Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word Of Mouth Marketing) Nedir?

Ağızdan Ağıza Pazarlama (Word Of Mouth Marketing) Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama (Word Of Mouth Marketing) kısaca WOM, tüketicilerin bir ürün ya da hizmet hakkındaki görüşlerini yakın çevresi ile paylaşması durumudur. Birçok avantajı ve dezavantajı bulunan Ağızdan ağıza pazarlama (Word Of Mouth Marketing) nedir, hangi yöntemler ile yapılmalıdır, bu yazımızda inceleyeceğiz.

Ağızdan ağıza pazarlama bir diğer adıyla sözlü pazarlama, kişilerin sizin ürün ve hizmetleriniz hakkında aralarında konuşarak olumlu ya da olumsuz bir yargıya varmasıdır. Bir ürün ve hizmeti almadan önce hepimiz araştırma yaparız. İnternetin yaygın olarak kullanılmadığı dönemlerde araştırmalarımız yakın çevremizin deneyimlerinden oluşuyordu. Günümüzde ise internet sayesinde, alacağımız ürün ve hizmeti kullanan binlerce kişinin görüşlerini öğrenebiliyoruz. Ağızdan ağza pazarlama da teknolojinin gelişmesi ile dijitalleşti. Bu durum marka ve firmalar için birçok avantajı barındırdığı gibi beraberinde dezavantajları da getirdi.

ağızdan ağıza pazarlama

Ağızdan Ağıza Pazarlama Türleri Nelerdir?

Ağızdan ağza pazarlama iki türlü yapılmaktadır:

 • Negatif Ağızdan Ağıza Pazarlama
 • Pozitif Ağızdan Ağıza Pazarlama

Bir kullanıcının ürün ya da hizmet hakkında yaşadığı olumsuzluğu bir başkasına anlatması negatif ağızdan ağza pazarlama, olumlu deneyimlerini aktarması ise pozitif ağızdan ağza pazarlamadır.

Pazarlama alanından yapılan araştırmalar, kullanıcıların olumlu deneyimleri paylaşmaya daha istekli olduklarını göstermektedir. Negatif deneyimler ise daha az paylaşılıyor ancak bu durum hiç paylaşılmadığı anlamına da gelmemeli.

Marka ve şirketler de ağızdan ağza pazarlama yöntemini kullanmaktadır. Fuarlar, lansmanlar, kongreler gibi etkinlikler de markaların pazarlama mecralarıdır. Bu etkinliklerde yapılan sunumlar, marka çalışanlarının katılımcılar ile bireysel görüşmeleri de ağızdan ağza pazarlamanın araçlarıdır.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nasıl Yapılıyor?

Ağızdan ağza pazarlama (WOM) dijital platformlarda özellikle de sosyal medyada kendine kolaylıkla yer buluyor. Dijital platformlarda tüketicilerin ve markaların kendi aralarında etkileşime geçtiği durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tüketici-Tüketici
 • Tüketici-Marka
 • Marka-Marka
 • Marka Çalışanları-Tüketici
 • Marka-Marka Çalışanları
 • Tüketici- Sivil Toplum Kuruluşları ya da Influencerlar

Ağızdan ağıza pazarlamanın en önemli unsuru tüketicilerdir. Bu nedenle pazarlama faaliyetlerinize tüketiciler ile bağlantı kurmak ile başlamalısınız. Sosyal medyada ürün ya da hizmetinize yapılan yorumları dikkate alıp bu yorumlara uygun cevapları hızlı bir şekilde vermelisiniz. Bağlantınızı devam ettirmek ve iletişiminizi pekiştirmek için onların paylaşımlarına yorumlar yapabilir, gönderilerini kendi sayfalarınızda paylaşabilirsiniz. Sadık bir müşteri kitlesi oluşturmak diğer adımlarınızı da sağlamlaştıracaktır. Peki, bu adımlar neler olmalı?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Müşteri Sadakati Oluşturmanın 6 Yaratıcı Yolu

word of mouth
 • Paylaşımlarınızı hedef kitlenin beğenisine göre oluşturun

Ürün ya da hizmetiniz ile ilgili tek düze bir görsel ve içerik paylaşmak yerine, gönderilerinizi renklendirebilirsiniz. Örneğin; esprili GİF’ler kullanmak, gündemde olan bir konuya atıfta bulunmak (siyasi, dini ya da diğer hassas gündemler hariç), kullanıcıların olumlu deneyimlerini paylaşmak gibi.

 • Etkileşim yaratacak paylaşımlarda bulunun

Markanızın ya da firmanızın en beğenilen yönlerini vurgulayan paylaşımlarda bulunun. Çekiliş, kampanya, anket gibi gönderiler oldukça fazla etkileşim almaktadır. Son dönemde Netflix’in paylaşımlarında bu örneği görüyoruz. Dizi ve filmlerle ilgili bir anket görseli hazırlayıp takipçilerinin kendi hesaplarında da bu gönderiyi paylaşmalarını sağlıyorlar. Bu sayede paylaşımın etkileşimi artıyor ve diğer kişiler de o film ya da dizi hakkında aralarında konuşmaya başlıyor.

 • Müşteri memnuniyetini önemseyin

Bir müşterinin sizden aldığı ürün ya da hizmet hakkında olumlu deneyim yaşaması, diğer kişilere de bu memnuniyetini anlatmasını sağlar. Hem diğer kişilerin sizin hakkınızda görüşleri olumlu olur hem de müşterinizin yeniden sizden alışveriş yapmasını sağlarsınız. Bu nedenle ürün ve hizmet kalitenizden, müşteri temsilciliğine kadar her alanda denetimde bulunmalısınız.

 • Müşteri sadakatini artırın

Markanıza olan güveni sağlamlaştırdığınız takdirde müşterilerinizin de size olan sadakati artacaktır. Bu sadakati sağlamak için müşterilerinize özel kampanyalar düzenleyebilir ya da hediyeler verebilirsiniz. Size olan sadakatleri diğer kişilere yapacakları yorumları da olumlu yönde etkileyecektir.

Ağızdan ağza pazarlama (Word Of Mouth Marketing) en etkili ve en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Markanızın ya da şirketinizin daha iyi bir konuma kavuşması, güvenilirliğinin artması ve sadık müşterilerinin oluşması için siz de bu yöntemi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Devamında da satışlarınızda belirgin bir artışı gözlemleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Ağızdan Ağıza Pazarlama Nedir?

Ağızdan ağza pazarlama (Word Of Mouth Marketing) kısaca WOM, tüketicilerin bir ürün ya da hizmet hakkındaki görüşlerini yakın çevresi ile paylaşması durumudur.

Ağızdan Ağıza Pazarlama Türleri Nelerdir?

Ağızdan ağıza pazarlama iki türlü yapılmaktadır: Negatif Ağızdan Ağza Pazarlama-Olumsuz Paylaşımlar, Pozitif Ağızdan Ağza Pazarlama-Olumlu Paylaşımlar.

Ağızdan Ağıza Pazarlamanın Faydası Nedir?

Ağızdan ağıza pazarlama sayesinde satışlarınızda artış, sadık müşteri kitlesi, müşteri sadakati, marka güvenilirliğinde artış sağlarsınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Design Thinking Nedir?

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir