Algoritma Nedir?

Algoritma Nedir?

Algoritma nedir sorusunu soran kişilerin sayısı, her geçen gün artmaya devam ediyor. Algoritma aslında belirli bir problemi çözmek için yapılan ve kullanılan yol olarak ifade edilmektedir. Bu yol genellikle matematik ve bilgisayar ile yapılmaktadır. açıkça sonu gösterilen bir işlem kümesi olarak da farklı bir şekilde tanımlanmaktadır.

Algoritma örnekleri ile algoritma konusu çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Konu çoğu kişi tarafından karıştırılsa da aslında algoritmanın mantığı o kadar da zor değildir.

Algoritma ne demek sorusunu genel olarak bu şekilde cevaplandırabiliriz. Belirli bir amaca ulaşmak için bulunan çözüm yollarını belirli bir sıra ile kullanmak gerekiyor. En mantıklı sıra ile çözüme ulaşmak amaçlanmaktadır. Algoritma kelimesi, ilk defa, El – Harezmi’nin kitabında bulunmuştur. Peki, algoritma ne için kullanılır? Tam olarak ne işe yarar?

Algoritma Ne İçin Kullanılır?

Algoritma, aslında matematik alanında kullanılan bir çözüm yoludur. Matematikte sonuca ulaşmak için takip edilen işlem basamaklarıdır. Örnek vermek gerekirse, 3 ila 5 sayılarının ortalamasını bulmak istiyorsunuz. Bunu yapabilmeniz için ilk olarak 3 ve 5 sayılarını toplamalı daha sonra çıkan sonucu da 2’ye bölmeniz gerekmektedir. Görüldüğü gibi bir problem var. Bu bunun bir sonuca ulaştırılabilmesi için bir işlem basamağı bulunmaktadır. (Vikipedi)

algoritma nedir

Algoritma ve Programlama

Bütün programlamanın temelinde aslında algoritma bulunmaktadır. Algoritma, bir işlem sırası olarak da ifade edilmektedir. Algoritmalar, programlamanın dilleri ile uygulanabilmektedir. Her programın algoritması bulunmaktadır. Algoritması olmayan hiçbir program bulunmamaktadır. Eğer algoritma ve programlama öğrenmek istiyorsanız, bunun için tercih edebileceğiniz bazı ürünler bulunmaktadır:

 • Makeblock mBot
 • U-Bot
 • BBC Micro: Bit
 • Micro: Maqueen

Algoritma için bu uygulamaları tercih edebilirsiniz.

Genetik Algoritmalar Nedir?

Algoritmanın bir türü olan genetik algoritma, adından da anlaşılacağı gibi, genetik biliminden hazırlanmaktadır. Normalde cevabının bulunması zor olan sorulara cevap arayan önemli bir algoritma türüdür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Genetik algoritma, sezgisel bir algoritma türüdür. Çeşitli optimizasyon tekniklerinde kullanılmaktadır. Genetik algoritmaya göre var olan bir sorunun çözümlenmesi için şu aşamalar ele alınmalıdır:

 1. Gösterimler doğru yapılmalıdır.
 2. Fonksiyonlar doğru bir şekilde oluşturulmalıdır.
 3. Genetik işlemciler doğru olarak seçilmelidir.

Genetik algoritmalar Hangi alanlarda Etkili Olurlar?

Genetik algoritmanın etkili olduğu bazı konular bulunmaktadır. Genellik şu alanlar için genetik algoritma kullanılmaktadır:

 • Aramaların karmaşık ve zor olduğu bir yapıda
 • Çözümün zor olduğu konularda
 • Problemin bir matematik sorusu ile ifade edilemediği durumlarda
 • Geleneksel yöntemlerle hiçbir şekilde cevap alınamadığı durumlarda genetik algoritma kullanılmaktadır.

Kullanılan Temel Kavramlar

Genetik algoritmada kullanılan bazı kavramlar bulunmaktadır. Kullanılan kavramlar şunlardır:

Gen Yapısı: en küçük bilgiyi taşıyan sisteme gen denilmektedir. Bir genin yapısında çeşitli sistemler bulunabilir.

Kromozom Yapısı: Birden fazla gen bir araya gelerek oluşturulmaktadır.

Popülasyon: Olası çözüm bilgilerini bir araya getiren bir sistemdir. Algoritma nedir bu konu hakkında size detaylı bilgi verdik, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Algoritma Ne Demektir?

Algoritma, matematik ile sayıların her tülü hesaplanmasına sistematik bir bakış açısı getiren metoda verilen genel isimdir.

Algoritma Kim Tarafından Keşfedilmiştir?

Algoritma 9. Yüzyıl başlarında Müslüman-Türk bilim adamı el-Harezmi tarafından bilim camiasına kazandırılmıştır. Ancak algoritmanın avrupaya ulaşması 16.yüzyılı bulur.

Algoritma ve Teknoloji İlişkisi Nedir?

Algoritma yapay zeka teknolojilerinde yapılan kodlamalarda kullanılmaktadır. Yapılacak olan her hamle önceden hesaplanabilir ve bu sayede yazılımın işlevselliği arttırılır. Detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Algoritma Olmadan Programlama Yapılabilir mi?

Algoritma oluşturulmadan herhangi bir şekilde programlama oluşturulamaz ve uygulama geliştirilemez.

Algoritma Hangi Bilim Dalının İçerisinde Yer Alır?

Algoritma ana bilim dalı olarak matematik içerisinde yer almaktadır.

Algoritma Nasıl Öğrenilebilir?

Algoritma öğrenme için bilgisayar, programlama, yazılım eğitimi vermekte olan bölümler tercih edilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Karekod (QR Kod) Nedir, Nasıl Çalışır?

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir