Anksiyete

Anksiyete

Anksiyete nedir? İşte anksiyete hastalığı hakkında tüm detaylar. Son yıllarda çok yaygın görülmesiyle bilinen anksiyete nedir uzmanlar tarafından yanıtlanmaktadır. Her beş kişiden birinde görülmesi de ciddi olarak değerlendirilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu ortaya koyar. Hayat kalitesini düşürmenin ötesinde gündelik işlerin dahi yapılmasını zorlaştıran anksiyete daha ziyade kaygı bozukluğu olarak açıklanır. Herhangi bir tehlikeli durumun hissedilmesiyle vücuda mesaj verilir. Sonrasında nefes alma ve verme dengesizleşirken kalp atışları hızlanır ve kaslara çok daha fazla oksijen gönderimi yapılır. Dürtüyle birlikte tetikleme ortaya çıkarken kaygının ileri boyuta taşınmasıdır.

Günümüzde hemen herkes tarafından belirli aralıklarla hissedilen anksiyete bozukluğu kaygıyla bağlantılıdır. Bilindiği gibi kaygı her insanda ortaya çıkabilir ve bu durum olumlu dönüşlerde gerçekleşir. Sınav öncesinde kaygı taşınmasıyla sınava daha iyi hazırlık yapılması söz konusudur. Ancak belirtilen bu rahatsızlıkta ortaya kaygı duyulacak hiçbir şey yokken hissetme halidir. Ayrıca kaygı süresinin çok uzun devam etmesi ve bozukluk derecesini gösterir. İleri derece anksiyete rahatsızlığı oluşmasıyla kişinin basit işleri yapması bile çok güç hale gelir. Sosyal hayatta insanlarla ilişki kurulması zorlaşır. Endişenin devamlı olması psikolojik yıpranma oluştururken devamında ise hayattan bunalma ve intihar haline kadar gidebilmektedir. (Vikipedi)

anksiyete nedir

Anksiyete Belirtileri

  • Kişinin kendisini güvensiz ve değersiz hissetmesi
  • Başkalarıyla iletişime geçmeden zorluk yaşanması, utanma duygusu,
  • Toplum içinde konuşmaktan çekinme, yemek yemekten çekinme,
  • Devamlı ve sebepsiz şekilde gerginlik hali,
  • İnsanların sözlerinin çok değerli görülmesi,
  • Çevreden uzaklaşma isteği
  • Kas ağrıları ve hızlı nefes alıp verme durumu
  • Devamlı ağlama isteği ve üzgünlük hali
  • Çabuk yorulma ve umutsuz olma

Anksiyete Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukluk dönemlerinde yaşanmış travmatik olaylar anksiyete bozukluğu nedir sorusuna yanıt olabilmektedir. Özellikle stres unsurlarının kalıcı olarak hissedilmesiyle ilerleyen dönemlerde özgüvende ciddi kayıplar yaşanabilir. Gerek çevresel faktörler gerek genetik unsurların oluşacak kaygı bozukluğu üzerinde etkili olduğu da unutulmamalıdır. Küçük yaşlarda çocuklarda dahi görülebilecek durumların tespiti için uzman desteği alınmalıdır. Bu kapsamda vakit kaybetmeden anksiyete testi yaptırılabilir. Sosyal fobi ya da takıntı durumları da çeşitleri itibariyle ortaya çıkabilirken temel anlamda beyinde yer alan kimyasalların dengesiz durumu gelmesiyle açıklanır. Erken teşhis durumlarında anksiyete tedavi çok daha rahat olabilmektedir. Kişiyle yapılacak görüşmede sorulan sorulara samimi ve doğru yanıtlar alınması şarttır. Böylelikle anksiyete bozukluğu testi sonucunda kişinin ne gibi bir seviyede olduğu öngörülebilir. Ardından ise tedavi süreçlerine geçilir. Psikolojik terapi yapılarak var olan şiddetli kaygıların azaltılması yoluna gidilebilir. Uzman tarafından seanslar verilirken öncesinde ise kişi hakkında kapsamlı değerlendirme yapılmaktadır. Bunun haricinde var olan semptomların tam anlamıyla giderilmesi amacıyla ilaç kullanımı da söz konusudur. Doktor tarafından verilecek anti depresanlar kaygı düzeyini minimalize eder. Kişi çok daha rahat olurken gerginlik ve stres ortamlarından uzak durulması da hastalığın çok daha hızlı bir şekilde atlatılmasına katkı sunacaktır. Oldukça riskli boyutlara gelebileceği ise unutulmamalıdır. Yaşanacak anksiyete bozukluğu hallerinde mutlaka profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Nedir kategorisi yazılarımızı okuyarak sağlık, eğitim, bilim ve teknoloji gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Anksiyete Nedir?

Anskiyete ; kaygı, tehlike gibi durumlarda vücudumuza meydan okumak adına hazır olması gerektiğini haber veren bir sinyaldir. Doğal olan kaygı hissedildiğinde nefes alışveriş hızlanır ve kalp daha hızlı atmaya başlar.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Günümüzde anksiyete bozukluğunu tedavi etmenin yöntemleri mevcuttur. Anskiyete bozukluğu yaşayan bireyler, gerekli psikolojik danışmanlar eşliğinde bu hastalığı hafifletebilir ve zaman içerisinde tekrar kurtulabilir.

Anskiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğunun onlarca belirtisi olabilir. Ancak bu belirtilerin sizlerde olması, hastalığında sizde olduğu anlamına gelmeyecektir. Belirtileri öğrenmek için sizlere sunduğumuz blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir