instagram çevrimdışı kullanım

Instagram’a Sınırlı Çevrimdışı Kullanım Özelliği Geldi

Facebook F8 konferansından sonra hem Facebook ana uygulamasından hem de Instagram’da ne gibi değişiklikler sunulacağı ortaya çıktı. Facebook için sunulacak olan güncellemelerde kullanıcılara hikayeler sisteminde yapılan yeniliklerden tutunda artırılmış gerçeklik efektlerine kadar birçok yeni özellik sunulmuş oldu. Fakat konferans genelinde tüm bu güncellemelere rağmen en büyük ilgiyi yine Instagram yenilikleri topladı.

Daha önce Direct mesaj özelliğinde bir düzenlemeye giden uygulama Direk mesaj sisteminde kullanıcıların birbirlerine anlık olarak kaybolan fotoğraflar ve videolar gönderme özelliğini kullanmalarını sağlamıştı. Söz konusu özelliğin hemen sonrasında yine bir güncelleme haberi daha gelmiş bu kez ise Instagram’a koleksiyonlar adı verilen bir özellik eklenmişti. Konferans kapsamında alacağı yenilikler bitmeyen uygulama şimdi ise çevrim dışı çalışma özelliğiyle gündemde. Instagram çevrimdışı güncellemesi olarak bilinen yeni güncelleme sayesinde artık Instagram’ı belli standartlar içerisinde belli özelliklerle sınırlı olmak koşuluyla çevrim dışı kullanmak mümkün olacak.

Instagram Çevrimdışı Özelliği Ne İşe Yarayacak?

Instagram Çevrimdışı Özelliği duyurulduğu andan bu yana Instagram tarafından belli standartlar içerisinde çalışacak bir özellik olarak aktarıldı. Öncelikle söz konusu özelliğin yayınlanmasının nedeninin internet bağlantı sıkıntıları olduğunu belirtelim. Instagram 600 milyon civarında olan kullanıcılarının birçoğunun uygulamayı yetersiz bağlantılarla kullanabildiğini tespit etmiş durumda. Özellikle mobil veri bağlantılarında yeterli kalite ve yeterli bağlantı hızı elde edilebildiğini söylemek oldukça zor. Ülkemizde de 4,5G öncesinde benzer sorunlar yaşanıyordu.

instagram çevrimdışı kullanım

instagram çevrimdışı kullanım özelliği

İşte Instagram’ın çevrim dışı özelliğini kullanıma sunmasının ana nedeni de bu. Öncelikle uygulamanın bağlantı sorunları yaşanan bölgelerde daha rahat kullanılması sağlanacak. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Kullanıcılar internete bağlı oldukları durumlarda gezdikleri profillerden tutunda, gönderdikleri beğeniler ve yorumlara kadar birçok bilgi artık sunucu üzerinde değil de doğrudan akıllı telefonların ön bellek sistemlerinde tutulacak. Bu sayede internet bağlantınız olmadığında gezdiğiniz ya da görüntülediğiniz profillere, mesajlara, beğenilere bakabileceksiniz. Bir nevi sınırlı bir çevrimdışı kullanım imkanı sunulmuş olacak.

Bunun dışında yeni özellikle beraber taslak olarak oluşturma bölümleri de geliyor. Mesela çevrimdışı olduğunuz bir anda mesaj göndermek istediniz. Bunu doğrudan standart mesaj gönderme işleminde olduğu gibi kullanabiliyor olacaksınız. Mesajınız taslak olarak kayıt altına alınacak ve ardından internet bağlantısı yaptığınız herhangi bir anda otomatik olarak gönderim sağlanabilecek. Yorum ve beğeniler içinde bu durum aynen geçerli olacak. Fakat çevrimdışı sisteminin tüm bu özelliklerinin şu an için hikayeler bölümünde kullanılamayacağını da ekleyelim.

Şimdilik Sadece Android İşletim Sistemlerinde Kullanılacak

Henüz duyurusunun bile yeni gerçekleştirildiği bir güncelleme olması Instagram çevrimdışı güncellemesinin henüz yeterli seviyede olmadığını da gösteriyor. Öncelikle Android işletim sistemleri için yayınlanan güncellemenin iOS sürümünün gelip gelmeyeceğini de beklemek gerekecek. Son olarak ekleyelim güncelleme sadece test aşamasında olan bazı bölgelerde kullanıma açıldı. Tüm bölgelerde kullanılması biraz daha süre isteyebilir.

Instagram koleksiyon

Instagram Güncellemelerine Devam Ediyor. Koleksiyonlar Güncellemesi Geldi

Görsel odaklı sosyal medya uygulamaları denildiğinde akla bir iki ana uygulama geliyor. Bu alanda tüm dünya üzerinde ilk sırayı almayı başaran sosyal medya uygulaması ise Instagram uygulaması oldu. Facebook çatısı altında çalışan uygulama en az Facebook kadar çok konuşulmayı ve en az Facebook kadar çok kullanılmayı da başarıyor. Bu kadar konuşulması ve giderek artan kullanım oranlarının nedeni ise ilk etapta sadece fotoğraf ve video paylaşımı özelliği olan ve sadece bir internet albümü olarak gösterilen Instagram’ın güncellemeleri sonrasında aldığı yeni biçim.

Artık uygulamayı kullanarak kolaylıkla arkadaşlarınızla iletişime geçebiliyorsunuz. Bunun dışında yine Instagram’ı kullanarak sanki detaylı bir anlık mesajlaşma uygulamasından yararlanıyormuş gibi arkadaşlarınıza kaybolan fotoğraflar ya da videolar gönderebiliyorsunuz. Bunun dışında hikayeler paylaşımları, canlı yayın yapabilme gibi özellikleri de düşündüğümüzde çok daha işlevsel hale geldiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz uygulamanın tüm bu geldiği nokta ise Instagram’ın gelişmesine engel değil.

Instagram koleksiyon güncellemesi

Instagram koleksiyonlar özelliği

Henüz geçtiğimiz hafta içerisinde yeni bir güncelleme yayınlayan ve yeni yayınladığı güncelleme ile Direct kısmına anlık kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderme özelliği getiren Instagram şimdi ise koleksiyonlar adı verilen bir özelliği devreye soktu.

Bu Kez Güncelleme Pinterest Üzerinde Kullanılan Bir Sistemi Getiriyor

Aslında son dönemde yayınlanan güncellemelerinin birçoğunda Instagram bir başka sosyal medya uygulaması olan Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil etmişti. Hikayeler güncellemesinden beridir devam eden bu durum yeni güncellemeden sonra ise değişiyor. Artık Instagram Snapchat özelliklerini almaktan vazgeçmişe benziyor. Bu kez gelen güncellemede ise Pinterest uygulamasında kullanılan bir sistem uygulamaya dahil ediliyor.

Instagram koleksiyonlar özelliği

Instagram koleksiyon kullanımı

Pinterest uygulamasında panolar özelliği olarak kullanılan özellikle beraber artık paylaşımlarınızı sınıflandırabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Yapmanız gereken sadece fotoğraflarınızı kategorilere bölmek oluyor. Bu sayede her paylaşımınızı sınıflandırarak kendi kategorilerinizi oluşturmanız mümkün kılınıyor. Söz konusu özellikle beraber gelen bir sınır yok. Yani istediğiniz kadar koleksiyon oluşturmanız mümkün hale geliyor. Daha iyi anlaşılması için söz konusu güncellemeyi örnek vererek açıklayalım.

Koleksiyon Özelliğinin Detayları ve Kullanımı

Instagram koleksiyonlar özelliği dediğimiz gibi kullanıcıların paylaşımlarınızı sınıflandırmasını sağlıyor. Diyelim ki standart paylaşımlarınız yanında belli aralıklarla manzara paylaşımları yapıyorsunuz. Yaptığınız manzara paylaşımlarının ise standart paylaşımlarınızdan ayrı olarak görüntülenmesini daha doğrusu bu alanda yaptığınız tüm paylaşımların tek bir başlık altında istediğiniz an görünmesini istiyorsunuz.

Instagram koleksiyon

Instagram koleksiyon kullanımı

İşte bu durumda yeni koleksiyonlar özelliği devreye giriyor. Instagram koleksiyonlar sistemi sayesinde tüm manzara fotoğraflarınızı manzara olarak oluşturabileceğiniz bir koleksiyona ekleyerek istediğiniz an toplu görüntüleme olarak kullanabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz bu koleksiyonlar özelliği doğrudan profilin alt kısmında yer alan kayıtlı gönderiler bölümünde yer alıyor. Kayıtlı gönderiler kısmında koleksiyonlar başlığı altında yer alan özelliğe girerek koleksiyonları olduğu gibi listeli bir şekilde görüntülemeniz mümkün kılınıyor.

Bir nevi yer imi sistemine benzer olan sistemde yeni bir koleksiyon oluşturmak ve oluşturduğunu koleksiyonları kayıt altına almak için ise Kayıtlar bölümünden koleksiyonlar ekranına girdiğiniz kısımdan “+” simgesine basmanız gerekiyor. “+” simgesine bastığınızda koleksiyonun adının girileceği bölüm geliyor ve seçtiğiniz resimler girdiğiniz ad ile beraber koleksiyonlara dahil ediliyor. Şimdiden beğeni toplayan özelliğin tam anlamıyla yayınlandıktan sonra ne gibi değişiklikler alacağını ve geliştirmeye devam edilerek yeni bir bölüm mü yapılacağını ise bir süre sonra görmüş olacağız. Instagram bu konuda da sürekli olarak açıklamalarına devam ediyor.

Instagram yeni Direct özelliği

Instagram Direct Bölümü İçin Yepyeni Özellik

Sosyal medyanın sevilen uygulamalarından biri olan Instagram artık güncellemelerini sürekli hale getirdi. Son olarak Snapchat özelliklerini uygulamaya dahil eden sosyal medya devi bununla beraber artık doğrudan mesajlaşma bölümüne de önem vermeye başladı. DM olarak bilinen doğrudan mesajlaşma bölümünü artık bir chat uyguinlamasını haline dönüştürmek isteyen Instagram bunun için yeni adımlar atmaya da devam ediyor. İlk olarak Direct mesaj bölümü için kaybolan fotoğraf güncellemesini sunan Instagram bu sayede kullanıcıların birbirlerine kaybolan fotoğraflarını göndermesini sağlamıştı. Bundan önce gelen güncellemede ise uygulama kullanıcıların arkadaşlarına doğrudan başka hesaplarda beğendikleri paylaşımları gönderme imkanı sunmuştu. Kısa aralıklarla yayınlanan yeni güncellemeler sayesinde DM bölümünü çok daha kullanışlı hale getiren Instagram şimdi ise söz konusu bölüme yeni bir özellik daha ekliyor. Instagram yeni Direct bölümünün bir nevi chat uygulaması olarak öne çıkmasını sağlayan özellik ise Direct bölümünü çok daha işlevsel hale getiriyor. Peki yeniş özellik nedir? Nasıl çalışır?

Instagram Direct Fotoğraf Gönderme

Yeni özellik sayesinde arkadaşlarınıza anlık olarak video ya da fotoğraf gönderimi yapabiliyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Instagram yeni Direct resmi tanıtımından sonra ortaya çıkan özelliği kullanmak için yapmanız gereken işlemler oldukça basit.

Sistem hikayeler bölümünde ve paylaşım ekranında ekranı sola doğru çekmenizle devreye giriyor. Yeni güncelleme sonrasında ekran sola doğru kaydırdığınız da doğrudan Direct bölümü açılıyor. Direct bölümünün eski sistemden ise biraz farkları var.

instagram yeni direct

Direct bölümünün hemen alt kısmında yer alan mavi renkli “kamera” kısmına tıklayarak çekim moduna geçebiliyorsunuz. Selfie çekimleri, doğrudan fotoğraf çekimleri ya da hareketli resim çekimleri yapabiliyorsunuz. Yeni özellik sayesinde bu kısımda yaptığınız çekimleri doğrudan ekranda yer alan gönder butonunu kullanarak gönderime açabiliyorsunuz. “Gönder” kısmını kullandığınızda ekranınıza arkadaşlarınızın listesi geliyor.

Bu ekrandan yeni çekimlerinizi göndermek istediğiniz arkadaşlarınızı seçiyorsunuz. Seçim yaptığınız kullanıcılarda bir sınır yok. Yani sadece tek bir hesaba değil birden fazla hesabı seçerek anında gönderim gerçekleştirebiliyorsunuz. Yeni videoları veya fotoğrafları bu şekilde arkadaşlarınıza gönderdiğinizde yeni bir chat bölümü de açılmış oluyor.

instagram yeni direct özelliği

instagram yeni direct özelliği geldi

Arkadaşlarınıza gönderdiğiniz iletiler anlık olarak bildirim şeklinde gösteriliyor. Oluşan konuşma ekranından arkadaşlarınız mesajlarla konuşmaya dahil olabildiği gibi aynı şekilde arkadaşlarınızda fotoğraflar ve videolarla sizin paylaşımınıza eşlik edebiliyor. Direct üzerinde bu şekilde paylaşımınıza bir cevap ya da karşılık geldiğinde ise doğrudan bildirim kutunuzda yeni paylaşımı ya da mesajı bildirim olarak alıyorsunuz. Bu şekilde kaybolan videolar ve fotoğraflar gönderdiğinizde videolar ve fotoğraflar görüntülendikten sonrada kayboluyor.

Mesajı Kimlerin Gördüğünü Görebileceksiniz

Söz konusu özellikle beraber artık gönderilerinize ve videolar ya da fotoğraf gönderilerinizi de hangi arkadaşlarınız görmüş ya da gönderdiğiniz kişiler görmüş mü bunun bilgisini alabiliyorsunuz. Daha önce WhatsApp üzerinde kullanılan sisteme benzer bir sistem olarak dikkat çeken özelliğin Direct bölümünü chat uygulaması haline getirdiğini de söylemek yanlış olmaz. Söz konusu özelliğin kullanımı ile beraber mesaj ya da standart kullanım bölümünde ise bir değişiklik olmuyor. Sadece artık anlık video paylaşımları, görüntü paylaşımlarınızı doğrudan arkadaşlarınıza iletebiliyorsunuz. Aşağıda da özelliğin taş kağıt makas animasyonu ile tanıtımı yer almakta.

Direct Bölümü İçin Yeni Güncelleme Ne Zaman Geliyor?

Tüm bu özellikleriyle beraber Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre yeni sistem kullanıcıların Direct bölümünü daha eğlenceli bir hale getirmek için yayınlanmış. Bugün itibariyle yayınlanan özelliğin güncelleme olarak şimdiden kullanıma başladığı da belirtiliyor.

300 milyon Direct kullanıcısından 375 milyon Direct kullanıcısına ulaşmasını bir nevi yeni güncelleme ile kutlayan Instagram’ın güncellemesini anlık olarak alamayan kullanıcıların ise bir süre beklemesi gerekecek. Zira Instagram söz konusu özelliği bölgesel güncellemelerle yayınlayacağını açıkladı. Yani her bölge hemen yayına geçilmeyecek. Zaten Instagram’ın standartlarından biri bu özellik.

Instagram İki Aşamalı Doğrulama ve Canlı Yayın Kaydet Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram kısa aralıklarla güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Hemen her düzenlemede yeni özellikleri kullanıcılara sunan uygulama son olarak ise canlı yayın özelliği ve güvenlik önlemleri için yeni güncellemeler yayınlamıştı. Yayınlanan bu güncellemelerle beraber Instagram hem bir yandan canlı yayınlarınızı kaydet özelliğini kullanmanıza imkan tanıdı hem de Instagram iki aşamalı koruma sistemi ile beraber güvenlik sistemi değiştirildi. Yeni gelen güncellemelerle beraber her iki özellik Instagram’ı çok daha kullanışlı hale getirildi. Özellikle canlı yayın özelliğinde kullanılan ekstra kaydet özelliği uygulamanın da epey ilgi görmesini sağladı. Peki her iki özellik nasıl kullanılacak? Güncellemeler hakkında bilinmesi gereken kuralları neler? Daha detaylı olarak bakalım.

Instagram Canlı Yayın Kaydet Özelliği Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler Neler?

Öncelikle canlı yayın özelliğinden bahsedelim. Gelen güncelleme ile beraber Instagram canlı yayınları artık kaydedilebiliyor. Fakat öncelikler yeni güncelleme hakkında bilmeniz gerekenler var. İlk olarak yeni güncellemenin sürümünün 10.12 sürüm olduğunu belirtelim. Bu sürümü güncellemeden canlı yayın kaydet özelliğini kullanamıyorsunuz. Bunun dışında kaydet özelliği için herhangi bir süre bildirimi olmadığını da ekleyelim.

Yani istediğiniz sürede canlı yayınlarınız kayıt edebiliyorsunuz. Canlı yayın özelliğinde sunulan süre ne kadar ise kayıt süresi de o kadar oluyor. Ayrıca bilinmesi gereken bir başka nokta ise canlı yayın kaydet özelliğinin canlı yayın içerisinde herhangi bir sistemi değiştirmediği. Tüm bunlarla beraber şimdi canlı yayın kaydet özelliğinin nasıl kullanılacağından bahsedelim. Instagram canlı yayın kaydet özelliğini kullanmak için yapmanız gereken işlemler şöyle;

 • Öncelikle Instagram canlı yayın başlatmak için her zaman kullandığınız canlı yayın özelliğini kullanmanız gerekiyor. Canlı yayın başlatmanız için yapmanız gereken herhangi bir işlem bulunmuyor.
 • Canlı yayına başladıktan sonra ise istediğiniz sürede istediğiniz şekilde canlı yayınlarınızı yapabiliyorsunuz. Canlı yayın yapılıp tamamlandıktan sonra ise yeni özelliği kullanabiliyorsunuz.
 • Instagram canlı yayın kaydet özelliği bu aşamada kullanılıyor. Canlı yayın kaydet özelliğini kullanmak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan “save” yani kaydet butonunu kullanmanız gerekiyor. Kayıt işlemi doğrudan Instagram profilinize yapılıyor. Telefonunuzun hafıza kısmına bir etkisi olmayacağı belirtiliyor fakat henüz bu durum net değil. Save özelliğini kullanarak canlı yayınlarınızı kayıt etmeniz durumunda canlı yayınlarınız ise profil kısmına kayıt ediliyor.
 • Profil kısmında kayıt alınan canlı yayınların sonradan paylaşılması da mümkün kılınıyor. Instagram tarafından yapılan açıklamaya göre canlı yayınlarınızı indirdikten sonra canlı yayınlarınızı profillinizden paylaşabiliyorsunuz. Bunun için ekstra bir sisteme ya da programa ihtiyacınız olmayacak. Doğrudan Instagram üzerinden paylaşmanız mümkün olacak.
Instagram canlı yayın

Instagram canlı yayın özelliği

Önemli Not: Canlı yayın kaydet özelliği Instagram’a 10.12 sürümünden sonra gelecek bir güncelleme. Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu güncellemenin bölgesel olarak yayınlanacağı da belirtildi. Yani 10.12 sürüm güncellemesini almış olsanız bile söz konusu canlı yayın kaydet özelliğini henüz almamış olabilirsiniz. Kaldı ki ülkemizde de bu durum aynen geçerli. Bunun dışında canlı yayın sonrasında sayfanın sağ köşesinde yer alan kaydet özelliğini kullanmazsanız ve devam edip canlı yayını kaydetmeden sonlandırırsanız bu durumda sonrasında canlı yayınlarınızı kaydetmeniz mümkün değil. Bir kez çıkış yapmışsanız eğer canlı yayın kaydet özelliğini kullanmadığınız kayıtlarınız tamamen kayboluyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer noktada bu.

Instagram İki Aşamalı Şifre Sisteminin Kullanımı

Bir diğer güncelleme ise Instagram’a gelen iki aşamalı şifre kontrol sistemi. İki aşamalı şifre kontrol sistemi oldukça başarılı bir sistem. Instagram’da güvenliğinizi sağlamak için kullanılan sistemde kullanıcıların hesaplarına giriş yapmadan önce güvenlik kodu girişi yapmaları isteniyor. Söz konusu sistemde kullanımda oldukça basit. Öncelikle ayarlar kısmından iki aşamalı koruma sistemini aktif etmeniz gerekiyor. Ardından iki aşamalı şifre kontrol sistemini kullanabiliyorsunuz.

 • İki aşamalı şifre sisteminin detaylarından biraz bahsedelim. İki aşamalı şifre sisteminde giriş için öncelikle kullanıcı adınız ve şifrenizi kullanmanız gerekiyor. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra ise Instagram hesabınıza doğrudan giriş yapmak mümkün olmuyor. Bu durumda Instagram girişi için bir aşamadan daha geçmeniz gerek.
 • Instagram iki aşamalı kontrol sisteminde giriş bilgilerinizi girdikten sonra giriş için birde güvenlik kod alanı karşınıza gelecek. Gelen bu alan üzerinde güvenlik kodu bölümü bulunuyor. Telefonunuza doğrudan Instagram tarafından elen güvenlik kodunu gerekli alana girmenizle beraber Instagram hesabınıza giriş yapabiliyorsunuz. Yani bu seviyede koruma iki aşamalı olarak karşımıza geliyor.
 • Hemen her girişte de şifre değişikliği yapılmakta. Kod düzeni değiştirilip her seferinde şifre değiştiren Instagram böylelikle çok daha güvenli bir sosyal medya kullanımı sunmak istiyor orası kesin.
Instagram İki Aşamalı Şifre kullanımı

Instagram İki Aşamalı Şifre

Instagram Sahte Mesajlara Konusuna Çok Dikkat Edin

Yeni güncelleme Instagram’ın tamamen kullanıcı güvenliğini sağlamak için yayınlanmış olan bir güncelleme. Bu güncelleme sonrasında kullanıcıların hesaplarının güvenliğini giriş açısından sağlanmış oluyor. Fakat bunun dışında yeni güncelleme sonrasında ortaya çıkan yeni bir sahtecilik hakkında daha kullanıcıları uyaralım. Henüz güncelleme tüm bölgeler için yayınlanmamış olsa da kullanıcılara yine sahte mesajların gittiği ve bu kez sahte mesajlarda yeni güncellemenin bahane gösterildiği görülüyor.

İddialara göre söz konusu mesajlarda kullanıcılara Instagram doğrulama kodunu öğrenmeleri için bir bağlantı sunulduğu iddia ediliyor ama bu sahte bir bağlantı. Mesajın içerisinde yer alan bağlantıya tıkladığınızda otomatik olarak kullanıcı bilgilerinin istediği bir sahte Instagram ekranı geldiği söyleniyor. Kullanıcılardan gelen mesajlara göre bu ekranlara kullanıcı adınız ve şifrenizin girilmesi isteniyor. Kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiğinizde ise Instagram otomatik olarak doğrulama kodu gönderecek zannediyorsunuz.

Instagram İki Aşamalı Şifre kullanımı

Instagram İki Aşamalı Şifre sistemi

Fakat gerçek böyle değil. Tamamen sahtelik üzerine kurulmuş olan sistem nedeniyle Instagram doğrulama kodunun gelmesini bir kenara bırakın Instagram hesaplarınız kötü amaçlı kişilerin eline geçebiliyor. Bu nedenle daha önceki yazılarımızda da uyardığımız gibi Instagram hesaplarınıza doğrulama kodu gelecek ya da Instagram hesabınız çalındı şeklinde gelen mesajlara kesinlikle itibar etmeyin. Instagram’ın hiçbir sisteminde kullanıcılara kısaltılmış link ile mesajlar gönderilmiyor. Eğer böyle bir mesaj alıyorsanız daha önceki yazılarımızda da defalarda belirtiğimiz gibi hemen mesajı silin. Mesajın telefonunuzda bile durmasını engelleyin. Eğer gelen kısaltılmış link bağlantılarına girip ardından da kullanıcı adınız ve şifrenizi girdiyseniz hemen şifre değişikliği yapmanız gerekiyor.

Ancak bu şekilde bir önlem ile anında şifrenizi ve hesabınız kurtarabilirsiniz. Bunun dışında yaşanacak güvenlik sorunlarının önüne geçmek içinde iki aşamalı koruma sistemini kullanmak çok daha yararlı olacaktır. İki aşamalı koruma sisteminde şifreniz ve kullanıcı adınızı ele geçirmiş olsalar bile Instagram güvenlik kodunu alamayacakları için hesabınıza giriş yapamazlar. Bu durumda da size ekstra bir süre kazandırılmış oluyor. Bu süre içerisinde kötü amaçlı kişiler hesabınıza giremeden şifre değişikliği yapabiliyorsunuz. Zaten iki aşamalı şifre sisteminin sunduğu bu ayrıcalıklar sistemin Google başta olmak üzere birçok sosyal medya ve internet uygulamasında da kullanılan sistem olarak dikkat çekiyor.

Instagram Güncellemelerini Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Tüm yazımız boyunca sizlere yeni güncellemelerle beraber gelen özelliklerin kullanımından ve bu özelliklerin sağladığı ayrıcalıklardan bahsettik. Her yeni gelen güncellemede olduğu gibi yayınlanan tüm bu güncellemelerde de Instagram’ın kullanıcılara sunduğu özellikler tartışılmaz düzeyde. Hem daha kullanışlı bir uygulama için hem daha çok özellik için hem de en önemlisi Instagram hesabınızda güvenli kullanım yapabilmeniz için güncellemeleri düzenli bir şekilde almak oldukça önemli. Instagram hemen her güncellemesinde yeni bir özellik sunmasa da hemen her güncelleme içerisinde güvenlik yamaları ve iyileştirmeleri söz konusu oluyor.

Instagram güncelleme sistemi

Instagram güncellemeleri

Bu nedenle güncelleştirmeleri almanız şart. Fakat bazı kullanıcılardan düzenli olarak güncellemelerin alınamadığı yönünde mesajlar alıyoruz. Herkes için güncelleme sürümleri yayınlanıyor olsa da bazı kullanıcılar tarafından tüm bu güncellemelerin alınamadığını gösteren mesajlar geliyor. Güncelleme alamamanızın ise birçok nedeni olabiliyor. Tüm bu nedenlerden daha detaylı olarak bahsederek güncelleme alamama sorununuzu çözmeye çalışalım.

 • Öncelikle güncelleme sürümünü kontrol etmeniz gerekiyor. Mesele canlı yayın kaydet özelliği duyuruldu ve hatta bazı kullanıcılar tarafından kullanılmaya bile başlandı. Fakat söz konusu güncelleme aslında tam olarak yayınlanmadı. 10.12 sürümüyle beraber geleceği açıklanmış olsa da şu an için 10.13 sürümünü aldığı halde güncellemeyi alamayan kullanıcılara var. Bu durumun nedeni güncelleme yapmamanız değil. Bu durumun nedeni güncelleme yapsanız bile özelliğin bulunduğunuz bölge için kullanıma girmemiz olması. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken sürüm kontrolü. Eğer Instagram’ın Google Play ya da App Store mağazası üzerinden yayınlanan sürümü ile telefonunuzda yer alan sürüm aynı ise güncellemenin gelmesi için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Peki akıllı telefonumuzda Instagram sürümüne nasıl bakarız?
 • Bunun için öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor. Uygulama menüsü üzerinden telefonunuzun ayarlar kısmana giriş yaptıktan sonra ise buradan “uygulamalar” başlığı altında yer alan sekmeye girmeniz gerekiyor. Uygulamalar sekmesi içerisinde her uygulama ikonu ile beraber görüntüleniyor. Uygulamanın ikonlarının içerisinde Instagram’ı bulup sekmeye girmeniz gerekiyor.
 • Açılan sayfada Instagram ile ilgili ön bellek verileri, durdurma seçenekleri gibi seçenekler yer alıyor. Bu seçeneklerin en üst kısmında uygulama sürümünü görebiliyorsunuz. Anlattığımız özellik Android işletim sistemi için geçerli. Eğer iOS kullanıyorsanız mantık olarak menüler biraz değişiyor olsa da yapmanız gereken işlemler yine aynı. Uygulamalar sekmesi altında yer alan Instagram uygulamasını bulup yine buradan uygulamanın bilgilerini öğrenebiliyorsunuz.

Instagram uygulamasının güncellemelerini engelleyen bir diğer nokta ise uygulamanın ön bellek kısmında uzun süre birikme olması ve hatalar alınması. Eğer Instagram uygulamasını yüklediğiniz andan beridir ön bellek temizleme işlemini yapmamışsanız bu durumda Instagram hesabınızın ön bellek temizleme işlemini gerçekleştirmeniz oldukça yararlı olacaktır. Güncelleme sorunlarını çözmek içinde bu yöntem çok sık kullanılan bir yöntem. Söz konusu özelliği kullanmak için ise yukarıda anlattığımız yöntemi kullanarak Instagram uygulama sayfasına girmeniz buradan ise uygulamaların “ön bellek temizleme” sekmesine dokunmanız gerek. Ardından telefonunuzu yeniden başlatıp uygulamayı yeniden güncellemeyi deneyin.

Son olarak bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta Google Play uygulamasını güncelleme. Özellikle Android akıllı telefonlarda çok sık karşılaşılan sorunlardan biri olan Google Play güncelleme sorunu nedeniyle de Instagram güncellemelerinin son sürümlerini alamayabiliyorsunuz. Bunun için mutlaka Google Play uygulamanızın da son sürüm olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer son sürüm değilse öncelikle Google Play Store uygulama mağazasını güncelleyin. Sonrasında telefonunuzu yeniden başlatıp sonra Instagram güncellemelerine bakmayı deneyin. Aynı durum iOS işletim sistemleri için ise pek geçerli değil App Store üzerinde zaten genelde en güncel sürümler her güncelleme ile beraber ekleniyor. Yine de benzeri sorunlar yaşayan kullanıcıların aynı şekilde güncellemeleri yapmaları yeterli olacaktır. App Store üzerinde sorun yaşadığınızda doğrudan iOS sürüm güncellemelerinizi de kontrol edebilirsiniz. iOS sürüm güncellemelerinde de yaşanabilecek sorunlar App Store güncellemelerini de etkileyebilir. her iki işletim sisteminde de genel olarak mutlaka uygulama mağazalarının güncel olduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi halde güncelleme sorunları hemen her uygulama için geçerli olacak şekilde karşınıza çıkabilir. Yani bu durum sadece Instagram için geçerli değil.

Instagram Reklam Sistemi Büyümeye Başladı

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Instagram, diğer sosyal medya uygulamalarının önüne geçmek için bazı adımlar atmaya başladı. Sektörde tamamen liderliği eline almak isteyen uygulamanın bu konuda yaptığı atılımlar ise bir bir ortaya çıkıyor. Instagram’ın son olarak özel bir çalışma başlattığı konu ise uygulamanın reklam sistemi oldu. Yapılan açıklama ile beraber Instagram’ın reklam sisteminde bir değişikliğe gidildiği ve artık reklam yönüne özel bir çalışma yapılacağını biliyorduk. Bunu sadece kullanıcı bazında yapmayan uygulama kullanıcıların yanı sıra reklam politikalarında firma ve markalar içinde özel çalışmalar yapmaya başladı. Değişen reklam politikaları sayesinde Instagram kısa süre önce aktif bir şekilde reklam geçişlerini bile kullanmaya başlamıştı. Uygulamanın attığı tüm bu adımların ve yaptığı değişikliklerin ise sonuçları sonunda gelmeye başladı.

Instagram Reklamda Bir Numara

Tüm bunlarla beraber son rakamlar aslında Instagram’ın ne kadar başarılı olduğunu da kanıtlamış durumda. Son rapora göre uygulama firmalarla yeni anlaşmalar yapmaya başladı. Reklam göstermeye başladığı dönemde Instagram’ın sadece belli başlı büyük markalarla anlaşmaları vardı. İş ortaklığı şeklinde başlayan kampanya daha sonra ise giderek artış göstermeye başladı. 200.000 bin firma ile anlamaya varan ve bu sayıda reklam anlaşması yapan Instagram’ın sadece 200.000 bin firma ile anlaşması bile Instagram’ın tüm bu reklam politikası içerisinde başarıyı yakaladığını gösteriyordu. Fakat söz konusu rapora göre Instagram tam 5 katı büyüme gösterdi.

Instagram reklam gelirleri

Instagram firmaları

Kullanıcı sayılarını arttırması bir yana dursun Instagram’ın firmalarla yaptığı anlaşmalar sonrasında şu an uygulamanın 1 milyon firma ile reklam ortaklığının olduğu ortaya çıktı. 5 Katı büyüme gösteren reklam hacmi Instagram gelirlerini de 5 katı arttırmış oldu. Firmalarla Instagram’a arasında artan uyumun nedeni ise aslında uygulamanın kullanıcı sayılarının artış hızı ve aktifliği. Instagram’ın 200 bin firma ile anlaştığı dönemde uygulamanın üzerinde geçirilen sürenin çok daha az olduğu biline bir detay. Şimdi ise gelen güncellemeler sonrasında uygulamanın canlı yayın ve özellikle hikayeler özelliği gibi ekstra sistemleri ile çok daha fazla kullanılmaya başlandığı açıklandı.

Instagram Reklamları Artmaya Devam Eder Mi?

Uygulamanın üzerinde geçirilen sürenin artış göstermesi firmaların Instagram’ı tercih etmesinin ana nedeni. Hem uygulamada geçirilen sürenin artış göstermesi hem de artış görselliğin daha çok öne çıkmasının da etkisi oldukça fazla. Ayrıca uygulamanın video sürelerini 1 dk olarak uzatması ve canlı videolar içinde kayıt özelliğinin gelmesi reklam gösterim imkanlarının beklenenden bile daha çok artış göstermesini sağladı.

Tüm bu artıları ardı ardına koyduğumuz da ise Instagram’ın firma sayısının 1 milyon rakamına ulaşması anlaşılabilir bir durum. Tabi ki rakamların bu kadar artış göstermesi ile beraber Instagram gelirlerinin de şu an için zirve noktasında olduğunu da söylemek gerekiyor. Böyle devam ederse uygulama dünyanın en çok kazanan sosyal medya uygulamalarından biri olma yolunda da ilerleyecek gibi gözüküyor. Zaten şu anda ki konumu da pek farklı değil.

Instagram’da Rezervasyon Dönemi Geliyor

Instagram’da Rezervasyon Dönemi Geliyor

Instagram çok hızlı bir şekilde güncellemeler almaya devam ediyor. Son olarak canlı yayın özelliği ilke ilgili bir güncelleme alan Instagram canlı yayınları kullanıcıların istedikleri gibi kayıt altına alabileceklerini belirtmişti. Sadece canlı yayın sırasında söz konusu özelliğin açılması durumunda Instagram’ın canlı yayın özelliği ile beraber artık yayınların kayıt altına alınabileceği açıklandı. Şu an için bu güncelleme sistemi üzerinde çalışmaları devam eden uygulamanın bunun dışında bir dizi yeni güncelleme daha aldığı da daha doğrusu almaya hazırlandığı da belirtildi.

Yapılan açıklamaların ardından uygulamanın bir değil 2 değil birçok güncelleme sistemi üzerinde çalıştığı belirtildi. İlk önce resim bulanıklaştırma özelliği hemen ardından canlı yayın sistemi derken şimdi ise sosyal medya devinin rezervasyon sistemi üzerinde bir güncelleme yayınlayacağı ortaya çıktı.

Instagram Üzerinden Rezervasyon Yapılabilecek

Güncelleme ortaya çıkar çıkmaz sistemin nasıl işeyeceği de merakla beklenmeye başladı. Konu hakkında açıklamalar yapan Instagram sistemin işleyişi hakkında da bilgi verdi. İlk etapta rezervasyon sisteminin Instagram da başka bir konuyu ya da özelliği ifade ettiğini düşünebilirsiniz. Fakat gerçek bundan farklı. Sistem doğrudan bildiğiniz rezervasyon sistemi gibi işleyecek. Öncelikle Instagram’ın reklamlarını aldığı firmalar için kullanılacağı belirtilen yeni teknolojinin bu markalar üzerinden tüm işletme hesaplarına kadar uzanacağı düşünülüyor.

Instagram’da Rezervasyon Dönemi Geliyor

İşleyiş ise genel olarak şöyle olacak; Instagram ile reklam anlaşması olan ya da Instagram üzerinden sponsorlu bir ticaret hesabı olan işletmeler ya da ticaret hesapları üzerinden rezervasyon alınabilecek. Kullanıcılar bu hesaplara girerek istedikleri zaman rezervasyon yaptırabilecekler. Sistemin genel işleyişi bu kadar kolay olacak. Diyelim ki Instagram üzerinden sayfası bulunan bir restoran için yer ayırtmak istiyorsunuz. Bunu doğrudan işletmenin Instagram sayfası üzerinden yapabileceksiniz. Rezervasyon yaptığınız işletmeye de bu anında bildirilecek. Tabi sistemde doğrudan işletme ile iletişime geçmenin de mümkün olacağı düşünülüyor.

Yeni Sistem İçin Özel Menü Mü Gelecek?

Şu an var olan Instagram tasarımında işletmeler ya da herhangi bir hesap için bu şekilde rezervasyon oluşturmaya izin verecek bir tasarım bulunmuyor. Kullanıcıların siteye gelip kullanıcı bilgilerini ve istedikleri rezervasyon durumlarını kayıt altına alabilecekleri bir sisteme uygun bir tasarım bulunmuyor. Bu sistem için belli başlı kullanıcı bilgilerini ya da işletme bilgilerini almak için kullanılacak menülere ve yeni tasarımlara ihtiyaç olacak. Instagram bunu nasıl sağlayacak şu an için bilinmiyor.

Mevcut sisteme göre bakacak olursak Instagram’ın paylaşımlara yorum olarak alma dışında rezervasyon alacağı bir sistem ne yazık ki yok. Bu nedenle aslında sistemin daha değişik bir şekilde işleyebileceğini de düşünebiliriz. En azından Instagram kullanıcıları için özel bir tasarım görme şansı olabilir. Bunun için Instagram tarafından yeni sistem hakkında yapılan açıklamaları takip etmek gerekecek. Instagram rezervasyon sistemi için soru işareti olarak kalan daha birçok nokta var.

Her İşletme Hesabından Kullanılabilecek Mi?

Instagram şu an bu konuda bir bildirim yapmadı. Fakat yapılan rezervasyon sisteminin detaylarını düşünecek olursak tabi ki yeni sistem ilk aşamada her işletmeye uygun olmayacak. Bunun Instagram rezervasyon sistemi ilk aşamada sadece Instagram ile iş ortağı olan markalar için kullanılabilir. Mesela bir markanın ürünlerini Instagram üzerinden rezervasyon ile satın alabilirsiniz.

Bunun dışında yeni sistemin hemen her işletme hesabını desteklemeyeceği düşünülüyor. En azından ilk aşama için. Ekstra olarak rezervasyon sisteminin ülkemiz dahil olmak üzere tüm bölgelerde de açık olup olmayacağı tartışmaları hala sürmekte. Yani sadece belli bölgeler de kullanılacak bir rezervasyon uygulamasıyla da karşılaşmak mümkün bunun için sadece yapılan açıklamayı beklemek gerekecek. Bakalım rezervasyon sisteminde Instagram neler sunuyor olacak.

instagram hassas paylaşım

Instagram Sansür Sistemi Değişiyor. Yeni Sistem Nasıl Çalışacak?

Instagram’da yer verilen topluluk kuralları sosyal medya uygulamaları içerisindeki en düzenli kurallardan bir tanesi. Instagram 500 milyon kullanıcı sayısını geçen kullanıcı sayılarında olan kullanıcılarını kontrol edebilmek ve hem herkesin güvenliği hem de uygulamanın güvenliği için bu kuralları tüm hesaplarda da uygulamakta. Kullanıcıların paylaşımlarındaki sistem nasıl olmalı? Sahteciliği engellemek için neler yapılmalı? Hakaret ve rahatsız edici içerikler nasıl engellenmeli gibi birçok kurala yer veren Instagram bunun yanında paylaşımlarda da oldukça katı bir uygulama olarak biliniyor. Özellikle çıplaklık temelli olan paylaşımları tamamen engellemek isteyen Instagram bu yönde epey bir eleştirilerde almıştı.

Instagram’a gelen eleştirilerde sosyal medya devinin çıplaklığı andıran paylaşımları bile engellemesi ve paylaşımları kaldırması gündem olmuştu. Tüm bunlarla beraber Instagram’ın herhangi bir açıklık gösterilen paylaşımları kaldırması ünlülerin bile belli başlı kampanyalar yapmasına neden olmuştu. Aslında tam olarak sansür sistemi olmasa da Instagram sansürü olarak bilinen bu engellemeler sonrasında Instagram’ın sürekli olarak eleştiriler alması da sonunda uygulamanın yeni bir düzenlemeye gitmesine neden oldu. Dün itibariyle Instagram tarafından yapılan açıklama ile beraber yeni bir sansür sistemi duyuruldu. Peki bu sistem nasıl işleyecek? Instagram sansür sisteminin detayları neler?

Instagram Resimleri Çok Daha İyi İnceleyecek

İlk aşamada Instagram yeni sistem için artık resim incelemelerini çok daha detaylı yapacağını duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamada artık resim paylaşımlarının anlık olarak kontrol edileceği belirtildi. Kullanıcılardan açık paylaşım yönünde bir şikayet geldiğinde ya da sürekli gezen robotlar böyle bir paylaşım algıladığında otomatik olarak bahsi geçen paylaşım Instagram tarafından oluşturulan özel ekibe gönderilecek.

İnsan gözü ile de sakıncası olup olmadığı kontrol edilecek olan resimler böylelikle iki katı daha sıkı bir kontrol sisteminden de geçmiş olacak. Instagram’ın yeni sisteminde özel bir çalışma bölümü oluşturulduğu da belirtiliyor. Bunun için yeni bir yazılım kullanılacağı da iddialar arasında. Fakat kullanılan yazılımın detaylarının neler olduğu hakkında bilgi paylaşımı yapılmadı.

instagram hassas paylaşım sansürü

instagram hassas paylaşım güncellemesi

Instagram Bulanık Resim Yöntemini Kullanacak

Öncelikle yeni sistemde dediğimiz gibi resimlere ikili tarama sistemi geliyor. Bu sistemde kullanılan arama yöntemlerinden sonra paylaşımların gerçekten sakıncalı olarak değerlendirilmesi durumunda ise Instagram hemen harekete geçecek. Hemen ekleyelim eğer paylaşım çok daha sakıncalı ise yani açıklığı çağrıştırmasının dışında tamamen açıksa ya da benzeri olumsuz bir paylaşımsa yine otomatik olarak Instagram tarafından engel alacak.

Fakat bunun dışında kalan açıklığı çağrıştıran paylaşımlarda ise eğer paylaşımın hassas paylaşım türünde olduğuna karar verilirse resim bulanıklaştırılacak. Yani fotoğraf mozaikle sansürlenmiş olacak. Fakat sansürlenmiş olan fotoğraflar yine paylaşımlarda yer alacak. Hassas paylaşım olarak değerlendirilen paylaşımların görüntülenmesi için ise kullanıcının görüntüle uyarısını kabul etmesi gerekiyor. Twitter’da yer alan sistemin hemen hemen aynısına sahip olacak olan sistemde eğer kullanıcı hassas resmi görüntülemek isterse görüntü üzerindeki mozaik tamamen kaldırılacak.

Kullanıcı Girişi İstenebilir

Fakat sistemin tüm net kullanımı henüz belli değil. Twitter benzeri bir sisteme sahip olması beklenen yeni sansür sisteminde Twitter uygulamasında olduğu gibi hemen her fotoğrafta görüntüle uyarısını onaylamak yeterli olacak mı yoksa bunun dışında görüntüyü onaylamaya ek olarak kullanıcıların hassas paylaşımları görmesi için kullanıcı girişi yapıp YouTube sisteminde olduğu gibi yaş doğrulaması yapıp yapmayacağı da bilinmiyor. Şu an için güncelleme beklenen yeni özelliğin test aşamalarında olduğu belirtiliyor. Yeni teknolojinin ne zaman kullanıma geçeceği konusunda ise beklenen açıklamalar henüz yapılmış değil. Bakalım Instagram sansür sistemi değişikliği nasıl işleyecek?

instagram canlı yayın kaydet

Instagram Canlı Yayın Özelliği İçin Yeni Güncelleme

Sosyal medya devi Facebook güncellemelerine aralıksız bir şekilde devam ediyor. Uygulamanın son olarak geçtiğimiz hafta yeni bir güncellemesi yayınlanmıştı. Sitemizde de yer verdiğimiz yeni güncelleme ile beraber sosyal medya devi Instagram üzerinde kullanılan hikayeler özelliğini devreye sokmuş ve artık Facebook hikayeler dönümüne başlamıştı. Arı ardına Snapchat güncellemeleri almaya devam edeceğini bu şekilde gösteren sosyal medya devi bu mesajın hemen arkasından Instagram içinde yeni bir güncelleme daha yayınlandı.

Yayınlanan yeni güncellemenin de kullanıcıları neredeyse hiç şaşırtmadığını da belirtelim. Öyle ki yeni Instagram güncellemesi yine Snapchat sisteminde yer alan özelliklere benzer bir özellik oldu. Instagram canlı yayın güncellemesi olarak yayınlanan yeni güncelleme ile beraber Instagram live sisteminde de köklü değişiklikler söz konusu oldu. Peki Instagram canlı yayın güncellemesi ile beraber neler değişiyor? Yen güncelleme sonrasında canlı yayın sistemi rakiplerini geride bırakabilecek mi? Canlı yayın güncellemesi akıllı telefonlarda Instagram kullanımını nasıl değiştirecek? Tüm bu soruların cevaplarına daha detaylı olarak bakalım.

Yeni Instagram Güncellemesi İle Neler Değişti?

Instagram’a gelen güncellemenin sadece canlı yayın özelliğini değiştirmediğini belirtelim. Öncelikle söz konusu güncellemenin çökme ve albüm özelliği sorunlarına çözüm oluşturduğunu belirtelim. Albüm özelliğini kullanamayan kullanıcılar için mini iyileştirmeler yapıldığı ve yapılan bu iyileştirmeler ile beraber artık albüm özelliğinin tüm cihazlar için kullanılabilir hale geldiğini ekleyelim.

Bunun dışında güncelleme tabi ki genel iyileştirmeler ve genel sistemsel düzenlemeler barındırarak güvenlik yamaları içeriyor. Fakat tabi ki bu kısım kullanıcıların çok fazla önemsemediği bir kısım. Bunun dışında güncellemenin gündeme gelmesinin ana nedeni canlı yayın sisteminde yaptığı değişiklikler.

instagram canlı yayın kaydet

instagram canlı yayın kaydet özelliği

Instagram Canlı Yayın Sistemi Değişti

Gelen yeni güncelleme sonrasında Instagram’ın canlı yayın sistemi değişiyor. Canlı yayın yapma şeklinde ya da canlı yayının süresinde bir değişiklik yok. Bunun yerine canlı yayın sisteminde bir değişiklik söz konusu. Bilindiği gibi söz konusu canlı yayın özelliği Instagram kaybolan hikayeler özelliğindeydi. Yani bu şu demek oluyor canlı yayın bir süre sonra siliniyor ve tamamen kayboluyordu. Sunucu üzerinde kayıt altına alınmadığı için sonradan Instagram canlı yayınlarınızı yeniden görüntülemeniz ya da canlı yayınlarınızı paylaşım olarak yayınlamanız mümkün olmuyordu.

Fakat yeni güncelleme sonrasında artık Instagram canlı yayın kaydet özelliği kullanıcılara sunuldu. Yani artık kullanıcılar 1 saat sınırı bulunan canlı yayınlarını istedikleri takdirde kayıt altına alabilecekler. Sadece kayıt sistemiyle beraber değişiklik gösteren canlı yayın özelliğinin bunun dışında sistemsel değişimleri olmadığını da ekleyelim. Gelen tek yenilik yapılan canlı yayınların artık kayıt altına alınabiliyor olması. Üstelik bunun için herhangi bir sürede yok. 10-15 dk gibi bir süre boyunca değil 1 saat süre sınırı bulunan canlı yayının tamamını kayıt altına alabiliyorsunuz.

instagram canlı yayın kaydet

instagram canlı yayın kaydet güncellemesi

iOS ve Android İçin Geldi

Söz konusu canlı yayın özelliği sadece iOS için gelen bir güncelleme olarak öne çıkmıştı. Fakat Instagram canlı yayın kaydet özelliğinin yayınlanmasının hemen sonrasında sadece iOS işletim sistemi için değil söz konusu güncellemenin tüm mobil platformlar için yani Android için de yayınlandığı belirtildi. Güncellemenin yayınlanmasının hemen ardından da güncellemenin yeni sürümü de ortaya çıkmış oldu.

Yayınlanan yeni güncellemenin sürümü ise 10.13 sürüm olarak açıklanmış durumda. Şu an için hem Android hem de iOS işletim sistemleri için hazır olan güncellemeyi almadıysanız bunun için bir süre beklemeniz gerekebilir. Çünkü her ne kadar her bölge için yayınlandığı açıklanmış olsa da söz konusu güncellemelerin herkese gelmesi gecikebiliyor.

instagram canlı yayın kaydet

instagram canlı yayın kaydet güncellemesi geldi

Instagram Canlı Yayın Paylaşma Özelliği

Son olarak yeni güncellemeye eklenen bir detayda daha bahsedelim. Bu detay paylaşım sistemi konusunda. Instagram tarafından yapılan güncelleme açıklamasına bakacak olursak Instagram canlı yayın kayıt etme özelliği Instagram’a gelen tek yenilik değil. Bunun dışında kayıt etme özelliğinden sonra kullanıcıların yaptıkları canlı yayınları profillerinden de paylaşabilecekleri belirtiliyor. Tabi canlı yayınların tamamı mı paylaşılacak yoksa belli süre sınırı mı olacak bunu henüz bilmiyoruz. Profiller üzerinden yapılan paylaşımlarda canlı yayınlar ne kadar görüntülenebiliyor olacak standart bir şekilde tüm canlı yayınlar paylaşım gibi karşımıza mı gelecek merak konusu.

Instagram güvenliği

ESET Antivirüs Instagram İçin Yeni Bir Uyarı Yayınladı

Sosyal medyanın dev uygulamalarından biri olan Instagram kısa süre önce aldığı yeni albüm özelliğinden sonra mini güvenlik yamaları da aldı. Instagram’ın aldığı güvenlik yamaları ile beraber uygulamanın açıklarının daha da kapatıldığı da belirtildi. Instagram için sürekli olarak gelen yeni güncellemelerin içerisinde de sürekli olarak yeni güvenlik güncelleştirmeleri de yer alıyor.

Yayınlanan bu güvenlik güncellemeleri ile beraber Instagram’ın dışa dönük olarak yer alan sisteminin daha güvenli hale getirildiği de biliniyor. Yenilenmiş yüzü ile beraber güvenliği de ön plana çıkan uygulamanın genel yapısında açıklar kapatılmış olsa da hala Instagram kullanıcıları için güvenlik sorunları da devam etmekte. Bu noktada kullanıcıların en sık karşılaştıkları güvenlik sorunları ise casus yazılımlar.

Casus Yazılımlar Daha Önce Gündeme Gelmişti

Daha önce Instagram için güvenlik analistleri bir açıklama yayınlamış ve ülkemizde de bir hayli çok kişinin kullandığı Instagram profilime kim bakmış uygulamalarının içerisinde güvenlik sorunlarının yaşandığı belirtilmişti. Google Play uygulama mağazasından da bu iddialar sonrasında uygulamaların kaldırıldıklarını gördük.

Uygulamaların kaldırılması ve kullanıcıların şifrelerinin değiştirmesi için uyarılmalarının ardından ise Instagram tarafından da yapılan güvenlik açıklamalarını görmüştük. Üzerinden uzun bir süre geçmesinden sonra unutulmuş olsa da aslında Instagram güvenliğini tehdit eden uygulamaların kullanılmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Instagram güvenliği

ESET Yeni Rapor Yayınladı

Instagram için kullanıcıları tehdit eden yeni uygulamalar ise anti virüs alanında en başarılı uygulamalardan biri olan ESET tarafından ortaya çıkarıldı. ESET’in yaptığı çalışma sonrasında özellikle Android işletim sistemini kullanan Instagram kullanıcıları için tehlikelerin devam ettiği ortaya çıktı. ESET tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu uygulamaların ciddi sorunlara yol açtığını belirterek başlayalım. Virüs programı olarak bilinen ESET tarafından açıklanan raporlarda ilk dikkat çeken nokta söz konusu uygulamaların içerikleri oldu. Fakat bundan bahsetmeden önce tehlikenin ne olduğundan bahsedelim.

Instagram Hesaplarını Tehlikeye Atan Casus Yazılımlar

Kısa süre önce yayınlanan rapora göre kullanılan bazı Instagram uygulamaları aslında tamamıyla casus yazılım. Herhangi bir farkı bulunmayan ve virüs olarak değerlendirebileceğimiz programların Instagram kullanıcılarının hesaplarını doğrudan kullanıcıdan istedikleri belirtiliyor. Yani uygulamayı kullanabilmek için öncelikle Instagram hesabınız üzerinden uygulamalara giriş yapılması isteniyor.

Casus yazılım olarak gösterilen bu uygulamalar ise ESET’e göre aslında kullanıcıların bilgilerini çalmak için hesap bilgilerini istiyor. Bu şekilde kullanıcıların hesap bilgileri ele geçirilmiş ve haliyle hesabı da çalınmış oluyor. Güvenlik konusunda ciddi bir sorun oluşturan uygulamalar konusunda ise ESET doğrudan kullanıcıları uyarmakta. Yapılan uyarılarla beraber bu tür programların hangileri olduğu konusunda da bilgiler de verilmiş durumda.

Instagram güvenliği

Hangi Uygulama Serilerinde Böyle Bir Sorun Yaşanıyor?

ESET tarafından verilen bilgilerle beraber casus yazılım olarak gösterilen uygulamaların hangi türde olduğu da açıklanmış durumda. Virüs programı tarafından yapılan açıklama ile beraber bu soruna neden olan casus uygulamaların beğeni ve takipçi hilesi uygulamaları olduğu açıklandı. Beğeni ve takipçi hilelerini sağlayan ve güvenli onayı almayan uygulamaların birçoğunun bu soruna neden olduğu belirtilirken kullanıcıları doğrudan Instagram sayfasına yönlendirmesine rağmen bir yandan da kullanıcıların bilgilerini çalan bu tip uygulamalara karşı dikkatli olunması da belirtiliyor. Uygulama isimleri konusunda net isimler verilmese de ESET tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak bu tür uygulamaların birçoğunda aynı sorun kullanıcıların karşısına çıkıyor.

Özellikle Android işletim sistemlerinde karşımıza çıkan sorun için Google, Google Play uygulama mağazalarında herhangi bir değişikliğe gitme kararı alır mı? Google uygulamaları mağazadan kaldıracak mı? Şu an bunlar soru işareti olarak karşımıza çıkıyor. Fakat son dönemde artan hacker saldırılarından sonra bu tip uygulamalara karşı iki kat dikkatli olmakta yarar var.

Facebook güncellemeleri

Facebook Gönderi Bildirimi ve Hikayeler Özelliği Kullanıma Açıldı

Instagram ve WhatsApp yapılan son güncellemelerden sonra en kapsamlı sosyal medya uygulamaları haline gelmeye başladı. Yayınlandıkları andan bu yana sürekli değişim içerisinde olan uygulamaların son dönemde bu kadar değişmesi ve kullanıcı sayılarının bu kadar artış göstermesinin ana nedeni ise Facebook’un güncelleme politikaları.

Uygulamalara neredeyse beklenen tüm özellikleri birer birer ekleyen Facebook bunun dışında son dönemde ise artık ana uygulamaya odaklanmaya başladı. Instagram ve WhatsApp güncellemelerinden sonra Facebook için gelen yeni güncellemeler ise aslında pek de şaşırtmadı. Ana uygulamaya gelen son güncellemeler aslında daha önce Instagram için yayınlanan Snapchat güncellemelerinin hemen hemen aynısı. Peki bakalım bu güncellemeler neler? Facebook’a gelen bu yeni güncellemeler nasıl kullanılır?

Facebook Hikayeler Özelliği Güncellemesi

Öncelikle uzun süredir konuşulan bir güncellemeyi ele alalım. İlk olarak Snapchat uygulamasından alınarak Instagram uygulamasına dahil edilen ve beklenmedik bir kullanım oranına ulaşan Instagram hikayeler özelliği artık Facebook hikayeler özelliği olarak geliyor. Daha önce Messenger için Messenger Day olarak yayınlanan hikayeler özelliği devreye sokulmuştu. Messenger kullanıcılarının arkadaş listelerinde yer alan kullanıcılara gönderebildikleri hikayeler paylaşımlarından sonra şimdi de Facebook için aynı özellik devreye sokuldu.

Facebook Gönderi Bildirimi

Facebook güncellemeleri

Facebook hikayeler özelliğinin devreye girmesinden sonra söz konusu özelliği sosyal medya devi tüm uygulamalarına eklemiş oldu. “Hikayen” bölümü ile kullanıcıların karşısına gelen Facebook hikayeler özelliğinin kullanımı ise diğer sosyal medya uygulamalarında yer alan özelliklerden çok farklı değil.

Standart bir şekilde hikaye gönderimi yapmaya olanak sağlayacak olan yeni özellik ile beraber gönderilen hikayeler ise doğrudan Facebook arkadaşlarınıza bildirim olarak gönderilecek. Ayrıca kullanıcıların hikayeler bölümüne girerek paylaşılan hikayeleri görebileceğini de ekleyelim. Söz konusu özellik şu an için yayınlanmış durumda.

Facebook güncelleme

Facebook hikayeler

Fakat hemen her bölge için kullanıma geçmedi. Facebook hikayeler özelliğini hemen her bölgede kullanabilmek için ise bir süre daha beklemek gerekecek. Facebook yaptığı açıklamada yeni güncellemenin düzenlenmeye devam ettiğini ve kısa süre sonra tüm bölgeler için yayınlanacağını açıkladı. Şimdi geçelim diğer bir Facebook güncellemesine.

Facebook Gönderi Bildirimi Gösterimi

Facebook hikayeler özelliği Snapchat ile uygulamanın arasını açan ve sosyal medya devinin uzun süredir kullandığı bir uygulama olarak biliniyor. Bu nedenle gelen bu güncelleme aslında çok da bir sürpriz olmadı. Hele ki uygulamanın Instagram için bu güncellemeyi daha önce yayınladığını düşünecek olursak beklenen bir gelişme olarak gösterebiliriz. Fakat bunun dışında yeni gelen bir güncelleme daha var ki işte bu güncelleme epey bir beğeni alacak gibi. Facebook gönderi bildirimi güncellemesi olarak gösterilen bu güncellemenin özelliklerine detaylı olarak bakalım.

 • Söz konusu güncelleme ile beraber artık bir gönderi paylaşımı yaptığınızda bu gönderiye gelen mesajları aktif bir şekilde kontrol edebileceksiniz.
 • Şöyle ki önceki sistemde Facebook üzerinden herhangi bir gönderi paylaştığınızda paylaştığınız gönderiye gelen yorumları ya bildirimler üzerinden gönderiyi tekrar açarak görebiliyordunuz.
 • Şimdi ise standart mesajlaşma sisteminde yer aldığı gibi gönderinize bir yorum geldiğinde otomatik olarak gönderi penceresi sağ kısımda açılacak. Gönderinizin bir ön izlemesinin yer aldığı bu pencere ile tıpkı arkadaşlarınızla mesajlaşıyormuş gibi gönderi yorumlarını cevaplayabileceksiniz.
 • Şimdiden beğeni toplayan özelliğin kullanımı ile beraber daha aktif bir gönderi sistemini devreye sokacağı düşünülen uygulamanın bu güncellemeyi ise yine şu an için sadece belli bölgelerde yayınladığını da belirtelim. Kısa süre sonra güncellemenin tüm bölgeler içinde yayınlanması beklenmekte. Fakat net süre henüz belli değil.