Alexa Sıralaması

Alexa Sıralaması

1996 yılından beri kullanılmakla beraber web sitelerin arama motoru trafik durumlarını ortaya koyan bir sıralama yapısına sahip olan Alexa çokça kullanılır. Temel anlamda bakıldığında sahip olduğu olanaklarıyla her web sitesi için olmazsa olmaz araçların başında gelir. Ayrıca SEO hizmetleri bazında değerlendirildiğinde de yine etkisi büyüktür. Bundan ötürü tüm yönleriyle Alexa sıralaması nedir ve etkisi ne kadardır sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Alexa Sıralaması Kriterleri

Web ölçümleme olmakla birlikte SEO aracı olarak kullanılan Alexa sıralaması birçok yönden değerlendirilir. Televizyonlarda var olan reyting ölçüm cihazlarına benzerdir. Alexa Toolbar eklentisini yükleyerek sizlerde web sitenizin tüm veri durumlarına göz atabilirsiniz. Sitenin aldığı trafik ve aynı zamanda kullanıcıların sitede geçirdikleri süreye göre web sitelerinin bir sıralamaya konulması durumu vardır. Burada web sitesine hangi zaman diliminde ve nereden gelindiği, hangi kelimelerin arandığı ve ne kadarlık bir süre sitenin hangi sayfasında kalındığı bilinir.

alexa sıralaması

Bunlar Alexa rank sıralamasını ortaya koyar. Ayrıca ticari anlamda site değerini ortaya çıkar. Bu ise reklam verenler için bir ölçüt niteliğindedir. Herhangi bir sitenin reklam alımında Alexa sıralamasına bakılır. Değerinin çok yüksek olması halinde çok daha iyi bir kazanım sahibi olunacağı bilinir. Sıralamanın geliştirilmesi anlamında kullanılan sıralama düşme tabiri daha iyi bir duruma gelinmesine işarettir. Kriterler baz alındığında yapılması gerekenler bellidir. Günlük ve aylık ziyaretçi sayısının katlanması, gelen potansiyel müşterilerin kalıcı olması, çok daha fazla sitede kalmalarının sağlanması adına Alexa sıralaması nedir sorusuna yanıt aranmalıdır.

Alexa Sıralaması Nasıl Düşürülür?

  • Yeni web sitesinde kayıt işlemi otomatik olarak yapılırken hemen site sahibi Alexa hesap açarak sahiplenme işlemi yapmalıdır.
  • Siteye dair anlık verilerin daha hızlı gönderilmesi adına Alexa Widget eklenir ve bu sayede site işlemleri çabuk şekilde Alexa tarafından algılanır.
  • Site yöneticisinin tarayıcısına Alexa Toolbar indirmesi gerekir.
  • Site görsellerinin tamamı için SEO işlemleri yapılmalı ve özgün içerikler kaliteli şekilde oluşturulmalıdır.
  • Faydalı içeriklerin bulunması ve içeriklerin hızlı artış durumları da sitede gezinti imkanlarını arttırır.
  • Ziyaret eden kullanıcı sayısı kadar sitede kullanıcıların geçirdikleri sürede öneme sahip olduğu için yeterli olanaklar bulundurulmalıdır.
  • Ziyaretçilerin site için yorum yapması, 5 yıldız vermesi Alexa sıralaması bakımından değerlidir.
  • Siteye yüksek kriterlerdeki link ekleme işlemlerinin yapılması da yine ziyaretçi çekme adına yararlıdır.

Alexa’nın SEO’ya Etkisi Nedir?

Doğrudan ziyaretçi verileriyle ilgili olması, arama motorları özelinde trafik akışını belirlemesinden ötürü Alexa SEO etkisi üst düzeydedir. SEO araçları arasında olmakla beraber doğru SEO stratejilerinin oluşturulması amacıyla da kullanılır. Hedef kitlenin belirlenmesi, uygun anahtar kelime seçimleri, sitenin daha kullanışlı hale getirilmesi Alexa sıralaması baz alınarak gerçekleşir. Ayrıca daha faydalı ve özgün içeriklerin hazırlanması, sayfaların oluşturulması özelinde de belirleyicidir. Sitenin arama motoru botları taramalarında etkili olması adına da Alexa sıralaması mutlak düşürülmelidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Alexa Nedir?

Alexa, web sitelerini belirli kriterler çerçevesinde sıralayan ve belirli puanlar vermekte olan bir servistir. Dünya genelinde arama motorlarına dahil olmuş olan tüm web sitelerini kapsamaktadır.

Alexa Sıralaması Neden Önemlidir?

Alexa sıralaması web siteleri adına çok önemlidir. Sitelerin ne durumda olduklarını ve rakipleri ile aralarında ki sıralama çekişmelerini anlamak adına faydalanılabilir.

Alexa Bilgileri Nasıl Elde Eder?

Alexa sistemi web siteleri hakkında ki bilgileri genellikle browserlara kurulu olan eklentiler vasıtası ile elde etmektedir. Bu eklentiler ile web site kullanıcı sayılarına ve giriş sayılarına ulaşarak belirli kriterler çerçevesinde sıralama yapmaktadır.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir