Adaçayı Faydaları

Adaçayı Faydaları

Hafif bir boğaz ağrısı ya da ani sinirlenme ve depresif durumlarında adaçayı gibi bitkisel çayların kullanımı giderek artmaktadır. Ihlamur, kuşburnu veya diğerlerinden farklı olarak huzur veren yapısıyla tercih edilen adaçayı, tüylü yapraklara ve mor renkli çiçeklere sahiptir. Kendine özel aromasıyla bitki severler tarafından da hemen tanınmaktadır. Farklı renkteki çiçekleriyle de ayırt edilmesinin yanı sıra lezzeti de başkadır. Daha ziyade İzmir ve çevresinde yaygın olurken Akdeniz bölgesinde de adaçayı bulmak mümkündür.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Toz halinde getirilerek tüketilebileceği gibi adaçayı nasıl demlenir sorusu yaklaşık 8 dakikada yanıt bulur. Kurutulmuş ufak parçalar olarak 1 su bardağı kadar suyun içine 1 tatlı kaşığı ada çayı atılır. Demleme süresi 6 ile 8 dakika arasındadır. Karıştırdıktan sonra hemen tüketilebilir. Günde birkaç barda adaçayının faydaları oldukça fazladır. Bununla birlikte çok aşırı demlenmesi önerilmez. Ayrıca çocuklar içinde iyi bir etkiye sahip olan adaçayı bazen acı gelebilir. Acılık durumunun geçmesi adına bal ya da limon ilavesi de olabilmektedir. Böylelikle daha tatlı bir şekilde adaçayı tüketilebilir.

Çayın demlenmesi sonrasında adaçayı yaprakları mutlaka çıkarılırken çok fazla çay içinde kalmaması önemlidir. Böyle bir durumda çayın acılaşması söz konusu olurken aynı zamanda etki gücü de azalacaktır. Yalnızca çay olarak tüketilme hali de yoktur. Günlük birkaç bardak sabah ya da akşam saatlerinde içilebilir. Bunun dışında adaçayı faydaları için et yemeklerine kurutulmuş otları da ilave edilebilir. Gerek sahip olduğu aromanın karışması gerek lezzetinden alınabilmesi bu şekilde olmaktadır. Ağız içinde oluşabilecek iltihaplanma ya da yaralar için gargara olarak da yapılabilir. Adaçayı ağız kokusunu önleme noktasında da oldukça iyidir.

adaçayı faydaları

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

 • Toksin olarak belirtilen zararlı maddelerin vücuttan daha kolay atılması için günlük olarak adaçayı kullanılabilir.
 • Karaciğer temizliği sağlaması da adaçayı tüketimini arttırmaktadır.
 • Güçlü antioksidan özelliğiyle kış aylarında dahi hastalıklara kapıyı kapatır.
 • Romatizmal özelindeki sorunların geçirilmesi içinde tercih edilir.
 • Adaçayı faydaları arasında kolesterol dengesini sağlaması ilk sıralarda gelir.
 • Sinir ve stres hallerinden kaynaklı tüm uykusuzluk sorunlarına karşı kullanılmaktadır.
 • Diş eti, bademcik veya boğaz içinde oluşan iltihaplanma durumlarına karşı da yararlıdır.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi amacıyla da tüketilmektedir.
 • Folik asitlerin etkisiyle ciltte oluşan pürüz ve lekelenme durumlarına karşı da güçlüdür.
 • Saç sağlığı noktasında da kepek sorunlarını giderilir, yağlı saç problemlerini yok eder.
 • Menopoz dönemlerindeki kadınların göğüs büyümelerine destek verir.
 • Ağız içinde oluşan aftların iyileşmesinde de adaçayı etkisi vardır.
 • Düzenli kullanımıyla hafızaya etkisi olur ve Alzheimer benzeri hastalıkların çıkmasını engeller. (Vikipedi)

Adaçayı Zararları Nelerdir?

Çok farklı hazırlanışlarla kullanılabilen adaçayının zararları ya da yan etki durumları pek yoktur. Çok ciddi hastalıkları getirdiği söylenmemesine karşın yine de son derece dikkatli tüketilmelidir. Gün içinde çok aşırıya kaçan dozlarda adaçayı içilmesi, sindirim özelinde rahatsızlıklar oluşturabilir. Bununla birlikte hamilelik ve emzirme dönemlerinde kadınların kullanımı zararlı olabilir. Epilepsi hastaları içinde son derece zararlı olabilen adaçayı zararları daha çok kronik hastalıklarda ortaya çıkmaktadır. Alerjik reaksiyonlar görülebilir, kalp çarpıntıları hissedilebilir. Ölçünün fazla kaçırılmaması adına en fazla iki fincan kadar alımı tavsiye edilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adaçayı Nedir?

Adaçayı, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılmakta olan bit bitkidir. Genellikle yapraklarından çay yapılarak kullanılmakta olan ada çayı bitkisi Dünyanın her tarafından bilinmektedir.

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Adaçayı, bağışıklık sistemini düzenler, vücudun bağışıklılığını arttırır ve mikroplara karşı koruma sağlar. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korunmak adına kullanılır. Bazen yemeklerde koku vermesi için kullanıldığı da olmuştur.

Adaçayı Nerelerde Bulunur?

Adaçayı, ülkemizde bulunması çok kolay bit bitkidir. Genellikle aktarlarda veya marketlerde bulunabilir. Paketler halinde kuru yapraklar şeklinde satılmaktadır.

Adaçayı Uyku Konusunda Faydalı mı?

Adaçayı tüketmek uyku alışkanlıklarını düzeltmek ve iyileştirmek için faydalı olabilir.

Adaçayı Nasıl Demlenmelidir?

Adaçayı demlerken çok sayıda bitki kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Adaçayı keskin ve sert bir aromaya sahiptir. Çok kullanmak acı bir tat oluşturur.

Adaçayını Doğadan Toplamak Sağlıklı mı?

Adaçayı doğal ortamlarda yetişmekte olan bir bitkidir. Ancak bilen kişiler tarafından toplanması gerekir. Aksi halde zararlı bir hale gelebilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir