Ahlak Nedir?

Ahlak Nedir?

Toplum olarak çocuklarımıza ‘doğru’ ve ‘yanlış’ arasındaki farkı öğretmeye çalışıyoruz. Onlara öğrettiğimiz şey gerçekten sadece temel ahlak. Ahlakın tanımını öğrenmek, bazı ilkelerini incelemek ve bazı örneklere bakmak için yazımızı okumaya devam edin. Ahlak nedir? Ne işe yarar ve bir insanda neden bulunması gerekir?

Bu gece işten eve dönerken bir banka çantasında 50.000 TL bulsaydın ne yapardın? Teslim eder ve bir ödül umar mısın? Yoksa kendin için saklar mısın? Yoksa iade etmeden önce 24 saat boyunca saklayabilir misin? Cevabımız ahlakımızdan bahsediyor; yapmamız gereken doğru şey olduğunu düşünüyoruz.

Peki ahlak nedir? En basit cevap, ahlakın, eylemlerimiz ve düşüncelerimiz hakkında neyin doğru neyin yanlış olduğunu ve kim olduğumuzun varlığımızın neyin iyi neyin kötü neyin kötü olduğunu tanımlama girişimidir. Ama bu o kadar da basit değil, değil mi? Filozoflar bu soruya binlerce yıldır cevap vermeye çalışıyorlar! Belki de omuzlarına dayanıp bu soruya bakarsak, bizim için anlamlı olacak bazı cevaplar bulabiliriz.

Ahlaklı Olan Nedir?

Ahlak anlayışımızı geliştirmek için bir temel ile başlamalıyız, bu yüzden ‘iyi’ ile ne kastedildiğini tanımlamakla başlayalım. Sonuçta, bu ahlakı anlamanın odak noktası gibi görünüyor; Bunun ne anlama geldiğini anlamak bizim için iyi olacak.

Birçok şey iyi olarak adlandırılır. Gıda iyidir. Uyku iyidir. Oyun oynamak ve arkadaşlarla takılmak iyidir. Çikolata iyidir! Aslında çikolata çok iyidir. Bu nedenle, iyilik anlayışımızı şekillendirmek için temel fikirlerin temeline ihtiyacımız var. Peki, bir şeyin iyi kabul edilmesi için ne gereklidir? Klasik fikirler onu beş farklı öğeye ayırır.

ahlak nedir
  • Zevk

Zevk olmadan, hiçbir şey gerçekten eğlenceli olamaz. Bir şeyin iyi olabilmesi için bundan zevk almalıyız. Bu sadece ‘iyi hissettiriyorsa’ iyidir anlamına gelmez. Uzun vadeli sonuçların olduğunu ve başkalarını zevk arayışımızla etkileyebileceğimizi anlamalıyız. Dolayısıyla, filozofların bahsettiği zevk, daha yüksek zevkler ve uzun vadeli zevkleri sağlama çabasıdır. Belki de yerel pub iyi bir zevktir? Bu kesinlikle bazıları için bir zevk olabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

  • Mutluluk

Hepimiz mutlu olmak istiyoruz. İyilik fikrimiz mutlu olmayı içermiyorsa, neden dünyada bunu takip edelim ki? Mutluluk, zevk gibi, sadece şimdilik değil, uzun vadeli ve kişisel olarak anlamlı mutluluk arayışıdır.

  • Mükemmellik

Bu, yaşamda daha derin bir tatmin sağlayan daha yüksek bir zevk biçimidir. Örneğin film çekin. Hepimizin favorileri var, ama gerçekten çok iyi bazı filmler olduğunu kesinlikle kabul edebiliriz. Ancak, mükemmel olarak öne çıkan bazıları var.

  • Yaratıcılık

Bütün varlıkların, yarattıkları şey üreme yoluyla başka bir varlık olsalar bile, yaratma fırsatına ihtiyaçları vardır. Yaratıcılık, iyilik tanımı içinde gerekli bir unsur olarak kabul edilir.

  • Armoni

Son olarak, hepimiz zevk, mutluluk, mükemmellik ve yaratıcılık arayışlarımızın tadını çıkarma şansına sahip olmalıyız. Uyum ve barış olmadan, iyiliğin diğer unsurlarını deneyimleme şansımız çok azdır. Her gün şiddet tehdidinin yaygın olduğu savaşın parçaladığı bir ülkede çocuk olup olmadığınızı düşünün. Mutluluğa odaklanır mısınız? Yoksa hayatta kalmaya mı odaklanırsınız? Bu yüzden iyi olmak, ahlaki olmak için, insanın onu takip etme fırsatı olmalıdır. Ahlak nedir sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ahlak Ne Demektir?

Ahlak, Etik olarak da karşımıza çıkmata olan evrensel bir terimdir. İyilik ve kötülük ayrımları, Toplumsal davranışlar gibi durumları belirlemekte ve yaşam tarzımızı doğrudan etkileyen inançların temelinde yer almaktadır.

Ahlak Kuralları Kim Tarafından Belirlenir?

Ahlak kuralları belirli sahışlar tarafından ortaya konan şeyler değillerdir. Seneler boyunca yaşanmışlıklar, inançlar, toplumsal normlar ile oluşmuşlardır. Bu nedenle uzun süreli oluşmuşlardır. Tarihsel yolculukları olmaz.

Ahlak Kurallarına Uymanın Önemi Nelerdir?

Ahlak kuralları genel olarak yaşanılan toplum tarafından kabul edilen hatta kutsal olarak görülen kurallardır. Bu nedenle bu kurallara uymak, bu kurallar karşısında hassas davranmak çok önemlidir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir