İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır?

ASO (App Store Optimizasyonu) nedir, mobil uygulamaların arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışamaların tümüne verilen isimdir. ASO, web siteler için yapılan arama motoru optimizasyonunun, mobil uygulamalara uyarlanmış versiyonudur. Yapılan bir araştırmaya göre, uygulama indirmelerinin %60’ından fazlası uygulama mağazasındaki aramalardan gelmektedir.

Hem App Store’da hem de Google Play’de her gün ortalama 3000 yeni uygulama yayınlanmaktadır. Ayrıca bu iki platformda toplamda 5 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Böylesine geniş içerik ağına sahip olan bir platformda uygulamanızı görünür kılmak için App Store optimizasyonu yapmanız şarttır.

app store optimizasyonu

App Store Sırlamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Uygulamanızın günlük indirme sayıları, App Store sıralamanızı etkileyen önemli faktörlerdendir. Uygulamanızın günlük indirme sayısının fazlalığına göre üst sıralara yükselme ihtimaliniz artmaktadır.
 • Uygulamanıza yapılan yorumlar, kullanıcılardan aldığınız yıldızlar da sıralamanızı etkileyen faktörler arasındadır.
 • Uygulamanızın kullanıcıların cihazlarında kalması (silinmemeleri) elde tutma oranınızı ve sıralamanızı yükseltmektedir.
 • Uygulama performansının düşük olması sıralamanızı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Uygulamanın açıklama kısmında kullandığınız anahtar kelimeler olan ilgi, sıralamanızı yükseltebilmektedir.
 • Uygulama başlığında veya alt yazıda meta kelimelerin kullanılması uygulamanın indirilme şansını ve sıralamasını artırabilen faktörlerdendir.
 • Özellikle Google Play Store algoritması, aldığınız backlink sayısına bakmaktadır. Kullandığınız backlink sayısı artıkça uygulamanızın bilinirliği arttığı gibi sıralaması da artar. (Backlink Sorgulama Araçları yazımızı inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.)

App Store Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

App store optimizasyonunu tamamlamanız için yapmanız gereken tüm püf noktalar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

Uygulamanızla İlgili Anahtar Kelimeleri Bulun

Uygulamanızın, uygulama mağazalarındaki görünürlüğünü üst sıralara taşımak için, kullanıcıların ürün veya hizmet ararken hangi anahtar kelimeleri daha sık kullandığını bilmeniz önemlidir Bununla birlikte anahtar kelime listesi oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Yeni bir uygulama için düşük zorluk derecesine sahip ve belirli oranda popülerliği olan anahtar kelimeler seçmeniz daha mantıklı olacaktır. Doğru anahtar kelime seçimi için kullanabileceğiniz anahtar kerime araçlarından bazıları aşağıdaki gibidir;

 • OneLook reverse dictionary
 • Ubersuggest
 • Keyword suggestions (sadece IOS mobil uygulamalar içindir)
 • MobileDevHQ

Anahtar kelime listesi oluşturmanıza yardımcı olacak araçların yanı sıra anahtar kelime araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

ubbersuggest nedir
 • Sıralı anahtar kelimelere dikkat ederek, uygulamanızın hangi anahtar kelimelere göre sıralandığını bulmanız daha üst sıralara çıkmanız konusunda size yardımcı olacaktır.
 • İndirme anahtar kelimelerini araştırmanız, hangi anahtar kelimelere sahip uygulamaların daha fazla indirme sayısında sahip olduğunu görmenizi sağlar. Bu anahtar kelimeleri kullanarak daha yüksek indirme oranlarına sahip olabilirsiniz.
 • Fırsat anahtar kelimelerinin analizi sayesinde rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri ve uygulamanızda kullanmadığınız ama işe yarayan bazı anahtar kelimeleri bulmanız işinize yarayacaktır.
 • Son 30 gün içinde hangi anahtar kelimenin trend olduğunu öğrenmeniz sıralamanızı yükseltmeniz için kullanmanız gereken anahtar kelimeyi bulma yolunda size yardımcı olacaktır.
 • Popüler anahtar kelimeleri bulmanız, kategoriler içinde hızla yükselmenizi sağlayacak anahtar kelimenizi bulmanız için önemli bir adım olabilir.
 • Apple ve Google’ın otomatik önerilerine bakmak, etkili bir anahtar kelime seçmeniz konusunda yardımcı olabilir.

Bulduğunuz Anahtar Kelimeleri Doğru Bir Şekilde Yerleştirin

Uygulama mağazası için bulduğunuz anahtar kelimelerin doğru yerlere yerleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu aşamalarda kullanılan yerler sırasıyla şöyledir;

 • Uygulamanın adı: Uygulamanızı adlandırırken, yaratıcı ve aranma oranları yüksek kelimelerden oluşturmanız, arama sonuçlarında en üst seviyelere çıkmanız açısından önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, anahtar kelimelerin uygulama isminde kullanılmasının uygulama sıralamasını %10 oranında arttırdığı düşünülmektedir. Hem Apple hem de Google Store’s kullanmış olduğu algoritma, kullanıcıların yaptığı aramalarda, arama yapılan kelimeye göre sıralamaya öncelik vermektedir. Bu durumda uygulama isminizde sık aranan bir anahtar kelimenin olması uygulamanızın sıralamasını artıracaktır. Fakat uygulamanıza isim koyarken karakter sınırına takılmamaya dikkat etmelisiniz. Google Play mağazasındaki isim karakter sınırlaması 50, Apple App Store’daki karakter sınırlaması ise 30 karakterdir. Kısacası uygulamanıza isim koyarken anahtar kelimelerin yanında bu karakter sıralamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak IOS tabanlı uygulamanızın isminde url dostu karakterler kullanmanız uygulamanızın indirme linki oluşturulurken yaşanacak sorunlara engel olacaktır.
 • Uygulama altyazısı: Bu özellik sadece Apple App Store optimizasyonu için kullanılmaktadır. Bu alan, uygulama adınızın altında görünebilecek ve 30 karakterle sınırlanmış bir tanımlama bölgesidir. Alt yazınız uygulama mağazasında görüneceği için bu alana girmiş olduğunuz bilgilerin anahtar kelimelerle uyumlu olması sıralamanıza katkıda bulunabilir. Bu yüzden özenle yazmanız faydanıza olacaktır.

Google Play Store Bağlantı Yok Hatası çözümü için ilgili blog yazımıza göz atın!

Uygulama Açıklaması Püf Noktalar

 • Uygulama açıklaması: Google Play Store’un uygulamanızı tanımlamanız için biri 80 karakterlik diğeri 4000 karakterlik iki adet açıklama alanı sunmaktadır. Bu iki açıklama alanında kullandığınız sözcüklerin her biri arama anahtar kelimeleriniz olarak Google Play tarafından kullanılır. Bu alanlarda kullanacağınız uygun anahtar kelimeler sıralamanızı artırma konusunda fazlasıyla işinize yarar. Ayrıca açıklama kısmında SEO çalışmalarında yapıldığı gibi, önemli anahtar kelimelerin vurgulanması için gibi başlık etiketlerinin yanında gibi stil etkilerini de kullanmanıza izin verilmektedir. Apple App Store, uygulama açıklamasında kullanmanız için 252 karakter sınırlaması uygulamaktadır. Bu alanda kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler sıralamanızı etkilememektedir. Bu alan anahtar kelimelere fazla bağlı kalmadan dilediğiniz şekilde uygulamanızın özellikleri yazabilir, sosyal medya bağlantı linklerinizi ekleyebilirsiniz.
 • Uygulama tanıtım metni: Sadece Apple App Store optimizasyonu için kullanılan bu kısım, uygulama altyazı alanına benzemektedir. Açıklama kısmının en üstünde yer almakta. 170 karakterle sınırlandırılmaktadır.
 • Anahtar kelime alanı: Yalnızca Apple App mağazasında kullanılan bu alan 100 karakter sınırlandırmasına sahiptir. Bu alana girilen anahtar kelimeler doğrudan sıralamanızı etkilemektedir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde veri girişi yapmanız gerekmektedir. Girilen anahtar kelimelerin virgülle ayrılması ve birbirini tekrar etmemesi gerekir. Bu alana şirket adı, uygulama adı ve kategori bilgilerini eklemenize gerek yoktur.

Ekran Görüntülerinizi Düzenleyin

 Kullanıcılar, uygulamaları indirmeden önce genellikle incelerler. Bu inceleme sırasında en çok bakılan alanlardan biri, uygulama içi ekran görüntüleridir. Ekran görüntülerinizi iyi optimize ettiğiniz takdirde kullanıcı dönüşüm oranını ve sıralamanızı artırmanız mümkündür. Örneğin, ekran görüntülerinin isimlerini düzenleyebilirsiniz ya da uygulamanın içeriğini gözler önüne süren yeni ekran görüntüleri ekleyebilirsiniz.

Uygulamanızın Logosu

 Logo, yapısal olarak basit bir görsel gibi dursa da dikkat çekici ve akılda kalıcı olması kullanıcıların geri dönüşüm oranı için önemlidir. Uygulamaya ilk baktıklarında gördükleri yer olduğu için logonun düzgün bir şekilde tasarlanmış olması önemli bir detaydır. Etkili bir logonun uygulama dönüşüm oranını %74 oranında artırabilmektedir.

app store optimizasyonu

Uygulama Boyutu

Uygulamanızın kapladığı yer kullanıcılar için önemlidir ve indirme yaparken bu etken de göz önünde tutulmaktadır. Uygulamanızın boyutunu azaltabilmeniz, uygulama sıralamanızı olumlu yönde etkileyebilecek faktörler arasındadır. Kullanıcılar genellikle daha küçük boyutlu uygulamaları tercih etmektedir.

Uygulama Tanıtım Videosu

 Bazı kullanıcılar için uygulama açıklaması, logosu ve görselleri uygulamayı indirmeleri konusunda yeterli olmamaktadır. Bu noktada uygulama tanıtım videoları devreye girmektedir. Oluşturması zor gibi görünse de etkili bir uygulama videosu yüklediğinizde indirme oranlarınızı %19 oranında artırmanız mümkündür. Videonuzu izleyen potansiyel kullanıcılarınız için hazırladığınız video içeriğinde en iyi özelliklerinize odaklanmanız işinize yarayacaktır. Video’nun görsel olarak ilgi çekici olması, videonun sesi kapalı olduğunda bile kullanıcının ilgisini çekmeyi sağlayabilir bu da size ekstra indirme ve sıralamada yükselme imkânı sunacaktır.

Güncelleme Sıklığınızı Kontrol Edin

 Uygulamanızda yapacağınız düzeltmelerin sıklığı ve düzenli olması kullanıcılarınızın onlara verdiğiniz değeri görmesi açısından önemlidir. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda düzenli güncelleştirmeler yapmanız avantajınıza olacaktır. Ayrıca uygulamanızın uygulama mağazasında güncellemeler listesinde görünmesini sağlayarak hatırlanmasını da sağlamaktadır. Tüm bunların yanında Google ve Apple güncel kalan uygulamalara sıralama konusunda destek olmaktadır. Bunun için kullanıcıların ihtiyaçları ve direktifleri doğrultusunda aylık veya 3 aylık periyotlarda uygulamanız güncellemeniz sıralama konusunda üst seviyelere çıkmanızı sağlayacaktır.

Yorum ve Değerlendirmelere Dikkat Edin

 Uygulamanıza yapılan değerlendirme ve incelemeler uygulama indirmelerinizde büyük etkiye sahiptir. Uygulamalara gelen yorumlar ve değerlendirmeler App Store arama motoru algoritmaları tarafından indekslenmektedir. Bu alanlarda anahtar kelimelerin geçmesi de uygulamanızın sıralamasını artırma konusunda işe yaramaktadır. Uygulamanızdan memnun olan kullanıcılarınızı olumlu yorumlar yapmaya teşvik edebilirisiniz. Ayrıca yapılan incelemelere ve geri bildirimlere cevap vermeniz de bir adım önde olmanızı sağlayacaktır.

app store optimizasyonu nedir

Sırlamanızı ve Görünürlüğünüzü Takip Edin

Uygulama sıralamanızın ve görünürlüğünüzün takibi, rekabet ortamında hayatta kalmanız için önemlidir. Her geçen gün yüklenen yeni uygulamalarla birlikte oluşan yeni rakiplerinizin sizin sıralamanız üzerinde yaptığı etkiyi takip etmeniz gerekmektedir. Uygulama mağazasında ortaya çıkabilecek yeni bir sıralama stratejisinin erken tespiti sizi daha başarılı hale getirebilir. Bu yüzden sürekli olarak uygulamaları takip edin ve inceleyin.

Uygulamanızı Yerelleştirin

 Uygulama mağazaları, tüm dünyayı kapsayan bir kitleye erişmektedir. Bu yüzden uygulamanızın görünürlüğünü artırmak için uygulamanızı yerelleştirmeniz önemlidir. Uygulama yerelleştirme, uygulamanızı hedef kullanıcılarınızın kullandığı dile ve kültüre göre ayrıma işlemidir. Hedef ülkenizde kullanacağınız anahtar kelimeler ve görseller değişim göstermektedir. Bunları göz önünde bulundurarak yapacağınız işlemler hem global hem de yerel alanlarda sıralamanızı artıracaktır.

App Store Optimizasyonunda Kullanılan Araçlar

Uygulamanızın sıralamasını artırmak için kullanabileceğiniz birçok araç bulunmaktadır. Daha önce değinmiş olduğumuz anahtar kelime araçlarının yanında kullanabileceğiniz bazı araçlar aşağıdaki gibidir;

 • Apptamin: uygulamanızın nasıl kullanıldığını gösteren tanıtım videoları hazırlama konusunda bu uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulama tanıtım videoları indirme oranlarınızı artırabilecek etkenlerdendir.
 • Flurry: Bu araç ile mobil uygulamanızı analiz edebilirsiniz. Hedef kitlenize erişme konusunda kendinize bir yol haritası oluşturabilirsiniz.
 • Appnique:  uygulamanızın aldığı yorum ve puanları analiz eden bir uygulamadır. Ayrıca anahtar kelimelerinizin belirlenmesi konusunda da işinize yaramaktadır.
 • Sensor Tower: Konulara ve kategorilere göre hangi uygulamaların popüler olduğu konusunda raporlamalar yapar. Anahtar kelimeler, günlük indirme rakamları gibi konularda ekstra bilgi almanızı sağlamaktadır.
Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Ayrıca sitemiz üzerinden Google play store SEO hakkında kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

App Store optimizasyonu, mobil uygulamaların arama sonuçlarındaki görünürlüğünü artırmaya yönelik çalışamaların tümüdür.

Normal SEO işlemlerinde yaptığınız birçok uygulamayı ASO’da da gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, anahtar kelime çalışmaları, logolar, uygulamayı ön plana çıkacak medya içerikleri vb.

Günlük indirme istatistikleri, kullanıcıların uygulamaya verdiği yıldızlar ya da kullanıcı yorumları uygulama mağazasındaki uygulamaların sırasını etkileyen faktörler arasındadır.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
App Store Optimization (ASO) Nedir ve Nasıl Yapılır? Hakkında 2 Adet Ziyaretçi Yorumu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 30 Ortalama: 5 )

2 yorum

 1. ismet dahil
  ismet dahil

  App store sıralamasında ilk sıralara nasıl gelebilirim ? Teşekkürler

 2. Esin kaynak
  Esin kaynak

  AppStore optimizasyonu nasıl yapılır?