Anti SEO

Anti SEO

Anti SEO Nedir?

Web sitenizin rakipleriniz ya da harici kişiler tarafından sıralamasını olumsuz yönde etkileyecek işlemler bütününe verilen isimdir. Anti SEO işlemlerinin diğer bir adı ise negatif SEO’dur. Google’da sıralamanızı olumsuz etkileyecek faaliyetlerin tümüne verilen isimdir.

Anti SEO işlemlerinin birçok yolu vardır. Başlıca Negatif SEO işlemleri;

 • Web sitenizin hacklenmesi ile sitenizi Negatif SEO işlemleri yapılabilir,
 • Sitenize binlerce spam link oluşturmak ,
 • Sitenize kopya içeriklerin eklenmesi,
 • Spam olarak algılanıcak kelimelerden sitenize backlinklerin alınması,
 • Fake sosyal medya hesapları ile sitenizin itibarını düşürmeye yönelik paylaşımlar,
 • Sitenizde ki değerli ve kaliteli backlinkleri kaldırmak,
 • DDOS saldırısı,
 • Sahte reklam tıklaması ile sitenizin Google tarafından ceza almasını sağlamak,
 • Site hızını düşürecek çalışmalar yapmak,
 • Telif şikayetleri.

Google’ın negatif SEO’ya bakış açısı; https://www.youtube.com/watch?v=HWJUU-g5U_I

Anti-SEO İşlemleri Nasıl Anlaşılır?

Sitenize Negatif SEO yapılması sitenizin sıralamalarda aşağı düşmesini sağlayabilir. Etik olmayan seo teknikleri arasında yer alan Negatif SEO çalışmalarını tespit etmek için Ahrefs gibi araçlarla sitenize gelen backlinkleri kontrol edebilir ve size ait olmayan spam geri bağlantıları silebilirsiniz. Negatif SEO işlemlerini anlamak aslında oldukça basittir. Siteniz hiç beklenmedik bir anda Google’da düşüş yaşıyor ise bu düşüşün sebebi Negatif SEO işlemleri olabilir.

Ahrefs Kullanarak Anti SEO Tespiti Yapmak

Ahrefs kullanarak Negatif SEO çalışmalarını tespit etmek için öncelikle ahrefs üyeliğiniz bulunması gerekmektedir. Ahrefs giriş sağladıktan adım adım bu işlemleri yapıyoruz;

 • İlk olarak sitenizin urlsini yazıp sitenizi taratın.
 • Daha sonra solda açılan menüden Backlinks kısmına tıklayın.
 • Burada aldığınız backlinkler listelenecektir, fakat burada One Link Per Domain kısmı seçili olmalıdır. Bu seçenek ile sadece Domain bazlı geri bağlantıları görebiliriz.
 • Daha sonra ise sıralanan listeden Anchor an backlink sekmesinin altında backlink alınan kelimeleri görüntüleyebilirsiniz. Burada sizin almadığınız ve spam içerikli kelimeleri göreceksiniz bu bağlantıları işaretleyip link reddetme işlemi yapmalısınız.

Bu şekilde sitenize backlink çalışması ile Negatif SEO yapılmış mı görüntüleyebilirsiniz.

anti seo ahrefs

Dipnot: Domain bazlı reddetme işlemi yapılırsa, eğer sizin değerli bir backlink aldığınız siteden size anti seo işlemi yapıldıysa değerli bir backlinkinizi silmiş olursunuz. Bu yüzden URL bazlı reddetme yapmanızı tavsiye ederiz.

Link Reddetme İşlemi Nasıl Yapılır?

Link reddetme işlemi için hem Ahrefs hem de Google aracı olan Disavow kullanılmalıdır. İlk olarak sitenize yapılan spam backlinkleri tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak Ahrefs’te sitenizi tarattıktan sonra soldaki menüden Backlinks/New kısmını seçmelisiniz. Burada açılan listenize alınan backlinkler görüntülenecektir. Anchor textlerden spam içeren linkleri işaretleyip seçtikten sonra burada size örnek bir spam backlink göstereceğim.

ahrefs anti seo

Burada gördüğünüz üzere yasaklı bir kelimeden sitemize link çıkışı olmuş solda ki kutucuktan bu siteyi işaretleyerek reddetme listemize ekleyeceğiz. Backlinkleri kontrol ettikten sonra ise yukarıda size Disavow URLs ve Disavow Domains seçeneğini sunacaktır. Bunlar yukarıda dipnotta bahsettiğimiz, domain bazlı red ve url bazlı red işlemleridir. Domain bazlı red işlemini seçerseniz sitenize o domainden gelen tüm bağlantılar reddedilecektir. Url bazlı red ise sadece o urlden gelen bağlantının reddini sağlar.

Değerli bağlantılarınıza zarar vermemek adına URL bazlı red işlemini seçebilirsiniz. Bu red işlemi domain bazlı red işleminden daha makul bir şecenektir. Ancak siteleri kontrol edip hiçbir işe yaramayacak değersiz bir site olduğuna kanaat getirirseniz Domain Disavow işlemi de daha mantıklı hale gelebilir. Seçenekler arasında seçim yaptıktan sonra yukarıda açılan Disavow list kısmına giderek reddetmek için hazırladığınız listeyi indirebilirsiniz.

anti SEO

Reddetme listesini indirdikten sonra https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main?pli=1 aracılığı ile sitenize gelen zararlı bağlantıları indirebilirsiniz. Disavow Links aracına girerek açılan sayfada şöyle bir görüntü ile karşılacaksınız. Bağlantıları Reddetme butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz. Açılan sayfada altta çıkan Bağlantıları Reddet kısmında reddetme listenizi seçerek link reddetme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Anti-Seo Nedir?

Anti SEO Nasıl Yapılır?

Şimdi ise sitenize acımasızca saldırı yapan rakiplerinizi cezalandırma vakti. Sitenize Negatif SEO yapan rakiplerinizi tespit etmeniz durumunda sizde rakiplerinize Negatif SEO yapabilirsiniz. Öncelikle Negatif SEO işleminin YASAL OLMADIĞINI size bildirmek istiyorum. Yasal olmayan bu çalışmalar hiçbir uzman tarafından tavsiye edilmez ve etik olarak kabul edilmez. 

Negatif SEO yapmak için ilk olarak elinizde bir yorum backlink datası olması gerekiyor. Size yapılan spam backlink datalarını toplayıp bir data oluşturabilirsiniz. Bu datadaki sitelerden tek tek el ile spam kelimeler yazarak rakiplerinize Negatif SEO yapabilirsiniz. Fakat bunu hızlı yapmanın bir yolu var… Yorum backlink işlemleri için Scrape Box isimli bir programı yıllık belirli bir ücret karşılığında satın alabilirsiniz. Bu program otomatik olarak verdiğiniz datalardan backlink alabilmektedir. Biz bu işlemlerin hiçbirini tasvip etmediğimizi tekrar bildirerek, gelecek konularda görüşmek üzere diyerek konuyu bitiriyoruz. Soru ve görüşleriniz için yorumda bulunabilir ve yazımızı paylaşarak destek olabilirsiniz.

SEO Destek kategorimizi inceleyerek SEO ile ilgili yazılarımızı okuyabilir ve güncel konulardan haberdar olabilirsiniz.

Anti SEO Konusunda Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Anti SEO nedir?

Web sitenize rakipleriniz tarafından Google sıralamanızı düşürmek için yapılan işlemlerini tümüne verilen isimdir.

Anti SEO yapıldığını nasıl anlarız?

Anti SEO işlemini anlamak için Google Search Console ve Ahrefs’ten backlinklerinizi kontrol edebilirsiniz.

Negatif SEO işlemini nasıl engelleyebilirim?

Google Disawov links aracıyla sitenize gelen zararlı bağlantıları reddedebilirsiniz.

Anti SEO yapılan sitemi nasıl düzeltebilirim?

Sitenize anti SEO işlemi yapılması durumunda Google Search Console ve Ahrefs gibi araçlar ile sitenizi kontrol edip sitenize gelen bağlantıları takip etmelisiniz. Zararlı bağlantıları yine Google Disawov aracılığı ile reddetmelisiniz.

Anti SEO yasal mıdır?

Anti SEO işlemleri yasal değildir. Etik açıdan yapılmasıda uygun değildir.

Kopya içerikler anti SEO işlemlerine dahil midir?

Sitenizde başka bir siteden kopya bir içerik çekmeniz durumunda sitenize zarar verebilirsiniz. Kopya içeriklerde negatif SEO kapsamında değerlendirilmektedir.

Backlinklerimi kaldırmak istiyorum siteme zarar verir mi?

Sitenize değerli sitelerden alınan backlinklerin kaldırılması sitenize sıralamalarda olumsuz etki yapabilir.

Web sitenize karşı yapılacak anti SEO işlemleri nelerdir?

Site içeriğinizi kopya içerik olarak düzenlemek, site hızınızı yavaşlatacak kodlar eklenmesi, sitenizde ziyaretçilerin bilgilerini çalmaya yönelik tehlikeli yazılımların kullanılması ve sitenin ofline duruma getirilmesi gibi işlemlerde anti SEO işlemlerindendir.

YouTube Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 49 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

12 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Evet Scrapebox programı doğru duymuşsunuz kemal bey. Programı satın aldıktan sonra içerisine yorum backlink yapabileceğiniz datayı ekleyip dilediğiniz kelimeden istediğiniz URL link basma işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

 2. En çok muzdarip olduğum konuların başında geliyor hocam. bu kadar açıklayıcı bir yazı ile bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yazınızda kullandığınız soru cevap bölümü eklenti midir? İsmi nedir? Saygılarımla

  1. Ben teşekkür ederim. Kullandığım eklenti yoastın kendi özelliğidir. Yeni editöre alıp yazma alanına faq yazarak kendi sitenizdede aynı şekilde oluşturabilirsiniz.

 3. Düzenli olarak red yapmanızı tavsiye ediyorum ahmet bey. Bu tarz saldırılar bu ara çok yapılmakta mutlaka 1 günde 2 kez red yapınız.

 4. Merhaba, eğer reklam tıklaması ise google birden fazla tıklamayı spam olarak algılıyor. Ama site tıklanması ise Analytics üzerinden IP’yi tespit edip engelleyebilirsiniz.