Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi teknikeri maaşları Anestezi, teknikeri olarak çalışan kişiler, günümüzde her hastanede bulunmaktadır. Ancak bu kişiler, sadece ameliyat sırasında hastayı uyutmakla görevli değildir. Bununla beraber hastayı ameliyat sonrasında da uyandırmakla görevlidir. Bizler de bu noktada anestezi teknikeri olarak çalışan kişilerin maaşlarını, görevlerini ve sorumluluklarını açıklamak istiyoruz. Günümüzde pek çok kişi, anestezi teknikeri olmak için çalışmalar yapmaktadır. Bu bölümü bitirebilmek için de gerekli bazı koşullar bulunmaktadır.

Anestezi Teknikerinin Sorumlulukları

Anestezi teknikeri olarak çalışan kişilerin bir takım sorumlulukları ve görevleri bulunmaktadır. Gerek cerrahi işlem öncesi herekse de cerrahi işlem sonrasında uzmanlara yardım etmeli ve kendilerine atanan görevleri sorunsuz bir şekilde yerine getirmelidir. Genel olarak anestezi teknikerinin sorumlulukları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kişi, anestezi öncesinde hastayı ameliyata hazırlamalıdır.
 • Gerekli ve kullanılacak ekipmanların sterilize edildiğinden emin olmak.
 • Ekipmanların tam olmasını sağlamak.
 • Hastanın mahremiyetini korumak
 • Cerrahi işlem sırasında hastanın hayati fonksiyonlarını kontrol etmek.
 • Kullanılacak olan cihazların kontrolünü yapmak.
 • Bozuk cihazların kontrolü yaparak, düzelmesi için gerekli kişilerle görüşmek.

Görüldüğü gibi anestezi teknikerlerinin çok fazla sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları yerine getirmesi gereken anestezi teknikleri, aynı zamanda kendilerinin görevlerini de eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir. (Viki)

anestezi teknikeri maaşları

Anestezi Teknikeri Olmak

Anestezi teknikeri olmak isteyen kişiler bu alanda çalışmak istiyorlarsa, gerekli bölümden mezun olmaları gerekmektedir. Bunun için 2 yıllık anestezi teknikeri bölümünü bitirmek yeterli olacaktır. 2 yıllık bölümlerde zorunlu staj eğitimi bulunmaktadır. Kişiler bu staj eğitimini tamamlarken, aslında mesleğe de ufak bir giriş yapmış olurlar. Anestezi teknikeri olmak için bölümü bitirmek ve kişinin kendini geliştirmesi yeterli olacaktır.

Anestezi teknikeri olmak için el göz koordinasyonunun olması, yoğun mesai saatlerine uyum sağlayabilmek ve ekip olarak profesyonel bir şekilde çalışmak gerekmektedir. Anestezi uzmanı olarak çalışabilmek için ilk olarak anestezi teknikeri olarak çalışmak gerekiyor.

Anestezi Teknikeri Maaşları

Anestezi teknikeri maaşları, internet üzerinden çok fazla araştırmaktadır. Maaşlar, aslında enflasyon oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Anestezi teknikeri olarak çalışan kişiler, daha yüksek maaş almak istiyorsa, bu konuda kendilerini daha fazla geliştirmeli ve çalışmalar da bulunmalıdır. Uzman hekimlerin yönlendirmesi doğrultusunda çalışmalarına devam eden bu teknikerler hem özel hem de devlet hastanelerinde çalışabilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Yeni mezun ve daha yeni bir şekilde çalışma hayatına başlamış teknikerler ortalama 3 bin 700 TL civarında maaş alabilmektedir. Bu maaşlara aynı zamanda şu kriterler de eklenebilmektedir:

 • Kademe yükselmesi
 • Hizmetlerinin süresi
 • Nöbetlerinin ücretleri
 • Döner sermaye miktarı
 • Çocuk ve eş yardımı gibi ek ücretler de eklenebilmektedir.

Ancak mesleğinde uzun zaman ilerlemiş ve alanında artık uzman olan bir teknikeri maaş ise 4 bin 500 TL civarında olabilmektedir. Bu maaşlara da ayriyeten ek ücretler eklenebilmektedir.

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Anestezi Nedir?

Anestezi, Cerrahi operasyonlarda gerek lokal gerek ise genel olarak hastanın vücuduna Doktorun isteği ve önerisi doğrultusunda sinir uclarının geçici olarak hissizleştirilmesi işlemine verilen isimdir. Bu görevi yapan kişilere de Anestezisyen denmektedir.

Anestezisyen Nasıl Olunur?

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden başarı ile mezun olan kişiler staj dönemlerini de geçtikten sonra başarılı bir anestezisyen olarak göreve başlayabilirler.

Anestezi Maaşı Ne Kadar?

Anestezisyenler ile ilgili daha fazla bilgiye blog yazımızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Anestezisyenlerin ne kadar maaş aldıklarını da sizler için oluşturmuş olduğumuz blog yazımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Anestezi Onayı Nasıl Alınır?

Anestezi işlemlerin onaysız yapılamaz. Doktor onayından ve testlerden geçmek gerekmektedir.

Anestezi Neden Gerekli?

Anestezi acılı ameliyatların daha sancısız geçmesi adına yapılan bir yöntemdir. Hastayı çok rahatlatmaktadır.

Anestezisyenler Tayin Olur mu?

Anestezi uzmanları tayin usulüne bağlı olarak çalışmaktadırlar. Ülkenin dört bir yanına tayin olabilirler.

Oyun Hileleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir