404 Hatası Nedir?

404 Hatası Nedir?

İnternet üzerinde yapılan herhangi bir arama sonucunda karşılaşılması muhtemel olan 404 Hatası nedir sorusunun nedenleri oldukça fazladır. Açılması istenen web sitesindeki ilgili kısmın web sunucularında bulunmamasından kaynaklıdır. Sunucuya bağlanmada herhangi bir sorun yaşanmazken kullanıcının ilgili sayfayı bulması mümkün olmuyor. Bir sayfa sorunu olarak belirtilmekle beraber “Not Found” ibaresi görülür.

Bir web sitesinin başına gelebilecek en kötü durumların başında sayılabilir. Bunun ana gerekçesi ise kullanıcıların 404 Hatası vermiş bir siteye geri dönmek istememesidir. Yapılan araştırmalarla görülmektedir ki herhangi bir nedenle bu hatanın ortaya çıkmasıyla aynı site adresine ikinci kez bir giriş yapılmamaktadır. Bu durum ise bir anlık hata sonucu ortaya çıkan bu durumdan kaynaklı sitenin önemli bir potansiyel kullanıcı trafiğini kaçırmasına sebebiyet verir.

Hatanın Çıkış Nedenleri Nelerdir?

Birçok farklı nedene bağlı olarak 404 Hatası görülebilir. Bunlardan bazıları şu şekilde listelenir;

  • Dosyaların sunucu içinde yanlış klasöre taşınmış olabilmesi,
  • Sunucuda dosyaların eksik bir şekilde aktarılması,
  • Araması yapılan sayfanın kaldırılmış olması,
  • Arama yapılırken yazım yanlışlarının gerçekleşmesi,
  • Aratılan sayfanın kısa süreliğine geçerli olacak bir bakım sürecine girmiş olması,
  • Aratılan sayfanın farklı nedenlerle kapatılmış ve kullanılmıyor olması,
  • Dosyanın yeniden isimlendirilmiş olmasıyla kaydının bulunmaması,
  • Başka siteler üzerinden hatalı uzantıya sahip linklerin verilmiş olması,
  • Sayfaya eklenmiş iç ve dış bağlantılara dair var olabilecek hatalı durumların bulunması gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak site sayfalarında 404 olarak bilinen hata görülmektedir.
404 hatası nedir

404 Hatası Çözüm Yolları

Öncelikli olarak 404 Hatası çözümü için sorunun neyden kaynaklandığının bilinmesi, buna dair nelerin yapılacağının da biliniyor olması gereklidir. Google Webmaster Tools aracından Tarama Hataları kısmından var olabilecek hatalara ilişkin verilere göz atılabilir. Hangi sayfalar için bu sorunun olduğunu tespit etmek bu şekilde gerçekleşir. İlk işleme bakıldığında geçici sayfaların kaldırılması sonucunda indekslenmiş linkler yok olmamaktadır. Bu durum ise tıklama sonrasında bu hatanın çıkmasına neden olur. Böyle bir durumun yaşanmaması adına geçici olan veya tamamen kaldırılmış sayfalara ilişkin mutlaka bir başka sayfaya 301 yönlendirmesi yapılmalıdır. Böylelikle o sayfaya giriş yapılmasına bağlı olarak bu hatanın çıkması yaşanmaz. Doğrudan farklı bir sayfaya yapılan yönlendirme sonucunda o sayfanın da o şekilde kullanımı devam ettirilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

302 Geçici Yönlendirme İyileştirmesi

Herhangi bir sayfanın yalnızca kısa süreli kaldırılmak istenmesi de hata vermesi beraberinde getirebilir. Bu amaçla aktif olma durumundan önce uygun olan bir başka sayfaya 302 geçici yönlendirme yapılır. Sayfanın sahip olduğu değerde herhangi bir azalma olmaması da bu yöntemle sağlanır. Ayrıca hiçbir şekilde hata verme durumu olmayacağı gibi hatalı durumlara karşı da bu çözüme sıklıkla başvurulur.

Bir sayfanın yanlış link uzantısına sahip olma hali de beraberinde 404 Hatasını ortaya çıkarır. Bundan kurtulma adına sayfanın yapısındaki sorunlar giderilmeli ve daha iyi hale getirilmesine çalışılmalıdır. Yazım yanlışlarından kaynaklı durumlara dair de 301 yönlendirmesi yapılabileceği gibi 404 hatası giderilir.  

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

404 Hatası Ne Demektir?

404 hatası bir web sitesine ait URL’nin artık bir kaynağı olmadığını yani web sayfasının bu adres ile bulunamadığını gösteren bir hata türüdür. İnternet ortamında en çok karşılaşılan hataların başında gelir.

404 Hatası Neden Olur?

404 hataları daha önceden orda bulunan bir sayfanın silinmesi, taşınmış olması ya da belirtilen URL’nin aslında yanlış yazıldığı ve hiç orda olmadığı gibi durumlarda ortaya çıkar.

404 Hatasının Önemi Nedir?

404 hataları internet ortamında en çok karşımıza çıkan hatalardandır. Kullanıcı deneyimlerini direkt olarak olumsuz etkiler ve web sitesinin olumlu itibarına büyük zarar verir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir