Akşam Namazı

Akşam Namazı

Çok faziletli olmasının ötesinde farz namazlarından olan akşam namazı ile ilgili birçok ayet bulunmaktadır. Hud Suresi günahların giderilmesi adına bu namazın kılınması gerektiğini ifade ederken gece tam karanlık çökmeden eda edilmektedir.

Akşam Namazı Vakti

Beş vakit namazlardan olmakla birlikte akşam namazı şafağın kaybolması, havanın kararmasına kadar olan süre içinde kılınmalıdır. Çoğunlukla dile getirilen akşam namazı vakti ile ilgili durumlar hep benzerlik gösterir. Havanın tam anlamıyla kararması, ışık olmaması durumunda zifiri karanlık olmasıyla vakit çıkar. Güneşin batışıyla başlayan vaktin çok hızlı geçmesinden ötürü de akşam namazı bir an önce kılınmalıdır. Diğer vakit namazlarından belki de en önemli farkı da budur. Her ne kadar sabah namazı için vaktin ileriye atılması makbul kabul olsa da akşam namazının edasında bu durum tam tersidir. Ezanın duyulmasıyla birlikte hemen kılınarak görevin yerine getirilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle kış aylarında daha hızlı geçen akşam namazı kılınışı hususunda ise farklılık yoktur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Akşam Namazı Kimlere Farz?

  • Buluğ çağına gelmiş akla sahip tüm müminler için akşam namazı farz olmaktadır. 13 yaş sınır olabileceği gibi daha erken yaşlarda da başlanılabilir.
  • Kişinin yolculuk halinde olması durumunda yalnızca farz olan 3 rekâtı kırarak seferi görevini yerine getirmesi söz konusudur.
  • Hastalık hallerinde ise kişi evinde ya da yatağında kılabilir, gözleriyle dahi eda edilebilir.
  • Uyku durumunda geçirilmesi, işlerin bulunması durumlarında akşam namazı mutlaka kaza edilmelidir.
akşam namazı

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Akşam namazı kaç rekat sorusu beş olarak belirtilirken 3 rekat farz ve sonrasında 2 rekat sünnet şeklinde kılınır. İsteyenler ardından 2 ya da 4 rekat olacak şekilde evvabin namazı da kılabilmektedir. Abdest alınması, temizlenilmesi ardından “Allah rızası için Akşam namazının üç rekat farzını kılmaya” diyerek kamet sonrasında namaza başlanır. İftitah tekbiriyle Sübhaneke, Fatiha ve bir sure okunur. Tek bir parça sure okunabileceği gibi uzun bir surenin bir bölümü de okunabilmektedir. Önemli olan kıstas ise en az üç ayetli olmasıdır. Ardından rükü ve secde yapılır. İkinci rekatta oturulmasıyla ettehiyattu tek başına okur. Ardından üçüncü rekat için tekrar kıyam yapılır. Akşam namazı farzı üçüncü rekatında yalnızca Fatiha okunur. Sure okunmadan rükü ve secde gerçekleşir. Oturulmasıyla Ettehiyatü, Allahümme Salli-Barik, Rabbena Atina ve Firli duaları okuyarak selam verilir. Bu şekilde akşam namazı nasıl kılınır sorusu yanıtlanmış olurken farzı bitirilir. Sonrasında ise iki rekattan oluşan sünneti kılınır. Niyet edilmesi, besmele çekilmesi, sübhaneke ve Fatiha ile sure okuma aynıdır. İkinci rekatın sonuyla farzın üçüncü rekatın son oturması aynı şekildedir. Bununla birlikte bayanlar özelinde de akşam namazı kılınışı yine bu şekilde gerçekleşir. Tamamlanmasıyla birlikte eda edilirken ardından tesbihat ve duaya geçilir.

Nasıl Yapılır kategorisi yazıları ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

Namaz Nedir?

Namaz, islam dinine inananların yani müslümanların günlük ibadetlerinden en önemlisidir. Her gün, günde 5 kez namaz kılınır. Bunlara 5 vakit namaz denir. Sabah, Öğle, İkindi, Akşam ve Yatsı olmaz üzere vakitler içerisinde kılınır.

Namaz Ne Zaman Kılınır?

Namaz ibadeti yapmak için belirlenmiş olan 5 vakit bulunmaktadır. Bu vakitler güneşin hareketlerine göre tam olarak saatlendirilmektedir. Namaz saatlerinin geldiğini bildirmek için Camiilerde Ezana okunur ve müslümanlar namaza davet edilir.

Namaz Kılmak İçin Ne Gerekir?

Namaz kılmak için belirlenmiş olan şartlar bulunur. İlk olarak kıyafet ve namaz kılınacak ortamın temizliği gelmektedir. Ardından namaz abdesti almak çok önemlidir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir