Android Uygulama

Android Uygulama İzinleri Artık Kullanıcının Elinde

Son yıllarda teknoloji beklenmedik bir hızla yükselmeye başladı. Teknolojinin bu kadar gelişmesiyle de artık internet, sosyal medya uygulamaları, video uygulamaları gibi birçok yeniliğinde sadece taşıdığımız telefonlarla ulaşabilir hale geldik. Durum böyle olunca özellikle akıllı telefonlar için yeni bir çağ başladığını söyleyebiliriz. Bu bağlamda Android veya İOS işletim sistemleri için yapılan uygulamalarda bir sektör haline geldi. Bu uygulamaların ise her yenilikle beraber güvenlik risklerini de arttırmaya başladığını söyleyebilir. İnternet erişimi olan uygulamalarda bu şekilde ortaya çıkan güvenlik sorunları nedeniyle birçok kullanıcının da bilgilerinin çalındığı biliniyor.

Bu durumu engelleyemememizin nedeni ise uygulamayı yüklerken verdiğimiz izinler oluyor. Zira bu izinleri verdiğimiz uygulamalar resmi olarak da hak sahibi olabiliyor. Genelde sosyal medya uygulamaları Instagram, Twitter, Facebook gibi uygulamalarında giriş bilgileri bu şekilde çalınıyor. 3. Parti bu uygulamaların oluşturdukları sorunlar içinse sonunda yeni bir adım atıldı. Açık kod yapısı nedeniyle genelde Android işletim sistemlerinde yaşanan bu sorunlar için artık yeni bir çözüm var. Zira Android’in son versiyonu olan Android 6.0 işletim sistemlerinde artık uygulama izinlerini kullanıcılar belirleyecek. Yani istediğiniz özelliği açıp istediğiniz özelliği kapatabileceksiniz. Özellikle sosyal medya erişimi isteyen uygulamalarda güvenliği sağlamak için bu sistemin oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Söz konusu sistemin yakın zamanda Android 6.0 ile beraber yaygınlaşması da bekleniyor.

İlginizi çekebilecek sayfalar: https://www.instatakipci.com/igtv/goruntuleme

Android Uygulama İzinleri Artık Kullanıcının Elinde
4.5 (89.57%) 230 votes

Bir önceki yazımız olan Facebook Yaş Sınırı Konusunda Yeni Adım başlıklı makalemizde Facebook, Facebook kuralları ve Facebook Yaşı Sırını hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazımızıda Hemen İnceleyin:  Jen Selter Sosyal Medyanın Diline Düştü
Bu yazı tarihinde yayınlanmıştır.

Android Uygulama İzinleri Artık Kullanıcının Elinde” üzerine bir düşünce

  1. Mukaddes Serin

    Android 6.0 işletim sistemini yükledikten sonra, uygulamaları artık tek tek güncellemek gerekmiyor. Kendisi otomatik olarak yapıyor. İnstagram uygulamasında yaptığımız beğeni alımları vs. gibi işlemler için bu sürümü öneriyormusunuz?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir