Anti HBS

Anti HBS

Hepatit B grubunda bulunan yüzey antikoru ölçümü olarak bilinen anti HBS, insanların bağışıklık durumunu belirleyen ve bu virüse karşı bağışık olup olmadıkları konusunda karar veren bir yapıya sahiptir. Bu yapı elbette ki Hepatit B virüsü ile karşı karşıya gelinen noktalarda ortaya çıkmaktadır.

Bu hastalık bazı insanlarda diğerlerine göre daha sık olarak görülebilmektedir. Bu insanların aşağıda verdiğimiz özellikleri ile muhakkak bir doktor tarafından muayene edilmesi şarttır.

  • Hamilelik sırasında bu hastalığa yakalanmış annelerin çocukları
  • Kendisi veya eşi bu hastalığı taşıyanlar
  • Cinsel yolla bulaşan bu hastalık ile geçmişi olan kişiler
  • Uyuşturucu kullananlar ve onların çocukları
  • Bu hastalığa yakalanan kişi ile aynı eşyaları paylaşmalı olarak kullanan kişiler
  • Bu hastalığı taşıyan insanların kanları veya vücut sıvıları ile temas eden diğer kişiler
  • Hepatit B yoğun olarak bulunduğu yerlerde yaşayan kişiler

Bu ortamlarda bulunan kişilerde hastalık daha sık olarak görülmektedir. Kişilerin kendi yapmış olduğu seçimler ve özellikle cinsel tercihler nedeniyle daha da artmaktadır.

Anti HBS Nedir?

Anti HBS nedir sorusunun cevabını şu şekilde sizlere verebiliriz. Karaciğer organında iltihaplı enfeksiyon oluşumu sağlar. En başta cinsel ilişki yolu ile ortaya çıkar. Gebelik döneminde çocuğa bulaşma durumu oldukça yüksektir. Karaciğerin çalışma prensibini bozduğu için hayati bir risk taşımanıza olanak sağlar.

Bu hastalığın sizlerde olup olmadığını anlamak için ilk yapmanız gereken şey hemen bir test yaptırmaktır. Özellikle arkadaş çevrenizde bu hastalığa yakalananlar varsa sizinde tedbiri elden bırakmayarak bir sayım ve test yaptırmanız en doğru sonuç olacaktır.

anti hbs

Anti HBS Yüksekliği?

Doktorlar tarafından yapılan testte anti HBS pozitif çıkması durumunda artık sizinde bu hastalığa yakalandığınız belli olmuştur. Hastalık boyunca Anti HBS yüksekliği ile mücadele etmek zorunda kalırsınız. Daha önce bu hastalığa yakalanmış veya bu virüsü taşımış olan kişilerde bu testlerin sonucunun yüksek çıkması normaldir.

Eğer testleriniz sonucunda anti HBS pozitif ne demek diye araştırırsanız bu sizin kanınızda Hepatit B ile savaşacak olan antikorların var olduğu anlamına gelir. Ancak negatif çıkarsa da o zaman kanınızda yeterince savaşacak antikor yok demektir. Bu durumlarda aşı olmak en gerçekçi çözüm olarak bilinir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Anti HBS Belirtileri ve Tedavisi

Tedavi yöntemi sizin yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza ve diğer önemli ölçü ve değerlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. O nedenle burada tedavinin amaçlarından bahsetmek gerekirse eğer hastanın hayat standartlarını yükseltmek, kanser riskini önlemektir. Bir önemli faktör ise tedaviye başlanıldığı zaman kesinlikle ara verilmemesi gerekir.

Bu yazımızda sizlere HBS ne demek sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Hepatit B virüsü ile yakından ilişkili olan bu durumda erken teşhisin çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

HBS Nedir?

HBS, hepatif testlerinde karşılaşılan terimlerden bir tanesidir. Hepatif ile ilgili durumlara karşı vücudun bağışıklığının ne durumda olduğunu ölçmeyle alakalı bilgiler vermektedir.

Anti-HBS Neden Önemlidir?

HBS testi sonucunda olumlu veriler çıkması durumunda vücudun artın hepatif hastalığını atlattığı ve hastalığı karşı bağışıklık kazandığı anlaşılacaktır. Böylece vücut tekrar bu hastalığa yakalanmayacak demektir.

Anti-HBS Değerleri Nasıl Olmalıdır?

HBS değerleri aşı yapılmış veya yapılmamış kişilere göre değişiklik göstermelidir. Aşı yapılmış kişide çıkan sonuç 12mlU’dan yüksek olmadı, yapılmamış kişide ise 5mlU’dan düşük olmalıdır.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir