500 Internal Server Error Hatası

500 Internal Server Error Hatası

Sık bir şekilde görülebilecek 500 Internal Server Error sorunlarında yedeklemesi yapılan site yüklemesi geri getirilebilir. Bununla birlikte endişeye kapılmadan yapılacakların bilinmesiyle süreçler sorunsuz bir şekilde giderilmektedir. Değişik sebeplerden ötürü bu server error hatasının olabildiği bilinirken her bir sorunsal özelinde farklı çözüm yolları bulunmaktadır. Peki, WordPress 500 hatası nedenleri nelerdir?

WordPress 500 İnternal Server Error Nedenleri?

  • Yüklü eklentilerin problemli olması
  • Bozulmuş .htaccess dosyası durumları
  • Bozulmuş WordPress dosyaları bulunması
  • PHP hafıza sınırı sorunlarının yaşanması

WordPress 500 İnternat Server Error Hatalarında Çözümler

Farklı sebeplere göre ortaya çıkabilecek wordpress 500 internal server error problemlerinde nedenlere göre çözümler geliştirilmektedir. Bundan ötürü öncelikli olarak hatanın neyden dolayı ortaya çıktığı bilinmelidir. Aksi durumda her hata verme durumunda aynı işlemin uygulanması söz konusu değildir.

  • Bozuk .htaccess Dosya Hataları

En yaygın olarak görülen 500 hataları içerisinde .htaccess dosyaları kaynaklı durumlar vardır. Kısaca ifade etmek gerekirse sunucunun barındığı dizin ve diğer alt dizinlerin kontrol edilmesi için kullanılan yapılandırma dosyası olan .htaccess özelinde 500 server error durumları görülür. Bunun geçirilmesi adına yeniden adlandırma yapılabilir. FTP kullanımıyla dizine girilirken wp-content, wp-includes gibi dosyalar görülecektir. Hemen alt kısımda .htaccess dosyası görülecek olup ona tıklanır. Sağ tıklama yapılarak yeniden adlandır denilir ve farklı şekilde ismi düzenlenir. Eğer sorunun kaldırılması söz konusu olmadı ise baştan yeniden oluşturma yapılması gerekir. Ayarlar bölümünden Kalıcı Bağlantılar içerisinden değişiklikler kaydedilecektir. Bu sayede .htaccess dosyası oluşturulacak olup sorun giderilecektir.

  • PHP Hafıza Sınırı Çözümleri

Var olabilecek WordPress 500 error hatası özelinde düzeltme ya da sınır yükseltme yapılmalıdır. Kolaylıkla .htaccess dosyasının olduğu dizin içerisindeki wo-config.php dosyasını düzenlenmesiyle sorunlar giderilir. Bilgisayara indirme sonrasında yeni kod gönderimiyle artış sağlanır ve sonra tekrardan dizin içine eklenir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ücretsiz WordPress Canlı Destek Eklentileri

WordPress Eklenti Hataları

  • Sorunlu Eklenti Varlığı

Hemen her web site özelinde görülebilecek WordPress 500 internal error hatası sorunsallarında eklentiler olabilir. Bunun anlaşılması için tüm eklentiler belirli bir süre devre dışı bırakılmalıdır. Bu amaçla Wp-content bölümünden plugins içerisine girilir. Klasör ismi değiştirilerek eklentilerin devreden çıkması sağlanmış olur. Bu durum eklentilerin çalışmasını ya da ilerleyen süreçlerde hatalara sahip olma durumunu beraberinde getirmemektedir. Siteye bir zararı da olmayacaktır. Sonrasında yine aynı yolda bu sefer teker teker eklentiler etkinleştirilmeye başlanır. Böylelikle hangi eklenti özelinde sorun olduğu da anlaşılacaktır. FTP aracılığıyla sorun çıkaran eklenti silinebilir.

  • Sorunlu WordPress Dosyaların Varlığı

Yukarıda belirtilen çözüm yollarının hatanın giderilmesinde etkili olmaması halinde WordPress dosyaları özelinde sorunlar kendisini belli eder. Bunun giderilmesi için ise wp-admin ve wp-includes dosyalarının yeni olan sürümlerine yükseltilmesi tek çaredir. Bunun için kendi web sitesi üzerinden işlemler başlatılır, indirme yapılır. Bu süreçlerde hata ayıklama yapılabilir, yeni oluşturulacak klasör içinde toplama sağlanabilir. Var olan WordPress 500 hatası için çözümler sırasıyla bu şekilde gerçekleştirildikten sonra herhangi bir problem kalmayacağı da bilinmelidir.

WordPress Dersleri kategorimiz ile hızlandırılmış WordPress eğitimi alabilirsiniz.

WordPress 500 Hatası Nedir?

Wordpres sitenizde yaptığınız bazı değişiklikler sonucunda 500 hatası olabilirsiniz. Bu hata işlemlerinizin kimi eksikler içerdiğini ve düzeltilmesi gerektiğini göstermekte olan bir hatadır.

WordPress 500 Hatasının Sebepleri Nelerdir?

WordPress sitenizde yaşayabileceğiniz olası 500 hatasının sebepleri; bozuk htaccess dosyası, PHP hafızasının dolması, Problemli eklentiler ve bozuk wordpress dosyaları olabilmektedir.

WordPress 500 Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress 500 hatası siteniz için büyük bir tehdit olabilir. Bu hatayı ortanda kaldırmak adına eğer varsa debug.log dosyasında ki hata kayıtlarını gözden geçirmelisiniz. Bu sayede hataları kolayca görebilirsiniz. Ayrıca bu konu hakkında ki detaylı bilgilere blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sunucu Hataları SEO’yu Etkiler mi?

Sitenizde yaşanacak olan sunucu hataları nedeniyle SEO performansınız etkilenebilir. Bu tarz hataların hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmektedir.

404 Hatası Nedir?

404 hata kodu, bir web sayfasının kaldırıldığı ve aranan URL’nin var olmadığını belirtmektedir. Kırık bağlantı türlerinden en zararlı olanıdır.

301 Yönlendirme Nedir?

301 Yönlendirme, bir web sayfasının kalıcı olarak başka bir sayfaya yönlendirilmesi anlamına gelmekte olan durum kodudur.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir