AKTS Nedir?

AKTS Nedir?

Öğrencilerin eğitim hayatı boyunca karşılaştıkları ve en çok merak ettikleri sorulardan biri olan AKTS nedir konusunu sizler için derledik.

AKTS açılımı anlamına gelen Avrupa Kredi Transferi ve Biriktirme Sistemi, Avrupa Yükseköğretim alanının bir aracıdır. AKTS öğrencilerin ülkeler arasında hareket etmelerine ve akademik niteliklerini ve yurtdışında öğrenim sürelerini tanımalarına yardımcı olur. AKTS, bir yükseköğretim kurumunda alınan kredilerin, bir diğerinde incelenen yeterliliğe sayılmasını sağlar. AKTS kredileri, tanımlanmış öğrenme çıktılarına ve bunlarla ilişkili iş yüküne dayalı olarak öğrenmeyi temsil eder.

AKTS, öğrenciler için çalışma programlarının esnekliğini artırır ve yükseköğretim programlarının planlanmasını, sunulmasını ve değerlendirilmesini de destekler. AKTS, ülkelerin çoğu tarafından ulusal kredi sistemi olarak benimsenmiştir ve giderek başka yerlerde kullanılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ülkeler arasında hareket etmesini kolaylaştırmak ve akademik niteliklerini ve yurtdışında öğrenim sürelerini tanımak için tasarlanmıştır.

AKTS Nasıl Hesaplanır?

AKTS hesaplama eşdeğer ECTS kredilerini kendi kendine çalışma için harcanan saat ve ders saati sayısından hesaplar. Başka bir üniversitedeki bir öğrencinin çalışmasını tanımak için son derece yararlıdır ve öğrencilerin akademik başarılarının bir üniversiteden diğerine aktarılmasını kolaylaştırır.

AKTS derecelendirme sistemi aşağıdaki tabloda gösterilebilir. Birkaç ülke tarafından takip edildikten sonra, akademik puanların bir üniversiteden diğerine aktarılmasını kolaylaştırarak birkaç öğrenciye yardımcı olur. Örnegin AKTS nasıl hesaplanır sorusunu cevaplarsak, 30 AKTS 1 ara tatile, 60 AKTS 1 yıla, 1 AKTS = 25 – 30 saate karşılık gelir. Ara tatil için 30 AKTS x 30 saat = 900 saattir. Yani 1 AKTS’lik bir ders için harcanan zaman 30 saattir.

akts nedir

AKTS Ne İşe Yarar?

AKTS kredi sistemi, lisans programlarını ve öğrenci performansını tüm Avrupa Birliği ülkelerinde daha şeffaf ve karşılaştırılabilir hale getirir. AKTS, Avrupa’daki farklı yerel (ulusal) standartların yerini aldı ve tamamladı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

AKTS kredi sistemi sayesinde, AB veya diğer ülkelerden olan öğrenciler yurtdışına gidebilir ve tüm Avrupa Birliği’nde evrensel olarak kabul edilecek bir derece okuyabilirler.

AKTS’nin öğrenciler için en büyük faydaları şunlardır:

  • Eğitiminiz kolayca tanınacağı için istediğiniz herhangi bir AB ülkesinde kolayca iş bulabilirsiniz.
  • Basitleştirilmiş akademik evraklar elinizde olur.
  • Bir çalışma dersinin, seminerin, stajın, tezin karmaşıklığını, tamamlandıktan sonra sunduğu kredi sayısına göre tahmin etmek daha kolay hale gelir.
  • Üniversitelerdeki yerel ve uluslararası öğrenciler arasında daha az farklılaşma durumu ortaya çıkar.
  • Bir programdan ayrılsanız bile, AKTS kredileri akademik başarılarınızı kanıtlamanıza yardımcı olur, bu yüzden aynı dersleri tekrar almak zorunda kalmazsınız.
  • Hangi akademik disiplini takip ederseniz edin, dereceniz aynı sayıda krediye sahip olacaktır.

AKTS Neden Gereklidir?

Ulusal yükseköğretim sistemleri arasındaki farklılıklar, yurtdışında yeterliliklerin ve hareketlilik sürelerinin tanınması ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bu konu kısmen öğrenme çıktılarının anlaşılması ve çalışma programlarının iş yükünün arttırılmasıyla ele alınmaktadır.

AKTS aynı zamanda üniversite ve iş temelli öğrenme gibi farklı öğrenme stillerini aynı çalışma programı içinde veya yaşam boyu öğrenme yoluyla harmanlamayı mümkün kılar.

AKTS Kredileri Nasıl Çalışır?

Bir kursu, semineri veya modülü tamamlayarak ECTS kredisi puanı kazanırsınız. Her AKTS kredi puanı, bu süre içinde gerçekleştirdiğiniz iş yükü miktarını temsil eder.

Derece türü başına atanan AKTS kredilerinden bazıları şunlardır:

1 yıllık eğitim, genellikle lisansüstü sertifikalar için geçerlidir – 60 AKTS kredisi

3 yıllık Lisans programı – 180 AKTS kredisi

2 yıllık Master programı – 120 AKTS kredisi

AKTS nedir sizlerle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

AKTS Nedir?

AKTS, kelime anlamı olarak Avrupa Kredi Transfer Sistemi demektir. Ülkemizde yakın zaman içerisinde kullanılmaya başlanmıştır.

AKTS Ne İşe Yarar?

Bu kredilendirme sistemi sayesinde öğrenci hareketliliğini arttırmak amaçlanmıştır. Kredi denkliği oluşturulup, Avrupa üniversiteleri ile öğrenci transferi arttırılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

AKTS Nasıl Belirlenir?

AKTS belirlemeleri esnasında birden fazla detay mevcuttur. Dersin zorluğu, dersin hedefi ve öğrenilme süresi, dersin öğrenciye olacak olan mesleki katkısı AKTS belirleme konusunda ki önemli unsurlardandır.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir