Amazon SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Amazon SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir Web sitesi için olmazsa olmaz optimizasyonlar arasında SEO bulunur. Arama motorlarında ilk sıralara yükselebilmek için bu optimizasyon kusursuza yakın bir şekilde yapılmalıdır. Anahtar kelime analizinin yanı sıra rekabet analizi gerçekleştirilmeli, kullanıcıların mevcut eğilimlerinin yanı sıra potansiyel hareketleri de mercek altına alınmalıdır. Bu hummalı çalışma, Amazon benzeri e-ticaret platformlarında nitelik olarak farklılık göstermeyecektir. Nitekim, işlem hacmi bakımından dünyanın en geniş e-ticaret ağına sahip olan Amazon, farklı şahıs ve firmaların satış yapabildiği ortak bir alandır. Amazon SEO nedir? sorusuna doğru bir karşılık bulmadan bu platformda iyi satışlar yapabilmek pek mümkün olmayacaktır. Çünkü Amazon’da algoritmik olarak arama motorlarından farklı fonksiyonlar kullanılmaktadır.

Amazon SEO Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Amazon içerisinde satışa hazır bulunan ürünlerin, kullanıcılar tarafından yapılan arama sonuçlarında A9 olarak isimlendirilen bir algoritma kullanılır. Bu algoritmaya göre ürünler en üst alaka düzeyine sıralanmaktadır. Etkileşim oranı yüksek, potansiyel satışa elverişli ürünler Amazon tarafından ilk sıralarda gösterilecektir.

Amazon SEO bir anlamda şunu ifade eder: “Bu ürünü ilk sıralarda gösterebilmem için ürünün müşteri tarafından satın alınabilme potansiyeli en yüksek seviyede olmalıdır”. Müşterinin ilgili anahtar kelimeyle arattığı sorgudaki ürün eğer satın alınıyorsa, Amazon nezdinde bu satışı yapan firma veya kişi algoritmik olarak avantaj elde eder. A9 algoritmasında sorgu-sonuç-satış sıralaması ön plana çıkmaktadır.

Ürün başlığında ve açıklamasında anahtar kelime tercihlerinin doğru yapılması bir diğer önemli etkendir. Müşterinin sorgusuna karşılık verebilecek anahtar kelimeler tespit edilmelidir. Amazon Keywords için ücretli ve ücretsiz toolbarlar bulunduğundan, anahtar kelime araştırması doğru bir noktaya çekilebilir.

Amazon Seo Nasıl Yapılır?

Amazon’da ürüne ilişkin bütün detaylar dikkatle listelenmelidir. Müşterilerin büyük oranda site içi arama yaparak ürüne ulaşmaya çalıştığı düşünüldüğünde, ürünle ilgili aşağıda bulunan ayrıntılar önem kazanacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: En İyi Udemy Ücretsiz Kursları

1. Başlık

 • Ürünü açıklayan başlıklar 200 kelimeyi geçmemelidir. Ayrıca çok kısa tutulmamasına dikkat edilmelidir.
 • Her bir kelimenin başlık içinde tekrarlanmaması gerekir.
 • Ürünle ilişkili anahtar kelimeler mutlaka başlık içinde yer almalıdır.
 • Anahtar kelimenin önüne niteliğini belirten bir sıfat eklenmelidir. (Paslanmaz tencere gibi)
 • Başlık bitiminde marka adı kullanılmalıdır. Eğer markan ön plana çıkarılmak isteniyorsa ilk girişte tercih edilebilir.

2. Ürün Açıklaması

 • Ürüne ait özellikler bütün detaylarıyla girilmelidir.
 • Anahtar kelimeler tekrar edilerek spam yapılmamalıdır.
 • Anahtar kelimeler ilk paragraf, orta paragraf ve son paragraf olmak üzere üçe bölünerek yazılmalıdır.
 • Rakip bir firmanın adı veya markası açıklama kısmında kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Açıklama kısmı 2000 byte değerini aşmamalıdır. Eğer bu değer geçilirse editör alanında kırmızı renkte bir uyarı alınacaktır.
 • Ürün özellikleri maddeleme kullanılarak alt alta yazılmalıdır.
amazon seo işlemleri

3. Bullets

 • Müşterinin ürünü incelerken aklından geçireceği sorular tespit edilmelidir.
 • Hedef kitlenin psikolojisi çözümlenerek empati kurulmalıdır.
 • Ürünün en can alıcı özellikleri aktarılmalıdır. (Özellik, hasara dayanıklılık, boyut, sertifika bilgisi vs.)

4. Resimler

 • Amazon’da ürüne ilişkin 7 adet fotoğraf konulabilir.
 • Ürün, fotoğrafın en az %80’lik alanını doldurmalıdır.
 • Fotoğraf çözünürlüğü yüksek olmalıdır.
 • Yüklenecek fotoğraf dosyasının ismi ürün ismiyle aynı olmalıdır.

5. Ürün Kategorisi

 • Ürünün ait olduğu kategori doğru seçilmelidir.
 • Gerekirse kategori araştırması yapılmalıdır.
 • Sizin ürününüze benzer bir ürünü çokça satan firmaların hangi kategorileri seçtiği izlenmelidir.

Amazon seo nedir? sorusunun cevabı olarak yukarı belirttiğimiz bütün detaylar, satışa konulan ürün açısından büyük önem taşıyacaktır. Ayrıca rekabet ve anahtar kelime analizini kolaylaştıran toolbarların fayda sağlayacağı unutulmamalıdır. Ücretli olanlarında hem sıralamayı yükseltebilecek hem de satışı artırabilecek özellikler yer almaktadır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Amazon SEO Ne Demektir?

Amazon SEO, amazon sitesi üzerinde ürün satmakta olan mağazaların, daha çok öne çıkarılması ve satış oranlarının arttırılması adına yürütülen optimizasyon çalışmalarıdır.

Amazon SEO Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Dış SEO çalışmaları temelinde yürütülmektedir. Kaliteli geri bağlantılar ile linklerin popülerleştirilmesi görünürlüğünün arttırılması amaçlanır.

Amazon SEO Faydaları Nelerdir?

Amazon SEO çalışmalarına ağırlık vererek mağazanızın rakip mağazalardan daha çok görünür olmasını sağlarsınız. Bu size daha fazla kullanıcı ve daha fazla satış sağlayacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir