Ahrefs

Ahrefs

Web sitelerin SEO faaliyetleri çerçevesinde doğru hareketlerini sağlamak için tercih edilen Ahrefs web sitesi ve rakiplerin performanslarının düzenli bir şekilde analiz edilmesini mümkün kılmaktadır. Online bir araç olmasının ötesinde anlık olarak verileri inceler. Rakip backlink analizi çerçevesinde en iyisi olurken Google sıralamalarında rakiplerini geride bırakmak isteyenler için olmazsa olmazlardandır. Ancak yine de bilinmelidir ki kullanımı zorunlu değildir.

Ahrefs Kullanımı Ne Sağlar?

Halihazırda Semrush ya da Moz gibi önemli SEO araçları arasında bulunan ve bir hayli popüler olan Ahrefs kullanımı birçok kazanımı da beraberinde getirir. İlk olarak siteler özelinde backlink araştırması elde edilmesinde yardımcıdır. SEO denetim raporu oluşturulması ve stratejilerin buna göre şekillendirilmesi de kazanımları arasındadır. Ayrıca rakip analizi yaparak da sitenin neler vaat edebileceği görülebilir. Rakiplerden her zaman bir adım önde olmak isteyenler için Ahrefs SEO süreçlerine hemen dahil olunabilir. Sıralama takibi konusunda da imkanlar sunan online aracın kullanımı ise genel çerçevede basittir. Ancak çok kapsamlı olması, birçok farklı alanın bulunması da zaman içinde daha rahat olacağını gösterir. İlk başlarda karışık gelmesi ise doğaldır. Ahrefs tarafından vaat edilen hizmetlerden bir başkası ise Rakip ads reklam takibidir. Ayrıca içerik araştırması ve anahtar kelime incelemeleri de bulundurmaktadır. Web site takibi ve site içi sorunların tespiti noktasında da kullanılacak SEO araçlarının başında Ahrefs gelmesi şaşırtıcı değildir.

Ahrefs Analiz Hizmetleri Neler?

  • Rakip backlink analizleri yapılmasını sağlar.
  • Rakiplere dair organik trafiklerin incelemesini ve sonuçlarını çıkartır.
  • Site ve rakip site verileri kıyaslanabilir.
  • Var olan backlinklerin aktif olup olmadığı gibi son durumlarına bakılabilir.
  • Rakip sitelerin en değerli sayfaları bulunabilir, Do Follow -No Follow oranları incelenebilir.
  • Rakip sitelere ait SERP isatistikleri çıkarılabilir.
  • Rakip sitelere ait Ads kampanya analizlerine bakılır.
  • Rakip sitelere ait anahtar kelime seçimleri, performanslarına bakılabilir.
ahrefs

Ahrefs Özellikleri Ne İşe Yarar?

Çeşitli başlıklarda farklı analizlerin yapılmasını mümkün kılan Ahrefs aracı her site için kullanıma uygundur. Var olan belirli kısımlarda çok farklı taramalar sağlar, site bilgileri alır ve işlemlere başlanılmaktadır. Bunlara göre bir sıralama olmakla beraber işlemlerin daha doğru yapılması için de belirli bir takım bilgiler gereklidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

1- Ahrefs Dashboard Nedir?

Bu kısım içerisinde verilerin takip edilmesi söz konusu olmakla beraber teknik konulardan bilgi alınır. İstenilen sitelerin listeye eklenmesi ve verilere bakılması mümkündür. Bununla birlikte sitenin taranması için oturum açılması yeterlidir. Bir kez daha site bilgilerini girme durumu yoktur.

2- Ahrefs Site Explorer

Bu kısım üzerinden web sitelerine ait organik trafikler görüntülenir. En kaliteli ve değerli sayfalarla rakiplerine kıyasla durumlarına bakılır. Backlink profili çerçevesinde de inceleme yapılması mümkündür.

3- Ahrefs Overview

Var olan Overview bölümü üzerinden URL Rating ve Domain Rating değerlerinin alımı gerçekleşir. Sitenin anahtar kelime kullanımlarına dair ortaya koyacağı performans, listeleme hali ve site backlink geri dönüşleri vardır. En iyi beş sayfa ve en iyi beş anahtar kelime sıralanır.

Backlink Analizi

4- Referring Domains

Bu kısımda ise farklı alan adları üzerinden siteye gelmiş olan linklerin neler olduğu sayılarıyla birlikte gösterilir. DR sırasına göre listeleme yapılabileceği gibi aynı zamanda organik trafik özelinde de görünüm oluşturulmaktadır. Düşük kaliteli bağlantıların görülmesiyle bunlara ait işlemlere başlanılır. Filtreleme yapılması da oldukça kolaydır.

5- Internal Backlinks

Var olan iç linkleme özelinde rakip sitelerin neler yaptığını gösteren bu kısımda, yapılacak analizler çerçevesinde linkleme oluşturulur. Search Console aracılığıyla hemen site için iç linkleme yapılabilir. Hangi sayfaların bu çerçevede kullanılabilir olduğu görülür.

6- Link İntersect

Bu özellikle birlikte kendi backlinkler arasında karşılaştırma daha çabuk ve güvenli bir şekidle yapılmaktadır. Sitede bulunmayan rakip site backlink tespitleri de gerçekleşir. Bunların haricinde organik arama ve organik anahtar kelime bulma konusunda da analizleriyle kullanılan Ahrefs SEO aracı büyük öneme sahip olduğunu ortaya koyar. Aylık ortalama değerler, sıralama yeri, aranma hacmi, URL adresi, toplam sonuçları ve yüklenme tarihiyle birlikte tüm verilerin kolay yoldan erişilmesi Ahrefs kalitesini ortaya koymaktadır. Bilindiği gibi SEO faaliyetleri yapılarak ne kadar çok bilgiye sahip olunduğu o derece avantaj getirir. Hemen her online araçla yapılan kıyaslamalarda Ahrefs ne kadar değerli olduğunu bu verileri kolay yoldan sunmasıyla göstermektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ahrefs Ne Demektir?

Ahrefs, SEO uzmanları tarafından kullanılmakta olan, üst düzey bir SEO analiz sistemidir. SEO çalışmaları için hayati öneme sahip detayları kullanıcılara sunabilmektedir.

Ahrefs Ücretli mi?

Ahrefs, aylık veya yıllık ücretlendirme sistemi ile çalışmakta olan bir programdır. Ücretsiz olarak yararlanmak isteyen kullanıcılar adına çok sınırlı içerikler sunar. Bu sunulan içerikler SEO çalışmaları için yeterli olmaz.

Ahrefs Kullanmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Aracı SEO uzmanlarına detaylı analizler yapma fırsatı sunmaktadır. Özellikle backlink analizi ve yol haritası oluşturma konusunda büyük avantajlar sağlamaktadır.

Site Audit Nedir?

Site audit; site denetimi sistemidir. Sitelerin hatalarını ortaya çıkarmak adına tarama yapılması durumudur.

Tarama Verileri Güvenilir mi?

Analiz sistemi tarafından ortaya konulmakta olan veriler Dünya otoriteleri tarafından çok güvenilmekte olan datalardır.

Ahrefs’e Türkiyeden Girilebilir mi?

Ahrefs analiz sisteminin ülkemiz üzerinden ulaşılması ve sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkündür.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir