9 Taş Oyunu

9 Taş Oyunu

Milattan önceye kadar giden geçmişiyle Mısır medeniyeti eserlerinden olan 9 taş oyunu, zekâ oyunlarındandır. Birçok farklı çeşidi olmakla birlikte temel anlamda bakıldığında kâğıt ya da tahta üzerinde oynanır. Uzun yıllardır devam eden oyun hakkındaki çalışmaların gösterdikleri de oldukça önemlidir. 1993 yılında ise son olarak Ralph Gasser isimli oyuncu tarafından oyunun en kötü ihtimalle berabere bitirilebileceği gösterilmiştir. Peki, büyük bir medeniyetin kültür mirası olarak da tanımlanan 9 taş nedir, kuralları nelerdir?

9 Taş Oyunu Çeşitleri

  • Üç Taş: İki oyunculu olarak üç taşlı oynanma durumu olurken 9 noktadan boş olanlara bırakılarak oyun başlar.
  • Altı Taş: İç içe geçmiş karelerde oynanırken bölüm sayısı daha fazladır.
  • On İki Taş: Köşe bölümlerinin dörder diyagonal çizgiyle birbirine bağlanması sonucunda ortaya çıkar.

9 Taş Oyun Kuralları

Daha önceki yıllarda taş üzerinde oynanmasıyla birlikte şimdilerde tahta veya kâğıt zemin olarak kabul edilir. Bunların üzerine çizilen iç içe geçmiş durumdaki üç tane alan, üstte ve altta dikey alanlarda yatay çizgilerle bağlantılı kare üzerindeki dokuzar taşla mücadele durumudur. Toplamda 24 boş nokta var olurken oyuncular, dokuzar adet taşlarını burada yerleştirir. Sonrasında ise aynı çizgi doğrultusunda var olan rakip taş alınır ve oyundan atılır. Hamleler tek sıra şeklinde gerçekleşir. Oyuncular kendi taşlarını boş noktalara oynatarak ilerler. Taş oynatma sırasında hiçbir taşın yanında boş nokta olmaması durumunda oyuncu bir el bekler. Diğer kişiye sıra geçerken 9 taş oyunu kuralları çeşitlerine göre de farklılık gösterebilir.

9 taş oyunu

Aynı çizgi doğrultusunda üçlü taş durumunun oluşması halinde ise rakip taş yenir. En çok taşı oyundan çıkaran oyuncu oyunu kazanır. Karşıdaki iki taşlı kalınca oyun biter. Bazı durumlarda üç taşı kalan oyuncuya zıplama-atlama özelliği verilir. Bu durum oyun içi dengenin sağlanması amacıyla yapılır. Ancak her zaman için tüm oyun türlerinde bu kural vardır denilemez. Bununla birlikte zekaya dayalı bir oyun olmakla birlikte hem kaçmak hem de mücadele edilmesi istenir. Devamlı taşların güvenli hale getirilerek saldırı yapması amaçlanır. Taktiksel açıdan birçok farklı alternatif kendisini göstermektedir. Bunların en bilineni değirmen taktiği olurken taşların bir anda hızlı bir şekilde oyundan atılması da söz konusudur. Ne kadar az sayıda taş kalsa da rakip taşların bir anda bitirilmesi oyunun eğlenceli hale gelmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı hiçbir zaman kişinin kaybedeceği hissine sahip olmaması gerekir. Yapılacak doğru hamleleler sonucunda bu durum gerçekleşir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Değirmen Taktiği

9 taş severler için en önemli taktiklerin başında değirmen gelir. İki ayrı ikili taş arasında bir taşın devamlı hareket ettirilmesidir. Bu durum sayesinde “aynı çizgi üzerinde üçlü diziliş” sağlanır. Ve taşla tüm rakip taşların alınması gerçekleşir. Rakip taşların oyun dışı bırakılmasında değirmen taktiği çokça kullanılır.

Nasıl Yapılır kategorisi ile neyin nasıl yapılacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

9 Taş Nedir?

9 Taş oyunu karşılıklı iki tarafından oynanan ve her iki oyuncununda 9ar adet taşa sahip olduğu oyundur. Oyunun amacı oyuncuların 3er adet taşı yan yana getirmesidir.

9 Taş Oyununun Faydaları Nelerdir?

9 Taş oyunu, oynanış biçimi olarak teknik ve taktikler açısından strateji ve hafıza geliştirilmesine yardımcı olacaktır. Düşünme becerilerinde de artış kazandırır.

9 Taş Oyunu Kaç Dakika Sürer?

9 Taş oyunu genel anlamda 20 dakika sürmektedir. Her oyuncunun 3 dakika hamle süresi vardır. 3 dakika içerisinde herhangi bir hamle yapmayan oyuncu hakkını kaybetmiş olur.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir