ALES

ALES

Ales Nedir? Her yıl yüzlerce kişinin katıldığı Ales hakkında tüm detaylar bu yazıda. Yükseköğretim kurumları özelinde çıkarılan kararnameye göre düzenlenmiş olan ales, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman, çevirici ve planlamacı alımları için geçerliliğe sahip bir sınavdır. Halihazırda yıl içerisinde iki kez yapılırken ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan sınava girilmelidir. Alınan puan durumuna göre süreçler başlatılır. Atama durumlarına ilişkin genel ve özel şartlar var olurken mülakat sonrasında işlemler gerçekleşir. (Vikipedi)

ALES Kimler Girebilir?

Lisans programında mezun olma durumuna gelmiş ya da mezun olmuş herkes ales başvuru yapma hakkına sahiptir. Yüksek lisans devamlılığı için geçerli olurken tezsiz yüksek lisanslarda ise Ales puanı aranmaz. Yurtdışında üniversite bitirmiş ve denkliğe sahip kişilerde yine ALES sınavına girebilmektedir. Tezli yüksek lisans yaparak kariyerine akademik çerçevede devam etmek isteyenler için mecburidir. Üniversite kariyeri için gerekli olan ALES müracaatları her yıl ÖSYM tarafından duyurulurken sınavlar Lefkoşa ve Türkiye kentlerinin tamamında yapılır. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır.

ales nedir

Adaylar istedikleri ALES sınavlarına girebilmektedir. Herhangi bir sınırlandırma olmadığı gibi devamlı olarak sınavlara giriş durumu söz konusudur. Hem Ales ne zaman hem de giriş belgesi ve tüm işlemler ise ÖSYM sitesi üzerinden yapılır. Kimlik numarası ve şifresiyle tüm adaylar kendi sayfalarından işlemlerini yürütmektedir. Belge çıktıları bu şekilde alınırken sınavlarda belge ibrazı zorunlu tutulmaktadır.

ALES Konuları

Sayısal ve sözel olacak şekilde iki bölümden oluşan Ales nedir sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Akademik kariyer hedefleyenlerin yanında kendi iş alanında yükselmek isteyenlerde sınava girmektedir. Sınavda iki bölüm bulunurken Türkçe ve Matematik tek kitapçıktır. Sayısal 50 sor, Sözel 50 sorudan oluşur. Toplam süre 150 dakikadır ve konu dağılımları da belirli bir stratejiye göre yapılır. Matematiksel işlemler, akıl yürütme, tekli, ikili ve üçlü problemlerle geometri başlıklarında sorular bulunur. Analiz edebilme ve çözümleme becerisi ölçülürken kişinin yorumlama kabiliyeti de yine gerekli olanlardandır. Sözel bölümünde ise düşünce akışı, okuduğunu anlama ve yorumlama, belirli yargılar çıkartabilme istenir. Sözcükte Anlam, Cümlede Anlam, Paragraf ve Sözel Mantık

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

ALES 2020 Kuralları

ALES sınavının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı. Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte ALES sınavı önem kazanmaktadır. İşte 2020 için ALES kuralları:

  • Adaylar sınav süresinden bir saat kadar önce sınava girecekleri yerlerde hazır olmalıdır.
  • Salondaki görevlilere soru sormaları ve konuşmaları yasaktır.
  • Kalem, silgi değişimleri yasaktır.
  • Sınav süresi dışında cevaplamaya devam etme yasaktır.
  • Çanta, cüzdan, telefon, saat, kolye, küpe, yüzük getirilmesi yasaktır.
  • Su dışında yiyecek ve içecekle salona girilmesine izin verilmemektedir.
  • Sağlık malzemeleriyle sınava giriş yapılması da söz konusu değildir.
  • Kimlik unutulmamalıdır.

ALES, yüksek lisans programına katılmak isteyen adaylar için önemli bir sınavdır. Yurt dışında lisans eğitimi alan ve yüksek lisans programına katılmak isteyen adaylar için bazı önemli konuları resmi kaynaklardan takip etmesi gerekmektedir. ALES ülkemizde önemli ve analitik düşünmeyi ölçen önemli sınavlardan biridir. 50 Türkçe 50 matematik olmak üzere toplam 100 sorudan oluşan ALES sınavı önemli bir sınav sistemidir.

ALES Puan Hesaplama

Sözel ve Sayısal bölümlere sahip Ales puan hesaplama sorulara göre ve puan türüne göre değişkenlik gösterir. Hesaplama 100 puan üzerinden olurken Sayısal puanında Sayısal Testi soruları 0,75, sözel testi 0,25 etkilidir. Ales Sözel puanında durum tam tersi olurken Eşit Ağırlık Puanı hesaplamasında 0,50- 0,50 şeklindedir. Yüksek lisans başvuru hakkı için en az 55 puan alınması istenir. Doktora eğitimlerinde ise Ales puanı 80 ve üzeri olmalıdır. 2 haftalık periyot sonrasında Ales sonuçları açıklanır. ÖSYM sonuç sayfası üzerinden adaylar görüntüleme yapmaktadır. Sonrasında tercihler ve başvurular başlarken mülakat aşamaları ardından alımlar yapılmaktadır. Ales nedir sizlere anlatmaya çalıştık, bizi takipte kalmaya devam edin!

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ALES Ne Anlama Gelmektedir?

Ales, ülkemizde ki temel sınav sistemlerinden birisidir. Genellikle yüksek öğretim mezunu öğrencilerin, akademik kariyerlerine devam etmek adına girdikleri ve alacakları puanlara göre Yüksek Lisans kariyerlerini şekillendirebilecekleri bir sınavdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

ALES Ne Zaman Yapılmaktadır?

Ales ülkemizde sene içerisinde genelde bir kez yapılmalıdır. 2019 tarihinde ALES sınavı Ekim ayında gerçekleşmiştir. 2020 Senesi için şuan net bir tarih söylenemez ancak yine yıl sonuna yakın bir tarihte sınav olması muhtemel olarak gözükmektedir.

ALES’e Kimler Girebilir?

ALES sınavına girmek için gereklı olan durum, yurtiçinde Lisans mezunu olmak gerekiyor. Ya da yurtdışında mezun olup denklik sahibi olan mezunlar ALES sınavına girebilirler.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir