Instagram hikayeler güncellemesi

Instagram Hikayeler Özelliği İçin Reklam Ve İstatistik Güncellemesi

Instagram’ın reklamlara ne kadar öne verdiği son yaptığı çalışmalarla bir kez daha gün yüzüne çıkmıştı. Özellikle Facebook’un reklam sistemlerini değiştirmesiyle beraber Instagram reklamları daha öne çıkarılmış ve görsel olarak Instagram reklam dönemi başlamıştı. Zaten görsel yönünün ön planda olması Instagram’ın reklamlarının daha da fazla ilgi çekmesini ve hatta başlı başına bir sektör haline gelmesi bile sağlanmıştı. Instagram reklam özelliğinin aktif edilmesinden sonra uygulama reklamlarında birçok düzenleme güncellemesi yayınlandı. Instagram için yayınlanan bu güncellemelere yeni bir güncelleme daha eklendi.

Bu kez Instagram yeni özelliklerinden biri olan hikayeler özelliği için yeni bir reklam güncellemesini duyurdu. Resimlerin hikayesi bölümüne reklam ekleme ve tüm bu reklamlar için istatistik görüntüleme özellikleri devreye girecek.

Instagram Reklam ve İstatistik Güncelleme Sistemi

Günde 150 milyon kişi tarafından kullanılan Instagram’ın resimlerin hikayesi bölümü için yayınlanacak olan yeni güncelleme Facebook üzerinden de etkileşimli olarak kullanılabilecek. Bu derece kullanımın artmasıyla beraber artık Instagram’ın bu alanda da gelir elde etmek için kolları sıvadığını da söylemek gerekiyor. Reklam uygulamaları için kullanılacak olan yeni düzenlemede ise reklam hakkında istatistiklerde kullanılabilecek.

Instagram hikayeler

Hikayelerde Reklam Güncellemesi İle Gelen Yenilikler: Şimdi ilk olarak Instagram’ın hikayeler paylaşımları için yayınladığı reklam güncelleme sistemi hakkında bilgi verelim. Bu sistemde artık hikayeler bölümünde tam ekran reklamlar yayınlanabilecek. Erişim, ölçüleme ve hedefleme sistemine sahip olacak olan yeni güncelleme ile beraber Instagram hikayeler paylaşımlarında reklam görüntülemesi yapılabilecek.

Sesli reklam özelliği ve görsel reklam şeritleri de oluşturulabilecek olan reklam sisteminin şimdilik test aşamasında olduğunu da belirtelim. Fakat yeni güncelleme ile beraber artık Instagram reklamları sisteminin de uygulamanın reklam kriterlerinde oldukça etkili bir yere sahip olacak.

Instagram hikayeler

İstatistik Özelliği: Aslında bu sistem biraz Instagram işletme hesaplarında kullanılan reklamlarda kullanılan özelliklerden bir tanesi. Bu sistem sayesinde işletmelerin reklam paylaşımlarındaki istatistiklerini kontrol edebildiğini söylemek gerek.

Bu noktada yeni güncellemede de yeni özellik Instagram hikayeler paylaşımlarında da kullanılabilecek. Üstelik daha yeni bir sistemden de bahsedebiliriz. Bu sayede artık hikayeler paylaşımlarında yer alan reklamlar için kullanıcılar hemen her konuda günlük olarak istatistik alabilecek. Paylaşımlara kim ne kadar bakmış, kimler bakmış görebileceksiniz.

Takipçi Sayısında Yer Alan K ve M harflerinin Anlamı

takipci-sayisinda-yer-alan-k-ve-m-harflerinin

Instagram takipçi sayısı ve takip sayısında dikkat çeken ifadelerin başında K ve M harfleri gelmektedir. Birçok kullanıcı internet diline hakim olduğundan bunun anlamını bilebilir. Aynı şekilde İngilizce tabirleri bilen herkesin oldukça yakın oldukları bir açıklama biçimidir. Hatta İngilizcenin Türkçe olarak tabir edildiği bir dönemde yaşadığımızı söylemeliyiz. Çünkü ikisi de dilimizden ziyade İngilizce karşılıklarının baş harflerinden gelen tanımlardır.

Bir hesapta 3K takipçi yazısını gördüğünüzde hesabın takipçi sayısının kaç olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Burada asli olan K ifadesidir. Instagram’da da farklı konularda da 1.000 yani ‘bin’ sayısı K ile ifade edilir. 1k denildiğinde ifade edilmek istenen sayı 1.000 iken 15k ile 15.000 ifade edilir.

Düz mantık olarak baktığımızda M ifadesinin Milyon’un karşılığı olduğunu anlamak zor değil. Fenomenlerin hesaplarının takipçi kısmında yazan 2.6m ifadesinin karşılığı 2 milyon 600 bin takipçidir. Burada ufak sayıların probleme yol açtığı be anlamayı zorlaştırdığı bir gerçek. Örneğin 2.46m ile 2 milyon 460 bin aboneden söz edilmektedir.

Bunun haricinde bir hesabın 2.999 takipçisi olsa bile orada 3k görmezsiniz. Bunun yerine 2k ifadesi sizi bekliyor olur. Aynı şey milyon içinde geçerli olsa da dilimler daha geniştir. Örneğin 2 milyon 999 bin 999 takipçiye ulaşmış bir hesapta son 100 bin takipçi dahil edilmez. 3m yerine 2.9m takipçi olduğunu görürsünüz.

Takipçi Satın Alındığında Takipçi Düşer Mi?

Instagram’da K ve M harfleri konusuna açıklık getirdikten sonra buna ilişkilendirilebilecek bir başka soru işaretini aydınlatarak devam edelim. Instagram takipçileri azalır mı ya da düşer mi sorusunun çok yoğun olarak dile getirildiğini görüyoruz. Bu aslında teorik olarak yapılmaması gereken bir durum olarak biliniyor. Zira organik olmayan bir biçimde takipçi kazanımı sonradan hesap sağlığı için iyi olmayabilir.

Ancak burada bot kullanıcılar ve gerçek kullanıcılar arasındaki farkı ayırt etmek gerekli. Instagram Türk takipçi satın almak ve aktif kullanıcılardan oluşması paylaşımlarınıza bağlı olarak ufak çaplı düşüşler yaşatabiliyor. Fakat kesinlikle hesabınızın herhangi bir noktada sorun yaşamasına sebep olmayan işlemlerin başında geliyor. Paylaşımlarınıza bağlı olduğunu ve orijinal gönderilerle kitleyi diri tutmanın mümkün olduğunu vurgulayalım.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus İçin Özel Instagram Güncellemesi

Akıllı telefon kamera sistemleri konusunda geçtiğimiz yıl en iyi akıllı telefon modeli Apple’ın son seri amiral gemisi akıllı telefonları iPhone 7 ve iPhone 7 Plus serisi olmuştu. Özellikle Plus modeli için Apple’ın çift kamera kullanımını tercih etmesi buna ek olarak çok daha gelişmiş lens sistemlerinin kullanılması Apple’ın akıllı telefonlarının kamera derecelendirmelerinde de ilk sıraları almasını sağladı.

Genel derecelendirme ile beraber akıllı telefon modelleri içerisinde ilk sıraları alan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin kameralarının bu derece ünlenmesi ve bu derece tercih edilmesi sonrasında ise Apple yeni çözümlere de başvurma karar almıştı. Apple’ın aldığı bu kararlar ile beraber artık akıllı telefonun kamera sistemleri için iOS 10 güncellemeleri ile beraber yeni birçok özellikte kullanıcılara sunulmuştu.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Özellikle iOS 10.2 ve iOS 10.1 güncellemelerinden sonra gelen portre modu ve yeni renk uyumları gibi yeni özellikler Apple’ın son seri akıllı telefonlarının da bir hayli başarılı kamera teknolojilerine sahip olmasını sağlamıştı. Tüm bu sistemlerle beraber kamera konusunda gerçekten ideal modellerden olan iPhone 7 ve iPhone 7 Plus serisi için ise başka özelleştirmelerde geldi.

Instagram Sadece iPhone 7 ve iPhone 7 Plus İçin Güncelleme Yayınladı

Özellikle Apple’ın son güncellemesinden sonra her iki telefona da wide color capture teknolojisi eklenmişti. Telefonlara eklenen sistemlerle beraber her iki telefonda da renk derinliğinden tutunda renk desteği de geliştirilmişti.

Instagram iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Artık çok daha gelişmiş bir renk düzenine sahip olan bu yeni özellikten sonra ise her iki model üzerinden de kamera düzenlemeleri yapmak çok daha basit ve çok daha etkili hale de geldi. Tüm bu yeniliklerden sonra başlı başına resim düzenleme sistemlerine de dönüşen iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kamera uygulamalarından sonra bir hamle de Instagram tarafından geldi.

Instagram Özel Güncelleme Yayınladı

Instagram yetkilileri tarafından yapılan açıklama ile beraber iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Wide Color Capture özelliğinin artık Instagram üzerinden de kullanılabilmesi için yeni bir güncelleme yayınlandığı da belirtildi. Instagram renk düzenlemeleri ve Instagram fotoğraflarına uygulanan renk sistemlerini çok daha fazlalaştıracak ve iPhone kamera özelliklerini de Instagram’da kullanmaya izin verecek olan yeni güncellemenin ayrıca Apple Live Photos özelliğini de devreye sokacağı da öğrenildi.

Instagram İçin Kullanabileceğiniz 10 Fotoğraf Uygulaması

Popüler paylaşım platformu Instagram her geçen gün kullanıcı sayısını arttırırken kullanıcılar da takipçi sayılarını arttırma peşine düşüyorlar. Durum böyle olunca daha iyi fotoğraf paylaşımları yapabileceğiniz 7 güzel Instagram uygulamasını sizler için paylaşmak istedik. Gelin şimdi bu uygulamalara bir göz atalım.

1- Framatic

framatic

Bu uygulama ikili üçlü kolajlar yapmanızı sağlıyor. Yani uygulamayla birlikte dilediğiniz fotoğrafları bir araya getirip farklı şekilde kolaj kombinasyonları yapabilirsiniz. Instagram’da paylaşacağınız fotoğraflar için son derece iyi bir uygulama Frmatic’i denemeniz de yarar var.

2- PicLab

piclab

PicLab uygulaması fotoğraflarınıza yazı yazmanıza, filtreler ve maskeler uygulamanıza yarıyor. Fotoğraflarınız üzerinde birçok oynama yapabileceğiniz uyulama da fotoğraflarınızı daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz.

3- Split Lens

split-lens

Splint Lens aynı fotoğraf içinde birden fazla yerde görünmenizi sağlayan son derece eğlenceli bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Eğlenceli fotoğraflar oluşturmanızı sağlayacak uygulamayı seveceğinize eminiz.

4- Cymera

cymera

Cymera uygulamasına bir güzellik uygulaması desek yanlış olmaz sanırım. Özellikle bayanların çok beğeneceği bir uygulama olan Cymera ile yüzünüze makyaj yapabilir veya gözlerinizi büyütebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli filtrelerinde yer aldığı uygulama ile artık fotoğraflarınızı güzelleştirmek mümkün.

5- SnapSeed

snapseed

Fotoğraflarınızda kırpma, düzenleme, efekt ve renk gibi işlemleri yapabileceğiniz bir uygulama olan SnapSeed, Instagram dışında daha birçok sosyal ağ ile de uyumlu çalışıyor. Bu da kullanıcılar açısından büyük kolaylık sağlıyor.

6- B612

b612

Bir selfie uygulaması olan B612 içerisinde çok sayıda efekt, filtre ve daha birçok eğlenceli özellikler barındırıyor. Milyonlarca kullanıcısı bulunan uygulama Instagram kullanıcılarının da favorileri arasında yer alıyor.

7- Pixlr-o-matic

pixlr_o_matic

Bir çerçeve uygulaması olan Pixlr-o-matic fotoğraflarına çerçeve uygulamayı seven kullanıcılar için vazgeçilmezlerden birisidir. Çerçevelerin birer filtre değerinde olduğu uygulama ile fotoğraflarınıza değer katın.

8- Squaready

squaready

Fotoğraflarınızı kare formatın dışına çıkarmanızı sağlayan Squaready aynı zamanda fotoğraflarınızı kırpmanızı da sağlıyor. Uygulama ile düzenlemeler yaptığınız fotoğraflarınızı daha sonra direkt olarak Instagram’da açabilirsiniz.

9- Autodesk Pixlr

autodesk-pixlr

Fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz bir başka uygulama da Autodesk Pixlr’dır. Çeşitli efekt ve sticker seçenekleri de sunan program fotoğraf düzenleme açısından her isteğinizi karşılayacak nitelikte.

10- Phonto

phonto

Fotoğraflarınızın üzerine yazı yazmanızı sağlayan uygulama ile çeşitli boyut, font ve renklerle fotoğraflarınıza yazı ekleyebilirsiniz.

Instagram Fotoğraflarınızı Güzelleştirmenin Vakti Geldi

Bu uygulamaları kullanarak paylaştığınız fotoğraflar Instagram’da daha çok ilgi görmenizi sağlayacaktır. Bu da size takipçi olarak geri dönecektir. Tabi uygulamaları kullanırken unutmamanız gereken şey doğru fotoğraf üzerinde doğru oynamalar yapmanızdır. Fotoğrafı en iyi görüntüsüne kavuşturduğunuza emin olduğunuz zaman paylaşım yapmanız sizin için yararlı olur.

Instagram’da Videoyu Görüntüleyen Kişilerin Kim Olduğuna Nasıl Bakılır?

instagramda-videoyu-goruntuleyen-kisilerin

Instagram bir süre önceye kadar eklediğiniz videoları kimlerin izlediğini göstererek bir nevi hedef kitlenizi size sunuyordu. Ancak bunu kişisel özgürlüklerin ihlal edildiğine ilişkin tarafı masaya yatırıldığında özelliğin kaldırılmasına karar verildi. Artık yalnızca Instagram’da videoyu görüntüleyen kişiler olarak karşımıza çıkan bölüm fotoğrafların hemen altında yer alıyor. Ancak hemen yanında yazan sayının dışında hiçbir içeriğe erişemiyoruz.

Bu içerik tıkladığımız anda beğeni sayfasıyla beraber açılıyor. Liste halinde fotoğrafı beğenenlerin kimler olduğunu görebiliyoruz. Ancak Instagram videonuzu kimler izlemiş sorusuna cevap alabilmek mümkün değil. Karşınıza çıkan 100 kişi, 2.8k kişi, ya da videonun görüntülenme sayısına denk gelen kişi sayısının haricinde hiçbir bilgi bulunmuyor. Instagram video görüntüleyenlerin listesini gizli tutma kararını 2016 yılının ikinci çeyreğinde alarak yürürlüğe soktu. İlk başta tepkilere yol açsa da şu sıralar bir problem teşkil etmeyerek özellik yoluna devam ediyor.

Instagram Videolarını Kimin İzlediğini Gösteren Uygulamalar

Ancak merak duygusunun sosyal ağlarda çok ağır bastığını biliyoruz. Herkes Instagram paylaşımlarına kimin baktığını, gizli takipçilerine ve benzeri durumlara ilgi duyuyor. Bunu daha önceden sunduğu bir özellik olarak düşünürsek çok daha merak konusu olacağı konusunda hemfikir olabiliriz. Şu konuda net konuşmak gerekiyor ki; Instagram video görüntüleme sayısı açısından belirgin bir bilgi paylaşmayı kabul ediyor. Fakat kişisel anlamda orada isimlerin, profillerin ve diğer bilgilerin liste halinde bulunmasına sıcak bakmıyor.

Doğal olarak hiçbir uygulama size bu bilgiyi veritabanından çekerek sunamamaktadır. Herkesin merak ettiği bir durum olduğundan ötürü Play Store üzerinde ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok sayıda aplikasyon bulmak mümkün. Instagram videolarınızı kimin izlediğini öğrenin temasındaki uygulamaların asıl amacının ise hesap hırsızlığı ya da hesabınızın farklı alternatiflerde kullanılması olduğu açıkça ortadadır.

Bu uygulamalar size videoları kimin izlediğini göstermekten ziyade, bilginiz dışında sizin hesabınızla video izlenimi, beğeni, takip gibi formlarda kullanılmasını sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta olmasından ötürü her zaman uyarılar yapılırken Instagram güncellemeleri bu özelliğin geri gelmeyeceğini teyit etmektedir. Artık video görüntülenme sayısının dışında hiçbir detay alamayacağımızı söylemek aşikâr.

 

Instagram’ın Çıkış Butonu Kaldırıldı Mı?

instagramin-cikis-butonu-kaldirildi-mi

Instagram tasarım güncellemeleri adından söz ettiren yeniliklerle sürekli hale geliyor. Günümüzde ciddi oranda beğeni toplayan, aynı zamanda kullanıcı için çok büyük bir kolaylık sağlayan kompakt tasarımlar göz dolduruyor. Son bir yıldır ise Instagram yenilikleri ardı arkası kesilmeyen şekilde karşımıza çıkıyor. Bazı düzenlemeler o kadar ufak oluyor ki fark etmek için ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan birisi Instagram çıkış butonuyla alakalı olarak görünüyor.

Öncelikle eskiden zaten PC sürümünün olmadığı için Instagram’dan çıkış yapmak bu platformda soru işareti yaratabilir. Fakat asıl sorun sürekli olarak değişime uğrayan mobil sürüm oluyor. Instagram’dan mobilde nasıl çıkılır sorusunun cevabını merak edenler için çark simgesinin kaybolması büyük bir hadise olarak görülüyor. Eskiden tüm ayarlara ulaşılan ana ekranın sağ üst köşesindeki çark simgesi yerini çoktan üç noktaya bıraktı.

Instagram Mobil’de Çıkış Yapmak

Instagram mobilde çıkış yapmak için tıpkı çarka elinizin gittiği gibi yeni bir imge oluşturuldu. Burada üç nokta olarak gördüğünüz kısım karşınıza açılan yeni bir menüyü sembolize ediyor. Menüden önünüze açılan uzun bir liste bulunuyorken buradan senkronizasyon ayarlarınızla beraber diğer hesaplarınızın çıkış işlemlerini yönetebiliyorsunuz.

Hesap ayarlarınızın tümüne eriştiğiniz bu bölümde çıkış yap kısmı sekmelerin en altında yer alıyor. Yani Instagram hesabınızı kapatmak için (…) kısmına tıklayıp, aşağıya kadar inmeniz ve ‘çıkış yap’ demeniz gerekiyor. Android içinde iOS ve Windows Phone içinde aynı menü tasarımıyla karşımıza çıkan Instagram diğer sosyal ağlar gibi kullanıcıların anında çıkış yapmalarını istemiyor gibi görünüyor.

Instagram’dan PC’de Çıkış Yapmak

Instagram’dan PC üzerinden çıkmak içinse çok daha kolay bir yol izliyoruz. Aslında teorik olarak yine aynı yöntem olsa da senkronizasyonları bilgisayar üzerinden yönetmek pek mümkün değil. Bu sebeple ana profil ekranındayken yine ismimizin yanında çıkan (…) simgesine tıklayarak önümüze açılan bir sekme menüsüne erişiyoruz. Burada ise yalnızca ‘çıkış yap’ ve iptal kısımlarını görüyoruz.

Çıkış yap dedikten sonra PC’de Instagram hesabından çıkma eylemini tamamlayıp ana sayfaya aktarılıyoruz. Buradan dilersek yeni bir hesapla sosyal ağa dahil olabilir, eski hesabımızla tekrar yolumuza devam edebiliriz.

 

Instagram reklam verme

Daha Etkili Instagram Reklamları İçin Öneriler

Artık 600 milyon kullanıcı sayılarını da geride bırakması Instagram’ın sadece sosyal medya paylaşımları için kullanılmasından ziyade daha birçok farklı alanda da kullanılmasına neden olmaya başladı. Özellikle son dönemde Instagram reklam amaçlı olarak da çok sık kullanılmaya başlandı.

Şöyle ki 600 milyon kullanıcı kitlesinin bulunduğu bir uygulamada hem masrafsız olarak reklam yayınlanabiliyor olması, hem de reklam yayınlamak için yapılacak işlemlerin oldukça basit olması Instagram’ın reklam gücünün de bir hayli çok tercih edilmesini sağlıyor. Genelde marka değeri bulunun büyük firmalar tarafından kullanılsa da bunun dışında Instagram reklam sistemi birçok bireysel kullanıcı tarafından da tercih edilebilmekte.

Instagram reklam verme

Hatta öyle ki birçok dev marka sadece Instagram’da değil bunun dışında diğer sosyal medya uygulamalarında da reklam sistemini kullanmak için bu alanda yetkili olarak eleman bile çalıştırmakta. Belki dev markaların bu konuda yetkin elemanlar çalıştırarak Instagram reklamları sistemini daha etkili kullandığını görebiliyoruz fakat daha amatör olan bireysel işletmeler için genelde Instagram reklamları konusunda yeteri kadar püf nokta bilinmiyor. Zaten bu nedenle yapılan reklamlarda çoğu zaman istendiği etkiyi yaratamayabiliyor. Peki Instagram reklamları nasıl daha doğru bir şekilde kullanılır ve nasıl daha fazla reklam görüntülemesi alınabilir? Instagram reklamları için önemli püf noktalar neler daha detaylı bakalım?

Öncelikle Instagram Reklamları Nasıl Yayınlanır?

İlk olarak şunu belirtelim Instagram reklam verme işlemi için Instagram hesabınıza ihtiyacınız yok. Fakat Instagram hesabınız var ise Instagram hesabınız ile Facebook hesabınızı bağlayarak çok daha etkili reklam sistemi kullanabilirsiniz. Bunun dışında eğer Instagram hesabınız yok ise yine Facebook ticaret sayfalarınızı kullanarak Instagram üzerinden reklamlarınızın görüntülenmesini sağlayabiliyorsunuz. Reklam oluşturma için ise yapmanız gereken öncelikle Facebook’un reklam araçlarını kullanmak.

 • İlk olarak Power Editor adı verilen Facebook tarafından sunulan uygulamayı kullanarak reklamlarınızı hazırlamanız gerekiyor.
 • Bu uygulama ve Facebook reklam oluşturucu aracı ile reklamlarınızı oluşturduktan sonra şimdi ise sırasıyla adımları izlemeniz gerekecek.
 • Bu noktada da ilk olarak “kampanya adı” kısmını doldurarak Instagram reklamlarınızın adını belirlemeniz gerekiyor. Burada belirleyeceğiniz isim reklam adını olacaktır.
 • Daha sonra ise “hedef kitle” bölümü karşınıza gelecek. Hedef kitle bölümü Instagram reklamlarınızı oluşturduğunuz ürünlerinizin hitap ettiği kullanıcı kitlesine daha rahat bir şekilde ulaşmanız sağlanıyor. Haliyle gereksiz yere defalarca reklam görüntülemesi sağlamanız yerine doğrudan ürünlerinizin hitap edebileceği hedef kitlelere karşı reklam yayınları yapmanız da mümkün kılınmış oluyor. Kısacası daha etkili bir reklam kampanyası oluşturabiliyorsunuz.
 • Gelelim “bütçe ve plan” bölümüne. Instagram reklamları için hitap edilen kitle belirlemesi yaptıktan sonra şimdi ise reklamlarınız için bütçenizi ayarlayacağınız sayfa karşınıza gelecek. Burada reklam görüntüleme dönemlerinizi ve bütçenizi belirleyebiliyorsunuz.
 • Şimdi ise format kısmı bölümünden reklamınızın görüntü formatını ayarlamanız gerekiyor. Reklam formu yatay mı olacak dikey mi olacak gibi birçok konuyu bu sayfadan belirleyebiliyorsunuz.
 • Şimdi ise Instagram bölümünün hemen altından Instagram hesabınızı seçmeniz gerekiyor. Instagram hesabınızı seçebilmeniz için bu noktada Instagram hesabınızın Facebook ticaret hesabınızı bağlı olması gerekiyor. Instagram ticaret hesap olarak bilinin bu hesapların nasıl açılacağını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı da seçtikten sonra artık reklam başlığı, açıklaması gibi özellikleri girmeniz gerekiyor. Instagram reklam görüntüleme işleminde ise son olarak yaptığınız tüm bu ayarlamaların nasıl görüntülendiğine bakmak için reklam ön izlemesi yapmanız mümkün kılınıyor.
 • Reklam ön izleme kısmından reklamlarınızın hangi hesaplarda görüntüleyebileceğinizi de seçebiliyorsunuz. Eğer oluşturduğunuz reklamların sadece Instagram hesabınız üzerinden görüntülemesini istiyorsanız bu ekrandan sadece Instagram’ı seçebiliyorsunuz.
 • Tüm bu aşamaları geçtikten sonra Instagram reklamlarınızı oluşturduğunuzdan sonra son olarak “sipariş ver” butonlarını kullanmanız durumunda reklamlarınızda yayına geçmiş oluyor.

Instagram reklamları

Genel olarak Instagram üzerinden reklam vermek için Facebook üzerinden bu işlemler uygulanması gerekiyor. Asıl merak edilenlerden birisi de reklam oluştururken nasıl ilgi çeken nasıl daha fazla kullanıcıya ulaşabileceğiniz reklamları oluşturabileceğiniz. Bu konuda da doğrudan Instagram tarafından kullanıcılara yapılan birçok öneri olduğu gibi genel olarak reklamların daha fazla ilgi çekmesini sağlayacak olanda birçok öneri mevcut. Peki, Instagram reklamlarını daha ilgi çeken bir hale getirmek için nasıl önerilerden yararlanabiliriz? Şimdi ise Instagram reklamları için önerilere bakalım.

30 Saniyelik Videolar Şeklinde Reklam Oluşturma

Facebook hem kendi uygulamasını geliştirmek hem de uygulamaların hangi sistem ne kadar ilgi çekiyor görmek için düzenli olarak araştırmalar yapıyor. Facebook tarafından yapılan son araştırmalara göre Instagram konusunda ise kullanıcılar daha çok videolara ilgi gösteriyor.

Instagram reklamları

Zaten yapılan araştırmalarda daha çok video görüntülemelerinin öne çıkmasıyla beraber Instagram video süresini bile uzatma kararı almıştı. Instagram reklamları için de genelde video kullanımı yapılması takipçilerin daha çok ilgisini çekiyor. Fakat reklam videolarında da şunlara dikkat etmek gerekiyor;

 • Daha kısa videolar. Maksimum 30 saniyeye kadar.
 • Ürünlerinizi tam olarak özelliklerini yansıtacak videolar oluşturmak
 • Gereksiz uzatmalardan kaçınmak

Reklamları Facebook Üzerinden De Yayınlayın

Instagram reklamları konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise reklamların yayınlanacağı platformlar. Her ne kadar genelde reklamlar Instagram görselliğini kullanarak hazırlanıyor olsa da Facebook ticaret hesaplarının Instagram’ın çok daha kapsamlı hesaplar olduğunu ve çok daha iyi bir altyapısı olduğunu da söylemek gerekiyor.

Instagram reklam

Bu nedenle Instagram reklamlarını sadece Instagram üzerinden yayınlamak yerine mutlaka özellikle varsa Facebook ticaret hesaplarınızda da yayınlamayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde reklamlarınız çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilecektir.

Reklamlarında Görsel Çözünürlüğüne Dikkat Edilmeli

Burada bir örnek vererek durumu açıklayalım. Diyelim ki ayakkabı ürününüz için bir reklam hazırladığınız. Oluşturduğunu bu reklamda ise ayakkabının oldukça düşük çözünürlüklü bir resmini kullandığınız.

Instagram-reklam

Bu durumda karşılaşacağınız en büyük sorun fotoğrafın net olarak görüntülenmemesi olacağı gibi bunun dışında reklam alanına da resim tam oturmayacağından reklamlarınızın beğeni toplamasını bırakın tam tersi bir etki ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için Instagram seçtiğiniz reklam formatınız ne olursa olsun reklamlarınız için tercih ettiğiniz görüntülerinizin en az 600 X 315 çözünürlük değerini öneriyor. Bunun dışında çok daha yüksek çözünürlüklü seçimlerde yapabilirsiniz. Böylece reklamlarınız çok daha detaylı bir şekilde görüntülenecektir.

Reklam Açıklamalarına Dikkat

Instagram reklamlarında en büyük hata reklam açıklamalarında yapılıyor. Zira genelde markalarda şöyle bir çaba hakim, reklam açıklaması içerisine sürekli bağlantı koyarak kullanıcıları ürün sayfasına yönlendirmek. Fakat Facebook’un bu konuda yaptığı araştırmalara bakacak olursak Instagram reklamlarında aslında tam tersi bir durum söz konusu. Zira Instagram bu alanda önerilerinde kısa ve öz ürün ya da marka hakkında bilgiler veren maksimum 300-350 karakterlik açıklamalar yapılmasını öneriyor.

Instagram-reklam

Böylelikle reklam hakkında kullanıcılara çok daha fazla bilgi vermiş oluyorsunuz. Bununla beraber reklam görüntülemelerinde de bu şekilde çok daha fazla başarı elde edilebiliyor. Açıklamaya bağlantı verme konusunda ise aslında gereksiz bir durumun söz konusu olduğunu belirtelim. Şöyle ki zaten reklamınızı oluştururken gerek ürün sayfanıza gerekse de ana sayfanıza yönlendirilen orijinal bağlantıları Instagram eklemenize izin veriyor. Açıklama kısmında da bağlantı kullanmak hem gereksiz hem de tersi bir etki yapıyor.

Instagram Photo Map Özelliğini Tamamen Kaldırmaya Hazırlanıyor

instagram-photo-map-ozelligini-tamamen

İlk olarak bu yılın ikinci yarısında gündeme gelen Photo Map söylentileri gerçeği yansıtıyor. Keza Instagram Photo Map’i kaldıracak şeklindeki spekülatif haberlerin gerçeklik payının ne denli olduğu bilinmiyordu. Buna rağmen hak verilen bir durum olduğunu da söylemekte fayda görüyoruz. Çünkü artık hiç kimse haritalara göre paylaşımlara bakmak gibi bir sosyal ağ deneyimine ihtiyaç duymuyor. Konumdan ziyade herkesin ilgilendiği nokta paylaşımın kendisi oluyor.

Instagram Photo Map uygulamasını anlık olarak konuma özel paylaşımlar, bir konumda çekilen birden fazla görselin aynı anda gösterilmesi ve anılara özel erişim gibi amaçlarla yürürlüğe koymuştu. Fakat istenilen olmadı ve yeniliklerle adından söz ettiren Instagram bu kez bir özelliğinden vazgeçtiğini açıkladı. Herkesi şaşırtan bu güncellemenin ne kadar zaman alacağına ilişkin farklı kalıplar mevcut.

Kimisine göre bunun tüm hesaplardan aktif olarak kaldırılması mümkün değil. Ancak geliştiriciler tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa Instagram Photo Map özelliğini kaldırmak için düğmeye basmış. Temmuz ayında ortaya çıkan iddialar son olarak Kasım ayının sonlarında gündeme gelmişti. Şu sıralar 2017’ye günler kala erişimin hesaplardan yavaş yavaş silineceğini gösteriyor.

Yapılan açıklama kullanım oranının çok düşük olmasından kaynaklı olduğunu gösteriyor. Ki kendinizden pay biçerek bu durumun gerçekliğe yatkınlığını hesaplayabilirsiniz. Şimdiye kadar kaç kez Photo Map kullanarak insanların konumlara göre neler paylaştığına baktığınızı düşündüğünüzde oldukça isabetli bir karar olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Tüm profillerden bir anda silinmeyecek olan Instagram Photo Map özelliği uzun bir sürece yayılarak ortadan kaldırılacak. Burada muhtemelen bölgesel bir temizlikten söz ediliyor.

İlk olarak Amerika’da başlayacağını tahmin ettiğimiz geriye dönüş yavaş yavaş farklı kıtalar ve farklı ülkelerde devam edip 600 milyonu aşan Instagram kullanıcısında etkin olacak. Haliyle ciddi bir süreç alacağına eminiz. Snapchat ve benzeri uygulamaların çok sayıda işlevsel özelliğini kendi sistemine entegre eden Instagram vazgeçtiği özellikler arasına bir yenisini daha eklemiş olacak. Her geçen gün kendisini geliştiren, kitlesel bazda bakıldığında da büyüme gösteren şirketin doğru adım attığını düşünenler bir hayli fazla. Özelliği kullanmakta olan düşük çaptaki kitleler ise bunun adil bir uygulama olmadığının üzerine vurgu yapıyorlar.

Instagram Kullanım Alışkanlıklarından Yaş Analizi Yapıldı

instagram-kullanim-aliskanliklarindan-yas

Sosyal ağlar üzerine araştırmalar yaparak insanların günümüz alışkanlıklarını raporlayan bir üniversite ekibi ilginç sonuçlara erişti. Pennsylvania State Universitesi tarafından üstlenilen çalışma teknolojinin geldiği son noktayı ve insan hayatındaki yerini de göz önüne sermeye yetti. Araştırmanın başında yer alan doçent doktor Dongwon Lee ise yaptığı çarpıcı kritikleri The Atlantic ile paylaştı.

Instagram, Facebook ve Twitter üzerinde yapılan tüm araştırmalar tüm kullanıcılara yönelik olup temel bir grubu kapsamıyor. En doğru sonuca varabilmek için geniş olduğu kadar kapsamlı bir çalışmaya da imza atılmış. Buna göre en samimi ve en hızlı etkileşime geçilen, yorum ya da tweet atmaktan ziyade yalnızca bir kalp butonuyla samimiyet kurulan Instagram ilk sırada yer almış. Araştırmanın ayrıntılarına baktığımızda ise Instagram kullanım alışkanlıkları ile yaş analizi yapıldığını görebilmekteyiz.

Yani Instagram kullanımı ile beraber yaptığınız her hareket aslında sizin yaş aralığınızı temsil edebiliyor. Bunun nasıl olduğuna gelirsek şöyle farklı detaylara rastlayabiliyoruz.

 • Gençler her yaş grubundan daha fazla paylaşım yapıyor.

16-28 yaş arası gençlerin Instagram paylaşımları tüm diğer yaş gruplarından daha fazla.

 • Gençler paylaştıkları görsellerde daha çok farklı objeler tercih ediyor.

Orta yaş ve yaşlılar ile kıyaslandığında gençler kendi fotoğraflarından ziyade bir objeyi, bir alanı, bir binayı ya da benzer detayları paylaşmayı daha fazla tercih ediyor. Buna Starbucks ya da benzeri mekanlarda çekilen fotoğraflar bir kanıt olabilir.

 • Geçmişe dönük düzenlemeler

Geçmişe dönük düzenlemeler en çok çocuk grubu ve gençler arasında görünüyor. Bu anlık değişimlerin bile çok önem arz ettiği dönemler olmasına bağlanıyor. Çekilen eski bir fotoğrafın hesapta barındırılmaması buna bağlanıyor.

 • Az Etkileşime Tahammül

Eğer az beğeni alan bir fotoğraf yaşlı ya da orta yaşlı bir kişinin profilindeyse kalıcı olabiliyor. Ancak gençler için bu mümkün değil. Az beğeni alan ya da yorum konusunda cılız kalmış bir paylaşım profilden kaldırılıyor.

 • Hashtag kullanımı

Hashtag kullanımında ise liderlik çocuklarda ve orta yaştaki kadınlarda. Cinsiyet belirtilen tek araştırma maddesi olması ise bu bağlamda kadınların daha fazla etiket kullandığını gözler önüne seriyor.

 • Popülerlik İsteği

16-28 yaş aralığında her bireyin sosyal ağda popüler olma isteği tartışılmaz gerçek. Dolayısıyla her şey bu temelde yapılıyor.

Instagram Business Hesapları Nasıl Açılır? Ayrıcalıkları Neler? Tüm Detayları

Hem çok daha düşük reklam bütçelerinin bulunması hem de çok daha fazla kullanıcıya ulaşılabiliyor olması reklam amaçlı olarak sosyal medyayı en çok kullanılan platformlardan biri haline getiriyor. İşte bu sosyal medya uygulamalarından birisi de Instagram. Görsel yönü daha ön planda bir uygulama olduğu için ticaret hesapları çok daha ilgi çeken Instagram, resmi olarak da uygulamasında hem büyük markalar hem de bireysel işletmeler için Instagram Business sistemini sunuyor. Birçok markanın tercih ettiği sistem nasıl çalışıyor? Instagram Business için detaylar neler bakalım?

Instagram Business Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle hem büyük markalar için hem de bireysel işletmeler için kullanılan Instagram Business hesabının nasıl açıldığından ve tam olarak ne olduğundan bahsedelim. Sistem aslında bir nevi Facebook ile beraber çalışıyor. Öncelikle Facebook ticaret sayfanızla Instagram hesabınız birleştiriyorsunuz. Sistemin işleyişi ise oldukça basit. Bu sayede sektör bilgilerinizi, işletme bilgilerinizi ve işletme adreslerinizi doğrudan Instagram üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Peki Instagram Business nasıl açılır bakalım.

Instagram Business

 • Öncelikle işletmeniz ya da markanız için herkese açık bir konumda açtığınız Instagram hesabınıza girmeniz gerekiyor. Instagram hesabınıza girdikten sonra ise yapmanız gereken hesabınızın “profil” bölümüne giriş yapmak. Şimdi ise buradan hesap ayarları kısmına girmeniz gerekiyor. Hesap ayarları kısmına girebilmek için ise profil kısmında yer alan çark simgesine tıklamanız gerekli. Ardından ayarlar menüsünü açıyorsunuz. Ayarlar kısmında ise “işletme profiline geç” sekmesine tıklamanız gerekiyor.
 • Şimdi işletme profili olarak gösterilen bu kısımda Facebook bağlantısı istenecek. Facebook ticaret sayfaları üzerinden işleyen bu sistem için öncelikle “Devam Et” sekmesini kullanmanız gerekiyor. Şimdi ise daha önceden oluşturmuş olduğunuz Facebook ticaret sayfanızı açmanız gerekecek. Facebook ticaret sayfanızı seçip ardından bir sonraki işleme geçiyoruz.
 • Bu işlem sayesinde artık Facebook ticaret hesabınız Instagram ile bağlantılı olmuş oluyor. Yani şöyle artık Instagram üzerinden yaptığını işletme paylaşımlarınız doğrudan Facebook ticaret sayfanızda da yer alıyor. Fakat şu an için sadece bir sayfa desteği verildiğini de belirtelim.
 • Bağlantınızı yaptıktan sonra şimdi işletme bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran karşınıza gelecek. Burada yer alan bölümlere işletmenizin adresini, işletmenizin numarasını ve işletmenizin diğer iletişim bilgilerini girebiliyorsunuz. Instagram Business hesap için gerekli olan tüm işletme bilgilerini bu ekran üzerinden girebiliyorsunuz. Ayrıca bu alanda Facebook sayfanızın içerisinde yer alan işletme bilgilerinin de ekrana doğrudan eklendiğini de belirtelim.
 • Son olarak tüm işletme bilgilerinizi girdikten sonra “Bitti” sekmesini kullanmanız yeterli oluyor.

Instagram Business

Peki Instagram Business İşletmelere Ne Gibi Ayrıcalıklar Sağlıyor?

Bu şekilde Instagram Business hesabı oluşturmanız mümkün. Peki işletmeler için kullanılan bu sistem işletmelere ne gibi ayrıcalıklar saplıyor bakalım. Öncelikle marka hesabı sayesinde işletmelerinizin adres, iletişim ve irtibat bölümleri doğrudan profillinizde görüntüleniyor.

Instagram Business

Üstelik profilinizde yer alan bu bilgiler Instagram Business ile görüntüleniyor. Yani Instagram hesabınızın gerçekten bir ticaret hesabı olduğunu kullanıcılara ve takipçilerinize de doğrudan gösteriyor. Ayrıca istediğiniz an ilk açılış anında verdiğiniz tüm bilgileri düzenleyebiliyor numaralarınızı ve adreslerinizi değiştirebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gerekenler şöyle;

 • Öncelikle profile giriyoruz. Ardından çark işaretine basarak ayarlara ve buradan da profil düzenle demeniz gerekiyor. Son olarak işletme bilgilerini düzenle seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Sadece verdiğiniz linkleri bile kullanarak takipçiler size ulaşabiliyor. Bunun dışında bir diğer ayrıcalık ise İstatistik özelliği. Bu özelliği daha detaylı anlayalım.

Instagram Business İstatistik Ve Rapor Özelliği

Instagram istatistik sistemi paylaşımlarınıza kaç kullanıcı girmiş, hangi paylaşımlar daha çok öne çıkarılmış gibi birçok detayı öğrenebiliyorsunuz.  Sadece işletme hesaplarına sunulan bu istatistik ayrıcalığı sayesinde Instagram işletme hesaplarından da markanız ve ürünleriniz için bir nevi Pazar araştırması da yapmış oluyorsunuz. Tabi bu durum hangi paylaşımların öne plana çıktığını gösterdiği gibi Instagram Business paylaşımlarınızı da istatistiklerinize göre düzenlemenizi de sağlıyor. İstatistik uygulamasını nasıl kullanılacağına gelirsek. Öncelikle Instagram mobil uygulamanız üzerinden uygulamaya girmeniz gerekiyor.

Instagram Business

 • Ardından sağ üst kısımda yer alan istatistik çubuklarına tıklamanız gerekiyor. Instagram Business hesabı kullanıyorsanız kısa süre sonra bu çubuğa girdiğinizde Instagram paylaşım istatistiklerinizde ekranda görüntüleniyor.
 • Bu bölümde son bir hafta içerisinde hesaplarınıza yer alan paylaşımların ne kadar ilgi çektiğini ve hangi paylaşımların ön plana çıktığını da görebiliyorsunuz. Bu ekranda birde en çok ilgi gören paylaşımlarınız slider şeklinde gösteriliyor. Buradan en çok ilgi çeken paylaşımlarını da görebiliyorsunuz. Ayrıca “daha fazlasını gör” sekmesine bastığınızda son 7 gün içerisinde yaptığınız paylaşımlarda daha detaylı olarak görüntülendiğini de belirtmek gerekiyor.
 • Üstelik paylaşımlara yapılan yorumları beğenileri gibi birçok bilgiyi de bu ekran üzerinden alabiliyorsunuz.
 • Son olarak takipçi aktiviteleri bölümünde yer alan istatistiklerle beraber takipçilerinizin gün içerisinde en çok hangi saatlerde sayfanızı ziyaret edebildiğini de görebiliyorsunuz. Bu ekrandan kullanıcıların yaşı, cinsiyeti gibi bilgileri de alabiliyorsunuz.

Instagram Business

Instagram Business İle Reklamlar Oluşturmak

Instagram Business hesabının oluşturulması ardından nasıl kontrol edilmesinin öğrenilmesinin arından şimdi ise merak edilen konulardan bir diğerine geçelim. Oluşturduğumuz Instagram Business hesabı için nasıl reklam yayınlarız? Bunun için öncelikle yaptığınız paylaşımlarda hangisinin reklamını yapmak istiyorsanız uygulama üzerinden bu resme tıklamanız gerekiyor.

Ardından ise Instagram paylaşımınızın altında bulunan “tanıtımını yapt” sekmesine basmanız gerekiyor. Ardından ise açılan menüden reklam amaçlı sekmesini seçip paylaşımlarınızın tanıtımlarını da oluşturabilirsiniz. Ayrıca paylaşımlarda yer alan içeriklere takipçilerinizin nasıl sayfanıza ulaşacağı hakkında bilgiler de eklemeniz mümkün. Bunun için “Aksiyon butonları” sistemini kullanmanız mümkün. Ekstra olarak Facebook üzerinden de reklam yayını yapabileceğinizi de hatırlatalım.

Instagram Business

Hatırlatma: Instagram Business hesabınız ile Facebook ticaret hesabınızı bağlama noktasında sorun yaşarsanız Facebook ticaret sayfasında yönetici olarak gözüküp gözükmediğinizi kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer ki bu sayfada yönetici durumunda değilseniz Instagram hesabınızla ticaret sayfanızı bağlama yetkiniz olmuyor ve Instagram Business bağlantısı yapamıyorsunuz. Bunun için mutlaka Facebook ticaret sayfanızı kontrol etmeniz gerekli. Ayrıca Facebook üzerinden reklam sistemini kullanmak içinde yine aynı sistemde yer alan ayarlarda ve sayfada yönetici olmanız gerekli.