Ananasın Faydaları

Ananasın Faydaları

Gerek lifli yapısı gerek yüksek düzeydeki C vitaminiyle adından söz ettiren ananas, tropikal meyveler arasındadır. Tatlı-ekşi arası bir lezzette olup dünyanın birçok farklı bölgesinde yetiştirilmeye uygundur. Kendine has bir görünüşü var olurken aynı zamanda farklı kokusuyla da bilinir. Çok farklı şekillerde tüketilebilen ananasın faydaları ise oldukça fazladır. Pratik şekilde yetiştirilmesi ve insan vücuduna sağladığı yararlardan dolayı hemen herkes tarafından mutlaka tüketilmelidir. Peki, ananas nasıl yenir?

Ananas Nasıl Tüketilir?

Tropik meyve ananas özelinde işlemler soymak ve doğramakla başlar. Marketten alınması halinde kesilmesi talep edilebilir, kesme tahtası üzerinde kendinizde soyabilirsiniz. Hem üst kısmından hem de alt kısmından bir parmak kalınlıkta olacak şekilde daire biçiminde kesim işlemi yapılır. Ardından dik konumda tutulan ananasın kenarlarındaki kabuklar doğranır. Doğrama işleminden önce yapılacak birkaç parçaya ayırma ise çok daha rahat bir şekilde halledilmesini de sağlayacaktır. Ananasın faydaları oldukça fazla olurken çiğ olarak tüketilebilir. Akşam saatlerinde yemekten sonra tüketilmeye uygundur. Sulu lezzet olması ise ananas suyu durumunu kaçınılmaz kılar. Yemeklerin yanında içilebilir. Zeytinyağlı yemeklerin üstüne ananas suyu ilave edilebilir. Güzel bir aroma katması açısından değerlidir. İstenmesi halinde ananas kurutularak da tüketilebilir. Özellikle yıl boyunca kullanmak isteyenler için kurutma en mantıklısı olacaktır.

ananasın faydaları

Ananas Ne İşe Yarar?

Tropikal meyve olmasından ötürü ülkemizde çok fazla yetiştirilmeyen ancak ithal edilen ananas suyu kolaylıkla yapılabilir. Limonata kıvamında içilebileceği gibi içerisine tatlandırıcı açısından şekerli gıdalar atılabilir. Gün içinde kahvaltıda dahi ananas suyu içmek mümkündür. Sindirimin kolay olmasını sağlarken bu şekilde zayıflamaya yardımcı olduğu da gerçektir. Zayıflamak isteyenler için etkili çözüm olan ananas, tok tutması yönüyle de ayrılır. Eşsiz bir değer olmasının ötesinde kalp ve damar yolları özelinde de faydaları bulunmaktadır. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Ananasın Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemi dostu olan ananasın faydaları sahip olduğu içeriğiyle açıklanır.
  • C vitamininden ötürü antioksidan görevi görür.
  • Sindirimin kolaylaştırılması, bağırsakların rahatlaması açısından da haftalık olarak tüketilmesi gerekir.
  • Kalp hastalıklarına iyi gelen ananas, stresten arınmaya da sağlar.
  • Fazla miktardaki potasyum etkisiyle tansiyonu düşürmek amacıyla da kullanılabilir.
  • Güçlü diş etlerine sahip olmak isteyenler içinde ananas bulunmaz bir nimet olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Var olan tüm kaygı ve psikolojik etkenlerin giderilmesinde rol oynarken B vitamini açısından da zengin bir depodur.

Ananasın Zararları Nelerdir?

Güneşi ve dolayısıyla sıcağı seven ananas faydaları için evde yetiştirme şansı da vardır. Pazardan alınacak olgun bir ananasın yapraklarını ayıklayarak bir bardak suyun içerisinde filizlenmesi sağlanabilir. Birkaç hafta sonra saksıya ekilmesi ve güneş gören ortamda sulanmasıyla güçlü bir ananas ortaya çıkarılacaktır. Var olan ananasın zararları ise çok aşırı tüketimi sonrasında kendisini gösterir. Özellikle bağırsak ve sindirim özelinde ağrılar yaşanabilir, çok fazla yenmesiyle ishal durumu olabilir.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Ananas Nedir?

Ananas sert kabukları ile bilinen tropikal bir meyvedir. İçi sarı renge yakın ve çok suludur. Genellikle sıcak iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde şuan için yetiştirilme durumu yoktur.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananasın soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir. Kemikleri besler ve güçlendirir. Diş sağlığı açısından da çok verimlidir. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ananas Nerelerden Temin Edilebilr?

Ananas marketlerde bütün halde ya da hazır dilimlenmiş şekilde satılmaktadır. Kurutulmuş ananas parçalarının olduğu paketlerde sıkça marketlerde karşımıza çıkar.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir