Anahtar Kelime Analizi

Anahtar Kelime Analizi

Web sitelerde yer alan içeriklerin oluşturulması sürecinde önemli hususların başında anahtar kelime analizi gelir. Anahtar kelimelerin belirlenmemesi halinde içeriklerin oluşturulmaya başlanmasının çok büyük bir esprisi yoktur. İçeriğin arama sonuçlarında listelenmesi söz konusu olmayacağı gibi bu tip içeriklerle yalnızca trafik kaybı gerçekleştirilir. Ayrıca doğru anahtar kelime seçimi de son derece mühimdir.

SEO Anahtar Kelime Araştırması

Site içeriğinin anlamlandırılması sağlayan anahtar kelime kullanımlarıyla arama motoru botları da yönetilir. Gerçekleştirilen Google anahtar kelime analizi için çeşitli eklentiler ve araçlar kullanılmaktadır. İçeriklere göre doğru anahtar kelime seçimiyle yazıların daha çok görüntülenmesi sağlanır. Bununla birlikte aranma hacimleri belirleyici olurken kısa ölçekli anahtar kelimelerin avantajı çok daha yüksektir. Ancak tek ya da iki kelimeden oluşan anahtar kelimelerin kullanımı fazla olduğu için trafiği fazla sitelerin arasına dahil olunması pek mümkün olmayacaktır. Burada ortaya çıkan husus ise doğru stratejilerle anahtar kelime bulma ve kullanmadır.

Anahtar Kelime Stratejileri

Kısa anahtar kelimelerden ziyade daha uzun olması ve özgünlük bulunma hali her zaman için fırsat niteliğindedir. Daha az kullanımıyla yönlendirme yapılabilir, siteler arasında öne çıkarılabilir. Örnek vermek gerekirse ayakkabı sektörüne yeni giren bir e ticaret sitesinin içeriklerinde ayakkabı yerine en iyi koşu ayakkabısı olarak anahtar kelime belirlemesi oldukça önemlidir. Var olan anahtar kelime analizi çerçevesinde de orta seviyeli uzunlukta seçimler daha iyidir. Peki, anahtar kelimeler nasıl belirleniyor?

anahtar kelime analizi

Anahtar Kelime Tespiti

Halihazırda içeriklerin arama motorları tarafından tespiti için kullanılan anahtar kelime nedir sorusu içeriklerin daha kolay ulaşılabilir olmasını sağlayan unsurdur. Yapılacak birkaç kelimelik aramayla içeriğin bulunması söz konusu olur. Daha fazla ziyaretçi yakalanması adına mutlaka her içerikte anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Birden fazla anahtar kelime oluşturulabilir, belirli aralıklarla yazı içerisine serpiştirilir. Burada öne çıkan husus ise hizmet ve içerikle ya da var olan ürünle uyum içerisinde olmasıdır. İçerikte anlatılan konuya dair bir anahtar kelime tespiti yapılmalıdır. Burada farklı eklentiler kullanılabileceği gibi doğrudan Google aramaları yapılarak da hangi anahtar kelimelerin seçilebileceği de görülür. Aramalarda en alt kısımda Google tarafından arama önerileri sunulurken bu kelimelerde anahtar kelime olarak kullanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Google Ads

Anahtar Kelime Analiz Araçları

  •  Keyword Planner

Google tarafından sunulan ücretsiz bir araç olan Keyword Planner, içeriklerde anahtar kelime türevleri sağlar. Aranma hacimleri, rekabet derecesi ve çeşitli matematiksel veriler ışığında en uygun anahtar kelimeleri bu şekilde kullanabilirsiniz. Adwords özelinde de yine kelimelerin belirlenmesi olabilirken zahmetsiz bir süreç sonucunda içerikler oluşturulabilir.

  • Ahrefs

Backlink özelinde avantajları var olan Ahrefs aynı zamanda anahtar kelime seçimi yapmak isteyenler içinde idealdir. Kelime araştırması yaparak ülke özelinde seçimlerin kolay olmasını mümkün hale getirir. Aynı sektörde ya da kategorilerde rakip sitelerdeki içeriklerde kullanılan anahtar kelimeleri de görebilirsiniz.

  • Semrush

Anahtar kelime analizi sunan popüler araçlardan olan Semrush, önerileriyle de adından söz ettirmektedir. Organik arama sonuçları, Adwords çalışma sonuçları ve var olan içeriklerin tüm verileri görülebilir. Siteye gelen bağlantıların kazanımlarını da yine ücretsiz olan bu araç üzerinden takip etmek mümkündür.

Anahtar Kelime Kontrolü

İçeriklere göre doğru ve kaliteli anahtar kelime seçimleri yaparak çok daha geniş kitleye ulaşılabilir. Kolaylıkla anahtar kelime araçları ve eklentileriyle istenilen şekilde içeriklere uygun seçimler söz konusudur. Çok aşırı kullanımı ya da yetersiz kullanımı olmamasına da dikkat edilmelidir. Genellikle içeriklerin ilk cümlesinde anahtar kelime geçirilmesi önemlidir. Sonrasında alt başlıklarla oluşturulan bölümlerde de anahtar kelimeler tekrarlanmalıdır.

SEO Destek kategorisi yazılarımız ile Google’da sitenizi en üst sıraya taşıyın!

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime bir kullanıcının arama motorlarını kullanırken yapmış olduğu arama sorguları neticesinde, SEO çalışmalarında bu kelimelerin hedef olarak kullanılmasına denir.

Anahtar Kelime Analizi Neden Önemlidir?

Bir websitesinin sıralama yükselmek adına aldığı SEO çalışmalarında anahtar kelimesi doğru belirlenmelidir. Bu sayede arama sorgusu yapan kullanıcıların istekleri ile paralel bir çalışma yürütülebilir.

Anahtar Kelime Nasıl Analiz Edilir?

Anahtar kelime analizi yapmak için ücretsiz veya ücretli olarak kullanılabilecek araçlar mevcuttur. Bu araçlar neticesinde arama sorgularının hacimleri ve ne kadar arama geldiği kolay bir şekilde analiz edilebilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir