Antropoloji Nedir?

Antropoloji Nedir?

İnsan ırkının geçmişini inceleyen antropoloji nedir? Antropoloji günümüzde en çok ilgi gören konuları arasında bulunmaktadır. İnsanları ve insanların geçmişlerini ele alan, ırklarını inceleyen önemli bir bilim dalıdır. Bu alanda çalışabilmek için üniversitelerin “Antropoloji” bölümü bitirmek ve başarılı bir şekilde mezun olmak gerekiyor.

Antropoloji Hangi Sorulara Cevap Bulur?

Antropoloji nedir dediğimizde aslında bu alanın cevap vermesi gereken soruları olduğunu ifade edebiliriz. Bu sorular, antropolojinin uzun zamandır cevap aradığı ve sürekli olarak sorduğu sorulardır:

  1. İnsanlar ve toplumlar değişiyor mu? Neden Değişiyor?
  2. İnsanlar ve toplumlar birbirine benziyor mu, benzemiyor mu? Neden benzemiyor?
  3. İnsanlar ve toplumlar birbirine benziyor mu, benzemiyor mu? Neden benziyor?

Antropoloji Çeşitleri

Antropolojinin 2 önemli türü bulunmaktadır. Antropoloji “Kültürel” ve “Sosyal” alanlarda hizmet veren bir bilim olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Biyolojik ve Fiziksel Antropoloji: Bu antropoloji türü, biraz daha biyolojik anlamda çalışmalar yapmaktadır. Irklar, ırkların değişimi ve ırkların arasındaki çeşitli ilişkileri ele almaktadır.
  • Kültürel antropoloji: Kültürel antropolojisi de kendi alanlarında farklı birimlere ayrılmaktadır. Ancak ne kadar farklı dallara ayrılsalar da sürekli olarak birbirlerini desteklemektedir. İçerisinde dil, sosyal antropoloji ve etnoloji olarak dallara ayrılmaktadır. İnsan davranışlarını inceleyen bir dal olarak ifade edilmektedir, sosyal antropoloji.

Antropoloji nedir kısaca bahsetmemiz gerekirse, insan bilimi olarak adlandırılabiliriz. Günümüzde en çok araştırılan konulardan bir tanesi olan antropoloji, pek çok üniversitede de günümüzde bölüm olarak okutulmaktadır. İnsan bilimi olarak tanımlanan antropoloji, aslında insanların biyolojik özeliklerini, evrimini ve toplumsal yönlerini direkt olarak ele almaktadır. Bunu yapmak için de toplumla yakından ilgilenebiliyor olmak gerekmektedir. (Vikipedi)

antropoloji nedir

Antropoloji Ne Demek?

Antropoloji ne demek şeklinde bir soru soruyorsanız, bu bilim dalının günümüzdeki meseleleri daha iyi bir şekilde anlamlandırmak için insan hayatları hakkında çeşitli yorumlar yaptığını söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, hastalıklarla ilgili araştırma yapan kişiler, top dünyasına yardımcı olmak için, bu hastalıkların ilk olarak ne zaman ortaya çıktığını araştırmaktadır. Bu şekilde günümüzdeki gelişmeler daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Call To Action (CTA) Nedir?

Antropoloji Bölümü Hakkında

Pek çok üniversite günümüzde antropoloji bölümünün eğitimini vermektedir. Bu bölümden mezun olan kişiler “Antropolog” olarak görevlerine başlamaktadır. Irkların ortaya çıkmasını, sınıflandırmasını, kültürlerin ve geleneklerin oluşumu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Antropolog olarak göreve başlayan kişilerin ise, terine getirmesi gereken görevler şunlardır:

  1. Kültürler arasındaki benzerlikleri ele alırlar.
  2. İnsanların zaman içerisinde geçirmiş oldukları biyolojik farklılıkları ele alırlar.
  3. İnsanların sosyal ve biyolojik anlamında geçirmiş oldukları değişimleri araştırırlar.
  4. İnsanların bedenindeki değişimleri belirlerler.
  5. Yapmış oldukları çalışmalar aile, din, dil, ırk, akrabalık ve kentleşme gibi konuları içermektedir.

Ülkemizde hemen hemen bütün üniversiteler Antropoloji bölümü bulunmaktadır. Bu bölümler 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Bölümden başarılı bir şekilde mezun olmak için bütün derslerin başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Antropoloji Ne Anlama Gelmektedir?

İnsanların kökeninin, evrimini, tarihsel gelişimini inceleyen, ırkların devamlılığını ve gelişimini takip eden, insanların tabii tarihini baz alan bir bilim dalıdır. İnsanbilim anlamına gelmektedir.

Antropoloji Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Antropoli bilim dalı ilk olarak 18. Yüzyılda İsviçre de ortaya çıkmıştır. Botanik bilgini olan Linn, insana tabiat içerisinde yer aramaya başlamış ve böylece antropoloji bilim dalının ilk adımlarını atmıştır.

Antropoloji Ne Yapar?

Antropoloji, insanı beden bakımından ele alır. İnsanların ve ırkların kendilerine has yapılarını inceler ve bu netice ile insan evrimine, gelişimine ışık tutar. DNA moleküllerini inceler ve araştırmalar yapar.

Arkeoloji Nedir?

Arkeoloji, geçmiş dönemlere ait kalıntıların bulunduğu alanlarda kazılar yapan ve bu kalıntıları korumaya alan bir bilim dalıdır.

Antropoloji ve Arkeoloji İlişkisi Nedir?

Arkeologlar tarihi kalıntılar üzerinden geçmiş dönemleri gün yüzüne çıkarırlar. Antropologlar ise geçmiş veya günümüz kültürlerini incelemektedirler.

Ülkemizde Antropoloji Eğitimi Veriliyor mu?

Türkiye’de belirli başlı üniversitelerde antropoloji eğitimi verilmektedir. Eğitim 4 seneliktir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 51 Ortamala: 5]
Nedir
Enes Bulut

Yazılar: 1640

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir