Anahtar Kelime Araçları

Anahtar Kelime Araçları

Web siteler için oluşturulacak içeriklerin daha kaliteli hale getirilmesi yapılan SEO anahtar kelime nasıl belirlenir sorusuna çeşitli yanıtlar verilebilir. Dört ana unsur var olurken sitenin yapısı, hedeflerin durumu, bütçe ve sektör içi rekabet belirleyici olmaktadır. Özellikle iki katı kadar trafik alma imkanı sunmasından dolayı son derece kritik öneme sahiptir. Bu yüzden işlemlerde çeşitli araçlar kullanılır. Ayrıca doğru planlama ve strateji sonrasındaki popüler anahtar kelimelerin çıkarılması dışında kullanımı da mühimdir. İşte anahtar kelime bulma araçları sizlerle.

SEO Anahtar Kelime Araştırması

Niş belirleme ve rakip işlemleri öncesinde çekirdek anahtar kelimelerle işe başlanır. Doğrudan konu ne ise SEO anahtar kelime belirleme süreçlerinde aynı kelimeler kullanılır. Yeni ek getirme sonrasında anahtar kelimeler kullanılır. Anahtar kelime belirleme noktasında niş odaklı yaklaşım ise daraltma yapılmasıdır. İlgili olan en geniş anahtar kelimeler belirlenir ve sonrasında daraltma yoluyla daha spesifik kelime öbekleri çıkarılır. Çeşitli eklentiler üzerinden işlemler yapılabilir.

Anahtar Kelime Bulma Araçları

Ahrefs aracında Keyword Explorer bölümünden tarama söz konusudur. Milyonlarca sonuç içerisinden daraltma yapılma imkanı verilir. Bununla birlikte Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanımıyla da içeriğe uygun anahtar kelimeler belirlenir. Google üzerinden kullanıcıların neler aradığı listelenir. Hangi kelimelerin daha çok arandığı belirtilir. Veri analizleri sonucunda bu kelimelerin çıkarılması ve konuyla ilgili olup özgün hale getirilmesiyle kullanımı yararlı olacaktır.

Var olan içeriklerdeki popüler kelimelere de göz atılabilir. Sitenin sıralama elde ettiği anahtar kelimelerin bulunması da söz konusudur. Hangi anahtar kelimelerle daha çok trafik kazanıldığı görülecektir. Google Search Console üzerinden verilere bakılır, raporlar incelenir. Anahtar kelimede hangi pozisyon olduğu görülürken tıklamalar ve gösterimler için sorgu yapılan kelimeler seçilebilir. Var olan SEO anahtar kelime planlayıcısı yardımcı olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Churn Analizi Nedir?

Organic Keywords kısmından Keyword karşısında bulunan volüme, traffic, Position, KD ve CPC verilerine bakılarak da yine anahtar kelimeler oluşturulabilir. Google otomatik tavsiyeler ya da benzer aramalar üzerinden de yine filtreleme yapılarak seçimler gerçekleşir.

anahtar kelime analizi

SEO Anahtar Kelime Filtreleme

  • Anahtar kelime zorluk durumu
  • Anahtar kelimeye dair arama hacmi
  • Anahtar kelime tıklama verileri
  • Tıklama başına maliyet durumu
  • Anahtar kelime geri dönüş oranı
  • Anahtar kelime terim ekleme-çıkarma

SEO Anahtar Kelime Belirleme Kriterleri

Anahtar kelimenin çok uzun ya da kısa olmaması gerekli olurken tıklama kazanımları da etkilidir. Bilgi grafikleri, öne çıkarılmış snippet durumları, yerel sonuçlar, alışveriş sonuçları, görsel ve video sonuçlar kısmında nasıl bir etkiye sahip olduğu görülür. Ahrefs ya da SEMrush kullanımıyla da incelemeler yapılabilir. Arama hacmi belki de en önemli kriter olmakla beraber popülerlik bakımından trafik potansiyeli, SEO anahtar kelime seçimini beraberinde getirir.

SEO Anahtar Kelime Gruplama

Kriterler özelinde yapılacak filtreleme uygulamaları ve SEO araçlarıyla ortaya çıkarılan anahtar kelimelerin gruplanması gerekir. Liste düzenlenirken ana konuya göre gruplandırma ya da amaca göre gruplandırma söz konusudur. İçerikle ilgili, bağlantılı olması ve çok aşırı kullanıma sahip olmamasıyla SEO anahtar kelime belirleme doğru uygulanmış olur. Bununla birlikte iş öncelik durumuna göre de gruplandırma yapılabilmektedir. Anahtar kelime bulma ile ilgili tüm detayları sizinle paylaştık, bizi takipte kalın.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelimeler, web sitelerini ve içeriklerini en iyi şekilde tanımlayan ve kullanıcılar tarafından yapılacak olan arama sorguları ile paralellik gösteren kelime ya da kelime öbekleridir.

Anahtar Kelime Nasıl Kullanılır?

Anahtar kelimeler web sitelerinin başlıklarında, içeriklerinde, görsel title ve alt kısımlarında, meta descriptionlarda kullanılmalıdır. Bu sayede oluşturulan içerik ve web sitelerinin alaka düzeyleri yükselecektir.

Anahtar Kelime Nasıl Belirlenir?

Anahtar kelimeler, web sitelerin bulundukları alanlarda ki sektör analizleri ve rakip analizleri sonrasında belirlenmektedirler. Ayrıca web sitelerinin hizmet verdikleri konular ve çalışma alanlarına dair kelimelerde anahtar kelime olarak kullanılabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İşletme Büyütme Stratejileri: 8 Dijital Pazarlama Stratejisi

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir