacaktır. Ancak düzenli kontrollerin yapılması durumunda, sayfanız hiçbir şekilde zarar görmeyecek aksine sıralamanız yükselecektir.

Sitenizin Backlinklerini kontrol edebilmeniz için çeşitli araçlar mevcuttur. Bu araçları kullanarak kolay bir şekilde backlink kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, kaliteli analiz sitelerinin sunduğu backlink kontrol aracı kullanmanız her zaman önem taşımaktadır.

backlink

Geri bağlantılar üç ana konuda yardımcı olur.

 • Sıralamalar
 • Keşfedilebilirlik
 • Yönlendirme trafiği

Tüm geri bağlantılar eşit olarak oluşturulmaz. İşte bir backlink'in kalitesine ve faydasına katkıda bulunan birçok özellikten bazıları.

 1. İlgili bağlantılar
 2. Güçlü geri bağlantılar
 3. Trafik
 4. Yerleştirme
 5. Dofollow & Nofollow
 6. Bağlantı metni ( anchor text )

Bir web sitesini veya web sayfasının geri bağlantılarını kontrol etmenin iki yolu vardır. İlk yöntem yalnızca sahip olduğunuz siteler için çalışır. Başka bir web sitesine veya web sayfasına olan geri bağlantıları kontrol etmek için ikincisini kullanın.

 1. Google Arama Konsolu'ndaki geri bağlantıları kontrol etme
 2. Üçüncü taraf bir geri bağlantı denetleyicisi kullanarak geri bağlantıları kontrol etme ( Ahrefs & Semrush gibi araçlar )

Google gibi arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda geri bağlantılar önemlidir. Bununla birlikte, tüm geri bağlantılar eşit yaratılmaz. Alaka düzeyi, yerleşim ve diğer özelliklerin tümü bir bağlantının kalitesine ve yararına katkıda bulunur.

Genel bir kural olarak, bir bağlantı almak ne kadar kolay olursa, o kadar az değerli olacaktır.

Link oluşturmaya başlamak mı istiyorsunuz? Hemen yazımıza göz atın.

5 / 5
Toplam: 654 Değerlendirme
Deneyiminiz hakkında yorum yapın.
Backlink Nedir? & Nasıl Alınır?

Kırık bağlantı kurma yöntemi. ... İnfografikler üzerinden geri. ... Konuk makalelerinin avantajı. ... Rakiplerinize casusluk yapın. ... Dahili bağlantılar oluşturun. ... İçeriğinizi tanıtın. ... Görüşlerinizi yazın. ... Gazetecilerle ve önemli blog yazarlarıyla iletişim kurun.

Hüseyin
Backlink Nedir? & Nasıl Alınır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) terminolojisinde bir backlink , bir Web sayfasından kendi Web sayfanıza veya web sitenize bağlanan bir köprüdür . Gelen Bağlantı (IBL) olarak da adlandırılan bu bağlantılar, Web sitenizin popülerliğini (veya önemini) belirlemede önemlidir. ... Ayrıca iki ayrı kelime olarak da yazılabilir, arka bağlantı.

Selin
Backlink Nedir? & Nasıl Alınır?

Backlink bir web sitesi başka bir web sitesi ve buna bağlantıları bahsettiğinde Internet üzerinden gerçekleşecek. “Gelen bağlantılar” olarak da adlandırılan geri bağlantılar, bağlantılarını harici web siteleri aracılığıyla yapar. ... Yetkili sitelerden aldığınız daha fazla oy, bir sitenin sıralaması ve arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etki yaratır.

Arya
Backlink Nedir? & Nasıl Alınır?

Belirli bir web kaynağı için bir geri bağlantı, başka bir web sitesinden o web kaynağına bir bağlantıdır. Web kaynağı bir web sitesi, web sayfası veya web dizini olabilir. Bir geri bağlantı, bir alıntıyla karşılaştırılabilir bir referanstır.

Hakan

SEO Hizmeti

SEO Hizmeti

Arama motorlarında web sitesinin performansının artırılması olarak tanımlanan SEO kavramı, profesyonel SEO hizmeti ile icra edilir. Genel çerçevede web sitesinin potansiyelinin artırılması hedeflendiği içi, rakip analizi, markalaşma ve SEO kriterlerinin uygulanması, hizmet kapsamında yer alır. Sosyal medya mecraları arasında yer alan Instagram, Twitter ve Facebook da, bu kriterler kapsamında yer almaktadır. Peki, web sitelerinin performansını […]

SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

Sizde sitenizi Google’da yükseltmek için SEO uzmanı olmak ister misiniz? İnsanların yeni arayışlar içerisine girmeleri veya sektöründe söz sahibi olmaları için gerçekleştirdikleri çabalar, bir süreç içerisine dâhildir. Günümüz dijital dünyasında arama motorlarında yer edinmenin öneminin artması da, yeni arayışları körükleyecek SEO kavramını öne çıkarmıştır. Elbette ki SEO ile beraber SEO uzmanı kavramını da. Peki, SEO […]

Web Sitesi Kurma

Web Sitesi Kurma

Günümüzde hemen herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek internet sitesi kurulumları, birçok farklı şekilde olabilmektedir. Gerek kurumsal gerek kişisel olmanın yanı sıra e-ticaret amacıyla da kurulan sitelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Site kurulumuna başlamadan önce sitenin hangi amaca hizmet edeceğinin belirlenmesi ve ne şekilde olmasının istendiği belirlenmelidir. Teknik hiçbir soruna takılmadan sizlerde hemen hazır işlemler üzerinden […]