Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera Faydaları

Özellikle popüler olmasından sonra evlerde dahi saksılarda yetiştirilmeye başlanan aloe vera bitkisi hem vücut içi hem de cilt özelinde yararlıdır. Var olan kremler ya da jeller içerisinde aloe vera maddesi bulunurken kozmetik sektörünün en çok yararlandığı bitkilerin başında gelir. Afrika kökenli bir bitki olmasının yanı sıra içerisinde B1, B2, B3, B6 vitaminlerinin tamamı bulunmaktadır. Toplamda 12 çeşitli vitamin olduğu araştırmalarla ortaya konulurken aloe vera bitkisi oldukça büyük değerdedir. Kalsiyum, demir ve potasyum zengini kabul edilmekle birlikte 20 civarında mineral yer alır. İnsan vücudu için yararlı 18 aminoasit içermesi de bulunmaz bir değer haline gelmesine katkı yapmaktadır. Peki, tüm bunlarla birlikte aloe vera nasıl kullanılır?

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Kozmetik ürünler için vazgeçilmez olan aloe vera çiçeği ev ortamında dahi yetiştirilmektedir. Doğrudan kendisinden verim almak isteyenler için bu durum gerçekleşirken hem ağız yoluyla hem de cilde sürülerek kullanımı mümkündür. Ağız yoluyla tüketme oldukça riskli olabileceği için mutlak surette doktor gözetiminde olmalıdır. Tedbirli davranılması her zaman için önemlidir. Bununla beraber yanık, yaralanma, morarma ya da var olan kızarıklık durumları için aloe vera yaprağının jel şeklinde sürülmesi yeterlidir. Doğrudan bölgeye uygulanmasıyla etkisini dakikalar içinde görülecektir. Bunun haricinde aloe vera çayı yapılarak da vücut içi sindirim ve dolaşım sistemlerinde faydası görülebilir. Ayrıca cilde de jel olarak uygulanabilir. Saçlar için ise sirke veya zeytinyağıyla karıştırılarak kullanılabilir. Çok daha parlak saçlar kazandırması söz konusu olurken görüldüğü gibi aloe vera bakımı noktasında birçok farklı kullanım durumu vardır.

aloe vera faydaları

Aloe Vera Ne İşe Yarar?

  • Güneş kaynaklı lekelenme ve yanık durumlarına karşı krem olarak kullanılmaktadır.
  • Protein ve mineraller sayesinde cildin yaşlanması önlenebilir.
  • Ciltteki tüm tahriş durumlarına karşı kullanımı olmaktadır.
  • Sivilce ve aknelerin geçirilmesi söz konusudur.
  • Antioksidan özelliğinden ötürü sinir sistemine oldukça iyi gelmektedir.
  • Akne ve sivilcelerin geçirilmesi, parlak bir cilt için aloe vera kullanımı olmazsa olmazdır.
  • Daha gür ve parlak saçlar içinde önemli bir etkiye sahiptir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Halihazırda hem sindirim, sinir ve vücut içi faydaları bulunan hem de cilt ve saçlarda tercih edilen aloe vera faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Hazırlanan çayıyla tüm hastalıklara karşı koruma sağlanır. Kalp ve damar hastalıklarının geçirilmesine katkı sunar. Ciltte oluşabilecek sivilce, akne ya da kızarıklıkların giderilmesinde rol oynar. Renk farklılıkları olması halinde de yine az miktarda aloe vera kullanımı fayda sağlayacaktır. Saç diplerinize aloe vera ile yapılacak masajların ardından tüm kepeklerden arınma sağlanacaktır. Saçlardaki elektriklenmelerin giderilmesi açısından da banyo sonrasında nemliyken aloe vera kullanılabilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

Aloe Vera Zararları Nelerdir?

Alerjik durumların görülme ihtimali yüksek olan aloe vera zararları kuruluk ya da kızarıklık oluşumlarıyla açılanır. Diyabet ya da kalp hastaları için kullanımı asla önerilmez. Halsizlik ve ishal ise yanlış tüketimi sonrasında ortaya çıkmaktadır. Çok aşırı kullanımı sonrasında da yan etkilerin görülmesi yüksek ihtimaldir. Herhangi bir cilt rahatsızlığına sahip kişilerle hamilelik dönemlerindeki kadınların kullanmaması da gerekir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera eski mısırlılar tarafından ölümsüzlük bitkisi olarak adlandırılan, Dünyanın pek çok yerinde yetiştirilebilen ve tıbbi alanda sıkça kullanılan bit bitkidir. Saksıda da yetiştirilebilmektedir.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera, yüzyıllardır güzellik alanında Dünya genelinde kullanılmaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan bileşenler sayesinde yaralara iyi geldiği, izleri iyileştirdiği ve sivilceleri tedavi ettiği düşünülmektedir.

Aloe Vera Nerelerde Bulunur?

Aloe Vera, ülkemizde kozmetik mağazalarında kremler şeklinde, çiçekcilerde ise saksı bitkisi olarak satılmaktadır. Saksı bitkisi olarak alınıp, evde kolay bir şekilde yetiştirilebilir.

Aloe Vera Cilde İyi Gelir mi?

Aloe vera özünün cilde iyi geldiği ve cilt lekelerini iyileştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera direkt olarak bitki kökünden kullanabilir. Ya da aloe vera özlü kremler kullanılabilir.

Aloe Vera Ciltte Kuruluğa Sebep Olur mu?

Aloe vera fazla bir şekilde kullanılırsa cilt üzerinde kuruluğa ve kızarıklığa neden olabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir