Altın Oran Nedir?

Altın Oran Nedir?

İçindekiler

Hem matematiksel hem de hayatın genelinde en çok karşılaştığımız terimlerden biri olan altın oran nedir gibi sorularınızın cevaplarını bu makalemizde en iyi şekilde bulabileceksiniz. Lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Herhangi bir tasarımcının ana hedeflerinden biri, açık ve anlaşılır tasarımlar yaratmaktır; iyi düzenlenmiş, dengeli, okunması ve emilmesi kolay bilgiler içeren sayfalar doğal olarak kullanıcılarınız için çok daha iyi bir deneyim sağlayacaktır. Bunun için ızgaralar, boşluk kuralları, sütunlar ve oluklar dahil olmak üzere çeşitli araçlar bulunmaktadır. Ancak bu makalede, altın oran olarak adlandırılan sıkça gözden kaçan bir araca bakacağız. Altın oran, hem doğal hem de tasarlanmış birçok şeyde bulunan, bir şeklin veya yapının en hoş oranlarını belirleyen matematiksel bir orandır. (Viki)

Altın Oran’ın arkasındaki teori tarihsel olarak Pi zamanına kadar uzanır. Oran, filozoflar, mimarlar ve tasarımcılar tarafından tarih boyunca göz alıcı, hoş tasarımlar ve yapılar oluşturmak için kullanılmıştır. Bazı tarihsel örnekler Yunanistan’daki Parthenon ve Mimarlar’ın yapısal unsurlar arasında denge yaratmak için bu oranı kullandığı Mısır’daki Piramitlerdir. Altın oranın popülaritesinin nedeni, doğal olduğuna ve izleyici için estetik açıdan hoş bir denge yarattığına olan inançtır.

Mimari’de olduğu gibi, ister tel çerçeveler üzerinde çalışıyor, ister marka geliştirme, ya da son üretime hazır tasarımlar yaratıyor olsakta dijital tasarımdaki altın orandan yararlanabiliriz.

altın oran nedir

Altın Oran Ne Demek?

Oranın kendisi 1: 1.618033987 olarak tanımlanır ve Yunan sembolü Phi ile temsil edilir. Bu, A uzunluğu 100 piksel ise, B uzunluğu 161.80 piksel olacak demektir. Bu, yanlarındaki şekiller veya nesneler (genişliklerini veya uzunluklarını karşılaştırarak) veya dikdörtgen gibi tek bir şekil oluşturmak için (yani uzunluk = 1.618x genişlik) uygulanabilir. Oranı hesaplamak için formül A / B = (A + B) / A = 1.6180033987’dir, ancak bu sayı daha kolay çalışmak için pratik uygulamalarda genellikle yuvarlanır. Bu durumlarda 1: 1.618 veya 1: 1.62 kullanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

Altın Oran’ın hesaplanmasıyla ilgili duyacağınız bir diğer terim, matematikçi Fibonacci tarafından tanımlanan Fibonacci dizisidir. Bu dizi, dizideki her sayının kendisinden önce gelen iki değerin toplamı olduğunu belirtir. Örneğin, 1 + 1 = 2, bu nedenle dizideki ilk üç sayı 1, 1, 2 ve bir sonraki 3’tür (1 + 2 = 3). 1,1,2,3,5,8,13,21,34,55’in ilk 10 hanesini oluşturarak bu devam eder.

Fibonacci dizisi, altın oranın bir faktörü ile büyüyen logaritmik bir spiral olan altın spirali yaratan şeydir. Altın oranın çoğu gösteriminde, altın spiral pratikteki gibi gösterilmiştir. Bu, mizanpajlar oluştururken veya logo öğeleri tasarlarken başka bir rehber oluşturur ve dengeyi tanımlamaya yardımcı olur.

Altın Oran Kaçtır?

  • 1: 1.618033987

Altın oran nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Altın Oran Ne Demektir?

Altın oran; Sanatta ve Matematikte görülen, var olan bütünün parçaları arasında gözlemlenmekte olan, uyum açısından ulaşılabilecek en son nokta olan geometrik ve sayısal bir oran bağlantısıdır. Antik Yunan’dan beri kullanılmaktadır.

Altın Oran Nasıl Hesaplanır?

Altın oran hesaplanırken genellikle geometriden yararlanılmaktadır. Altın oran hesaplanırken bir doğru parçası kullanılır. Doğru ikiye bölünür. İkiye bölünen bu parçalardan küçük olan parçanın büyük parça ile oranı, büyük parçanın tüm doğru ile olan oranına eşit olmalıdır. Altın oran budur.

Altın Oran Neden Önemlidir?

Altın Oran sanatta güzellipe erişmenin anahtarı olarak görülmektedir. Sanatta ve Matematikte deha olmanın göstergesi ve ulaşılabilecek en yüksek hedeftir. Bu nedenle çoğu sanatçı tarafından altın oran çok önemsenmektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Elif Nur Özcan

Yazılar: 20

Kocaeli Üniversitesi Edebiyat bölümü mezunuyum. SEO uyumlu içerikler yazarak kendimi bu alanda geliştiriyorum. Konular hakkında derinlemesine araştırmalar yaparak tüm detayları ile aktarmaya çalışıyorum.

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir