Alan Adı SEO İlişkisi

Alan Adı SEO İlişkisi

Var olan tüm web siteleri ve bloglar için SEO süreçleri büyük öneme sahip olurken alan adı ile ilişkisi de belirleyicidir. Sitenin daha başlangıcından itibaren yapılacak doğru stratejilere uygun seçimlerle çok daha kısa sürede önemli başarılar yakalanabileceği bilinmelidir. Bunlara ilişkin olarak ilk süreç ise alan adı alımıyla başlar. Domain olarak bilinen alan adı kullanımlarına dair önemli bir husus tescil öncesinde uygunluğudur. Çünkü bilindiği gibi alan adı aslında bir çeşit sanal kimliktir. Uzantısının .com, .net, .tr, .ws olması ya da uzunluk-kısalık durumlarıyla Türkçe karakter bulundurması tüm SEO faaliyetleri üzerinde söz sahibidir.

SEO Amaçlı Domain Püf Noktaları

  • Site ana konusu ya da çerçevesi domain içerisinde geçebilir.
  • Kullanılmamış domain ile bir markalaşma yoluna girilebilir.
  • Kısa ve akılda kalıcı domain seçimi SEO açısından önemlidir.
  • Çok kaliteli backlinklere sahip domain alımları yapılarak da SEO katkısı alınabilir.
  • Daha popüler uzantılara sahip domain alımlarıyla SEO avantajı sağlanabilir.
  • Hedef kitleye uygun domain adresleriyle SEO işlemlerine başlamak avantajdır.

Alan Adı Seçimi

Günümüzde artık sınırları ortadan kaldıran bir ortam haline gelen sanal dünyada alan adı ve SEO ilişkisi çok değerlidir. Doğru stratejilerin oluşturulmasıyla organik şekilde trafik yoğunluğu arttırılabilir. Arama motorlarında yükselmeyle birlikte çok daha fazla trafik kazanılırken bu durum birbirini destekler şekilde ilerlemektedir. Yapılacak alan adı seçimlerine dair ise Türkçe karakterlerin kullanımı büyük risktir. Markalaşma hedefinde olunması halinde buna çok daha fazla dikkat edilmelidir. Alan adının yaşı ise seçim yapılacak kriterler arasındadır. Ayrıca site içeriğine uygun seçimlerin yapılması, net bir şekilde durumun ifade edilebilmesi de alan adından beklentiler arasındadır. Google önemli görmesi dahi domain yaşı seçimlerinde kriter olurken güvenilir olma bakımından şeffaflık da gereklidir.

alan adı seo

Hosting ile birlikte domain alımları birlikte yapılabilir. Bu çok daha isabetli olmakla beraber domain sorgulama yapılarak da uygunluk durumları görülebilir. Farklı ek sitelerin yapılması ve bunlara alan adı alımı ise oldukça zahmetli ve çoğu zaman gereksizdir. Birkaç sitenin açılmasıyla ana siteye backlink bağlantısı kurularak destek verilmesi uğraştırıcıdır. Bunun yerine tek bir alan adına sahip sitenin geliştirilmesine çalışılmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

  • Whois Bilgileri

Yapılacak sanal işlemler için Whois nedir sorusu sorulabilir. İletişim bilgilerinin günümüzde kartvizit olarak değerlendirilmesi halinde Whois için vergi levhası tanımı yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında çok büyük markalar haricinde hemen her sitenin bu bilgileri açık tutması istenir. Özellikle Google siteye dair bilgilerin kullanıcılara sunulmasını talep ediyor. Bir gizlilik durumunun olması şüpheli kabul edilirken bir alan adının kayıt ve bitiş süresi, sahibi ve iletişim bilgileriyle tüm hususlar görüntülenmelidir.

  • Alan Adı Tescil

Halihazırda .com, .net ya da .org en çok kullanılanlar arasında olmakla birlikte daha kapsamlı bir site ismi yararlı olur. Bununla birlikte alan adlarına göre domain tescil süreleri daha kısa ve zahmetsiz olabilmektedir. Özellikle -.com.tr uzantılarda ise belge talepleri söz konusudur. Sitenin kim tarafından kullanılacağını ifade etmesiyle beraber mutlaka alan adı kişiye ait olarak çıkarılmalıdır. Aksi durumda kontrol başkalarında olacak şekilde devam ettirilmesi bir hayli zordur.

Domain SEO Etkisi

Unutulmamalıdır ki doğru aramalar yapılarak doğru sitelerin üst sıralarda çıkmasıyla önemli kazanımlar gerçekleştirilmektedir. Var olan web sitelerin daha iyi noktalara gelebilmesi için içerik, tasarım ve diğer SEO faaliyetleri kadar whois de benzersiz değerdedir. Site içi ve site dışı devamlı SEO süreçlerinin olduğu bir ortamda domain seçimlerinde bu durumun atlanması beklenemez. Çok yetersiz domain adreslerinin birkaç kat daha uğraştırıcı olacağı da bilinmektedir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Alan Adı Nedir?

Alan adı, web sitesinin sahip olduğu domain adına verilen isimdir. Yani web sitesinin kimliğidir. Her web sitesinin kendisine ait bir alan adı bulunmaktadır. Bu sayede her web sitesi eşsiz olmakta ve ayırt edilebilmektedir.

Alan Adı Neden Önemlidir?

Alan adı bir web sitesi adına hayati önem taşır. Web sitesi ile alan adı uyumlu olmalıdır. Hizmetler veya markayı doğrudan temsil etmelidir.

Alan Adı SEO İlişkisi Nedir?

Alan adınız arama sonuçlarınızda ki alaka düzeyiniz ile ilgili olarak sıralamanızı doğrudan belirleyecektir. Bu nedenle SEO alanında çok önemlidir. Çalışmalar alan adınız baz alınarak yürütülecektir.

Hangi Uzantılar En Değerlidir?

SEO açısından en değerli olan uzantılar; .edu, .gov ve .com uzantılarıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

Domain Yaşı SEO Açısından Önemli mi?

Domain yaşları SEO açısından önem arz etmektedir. Ancak git gide eski etkisini kaybetmekte olduğu söylenebilir.

Alan Adı Nereden Alınır?

Alan adı almak için birçok farklı alan adı sağlayıcısından yararlanılabilir. Godady, Hostinger gibi web siteleri bunlara birer örnektir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir