Abdest Nasıl Alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

İslam dini içinde belirli ibadetlerin yapılabilmesi için ön şartlardan olan abdest, Farsça kökenlidir. Su anlamına gelen ab ile el ifadesini karşılayan dest kelimelerinin birleşimiyle oluşur. “El suyu” anlamında olmakla birlikte kendi başına da ibadet olarak tanımlanır. Aynı zamanda Arapça da temizlik anlamı da bulundururken namaz başta olmak üzere birçok ibadetin farzları arasındadır. Fıkıh çerçevesinde bakıldığında ise belirli vücut bölgelerinin usule uygun olarak yıkanması anlamındadır. Abdest alınırken farz olan kısımların yapılması zorunludur. En az yüz bölgesi, ellerin dirseklerle beraber, başı mesh etmek ve ayakları topuk kısımlarına kadar yıkamak gerekir. Bu dört işlemin yapılmasıyla abdest olmuş olur. Ancak diğer kısımlar temizlenmesi de önemlidir. Peki, abdest nasıl alınır?

Abdest Nasıl Alınır?

Birçok ayet ve hadis-i şerif abdestle ilgili olurken nasıl olacağına dair de örnekler bulunmaktadır. Her ne kadar Maide suresi ayeti Medine döneminde gelmiş olsa da bilindiği gibi namaz, Mekke’de farz kılınmıştır. Hz.Peygamber’in Mirac olayıyla birlikte namaz kılınmaya başlanırken abdest alma durum da bu süreçle birlikte başlamıştır. Hz.Peygamber tarafından nasıl abdest alınır öğretilirken aynı zamanda abdest olmadan kılınan namazların kabul olmadığı da çeşitli şekillerde dile getirilmiştir.

  • Abdest alımı öncesinde besmele çekilir.
  • Ardından “niyet ettim Allah rızası için abdest almaya denilerek su açılır.
  • Üç kez eller bileklere kadar yıkanırken tüm parmak aralarına da su gelmesi sağlanır.
  • Sağ el yardımıyla ağız içine üç kere olmak suretiyle su alınır, ağız iyice yıkanır.
  • Sağ el yardımıyla burun içine üç kez olacak şekilde su alınır, sol el kullanılarak sümkürme yapılır.
  • Avuç içine alınan suyla yüz yıkanırken alın bölgesinden çene altına kadar her yere su değdirilir.
  • Her iki kol dirseklere kadar yıkanır.
  • Kolların ardından el temizlenerek başın dörtte biri yıkanır. Mesh etme işlemi farz olup ıslak elle dokunmaktır.
  • Şehadet parmakların yardımıyla iki kulağın arakası temizlenir.
  • Ellerin dışıyla ense bölgesi mesh edilirken son olarak ise ayaklar yıkanarak abdest tamamlanır.
abdest

Abdest Nasıl Bozulur?

Tuvalete çıkılması, yellenmek ya da ağız dolusu kusma hallerinde abdest bozulmaktadır. Kan veya benzeri durumların vücuttan atılması durumunda da yine abdest bozulur. Ayrıca cinsel ilişki durumlarının haricinde namaz sırasında yapılabilecek durumlarda abdestin bozulmasına neden olmaktadır. Bunların başında sesli gülmek gelirken su olmaması durumunda toprakla teyemmüm edilerek de abdest alınışı farzlarıyla aynıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Boy Abdesti Nasıl Alınır?

Dört mezhebe göre abdest özelinde bazı farklar bulunmakla birlikte abdest alınışı farzları bilinmektedir. Bununla birlikte gusül olarak da belirtilen boy abdest nasıl alınır sorusu da önemlidir. Bütün vücudun tam anlamıyla temiz suyla yıkanması anlamına gelir. Besmele çekildikten sonra banyoya sol ayakla girilir. Eller yıkandıktan sonra avret yerler temizlenir. Sonrasında niyet edilirken ağza ve burun içine üçer defa su verilir. Ağzı yıkamak Hanefi mezhebi için şart olmakla beraber gereklidir. Ardından sağ ve sol omuzlar yıkanır, baş bölgesine üçer defa su dökülür. Vücutta kuru hiçbir yer kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayak altında birikmiş su olması halinde çıkarken en son ayak tabanları bir kez daha yıkanır.

Nasıl Yapılır kategorisi ile bilmeniz gereken tüm detaylara bu kategoriden oluşabilirsiniz.

Abdest Neden Alınır?

Abdest islam dininde, ibadet etmeden önce alınır. Böylece inananlar temiz bir şekilde ibadetlerini gerçekleştirir.

Kaç Çeşit Abdest Vardır?

Abdest temel anlamda 2 çeşittir. İlk olarak boy abdesti, ikinci olarakta namaz abdesti gelmektedir. Boy abdesti olmadan namaz abdesti geçerli olmayacaktır.

Abdest Nasıl Alınır?

Abdest su ile alınır. Eğer suya ulaşmak o anlamda mümkün değilse kum ile de alınması mümkündür. Bu tarz abdestlere teyemmüm abdesti denmektedir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir