Arduino

Arduino

Arduino nedir ve çeşitleri nelerdir? Arduino ve Arduino ide gibi kavramlar elektrikle uğraşan her insan tarafından sıklıkla zikredilen kavramlardır. Arduino, açık kaynak kodlu platform olarak tanınır. Kaynak kodlarına bilgisayar üzerinden erişebilirsiniz. AVR mikro denetleyici, programlama ve diğer destek elemanları ile birlikte Arduino kartlarının içerisinde yer alır. Elektrikçiler bu sistem sayesinde sinyalleri okuyabilir, ışık yakabilir, motor çalıştırabilir ve hatta aklınıza gelebilecek her türlü sinyal ile olan işlemleri bununla yapabilir. Hayatımızdaki rolü düşünüldüğü zaman bu sistem gerçekten son derece önemli olan bir sistemdir.

Ardunio İle Neler Yapılabilir?

Peki, Arduino’nun sistemi ile neler yapılabilir dersiniz?

 • Sinyallere karşı duyarlı olan robotlar
 • İnsansız hava araçları
 • Akıllı ev
 • Sürücüsüz otomobil

Yani kısaca Arduino kullanarak sinyal ile içli dışlı olan her şeyi yapabilirsiniz. Çalışma prensibi olarak kimi zaman etrafa dalgalar göndererek varlıkları resmedebilen teknolojilere olanak tanıyan Arduino yazılımı ile birlikte sizlerde kolayca her istediğiniz projeyi çizebilirsiniz. (Vikipedi)

arduino nedir

Arduino Çeşitleri Nelerdir?

Arduino projeleri karşımıza pek çok çeşitte çıkabilmektedir. Bunlardan birkaçını örnek vermek gerekirse şu maddeleri sıralayabiliriz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 • Arduino Uno: Çok sık tercih edilen Arduino Uno, 2010 yılında kullanıma sunulan bu model, boyut ve pin sayısı bakımından halen en popüler araçlardan bir tanesidir. Pin sayısı bakımından sınırsız olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.
 • Arduino Nano: Bu kart Uno’dan çok daha küçük olması ile bilinir. Dolayısı ile kullanılacak olan teknolojinin boyutuna göre bu model tercih edilebilir. Uno’dan sonra en yaygın olarak kullanılan karttır.
 • Arduino Mega: Bu ise Uno’ya göre biraz daha büyük olması ile tanınır. Ancak giriş çıkış için pin sayısı çok daha fazladır. Anlayabileceğiniz gibi daha büyük yapılı teknolojik cihazlarda bu model tercih edilmektedir.
 • Arduino Pro Mini: 2 tane analog girişe sahip olan bu model ile birlikte doğrudan bir USB kablosu ile programlama yapılamamaktadır. Sadece Breadboard üzerinde çalışan bu kart, pinleri lehimsiz bir şekilde sizlere teslim edilmektedir.
 • Arduino DUE: 32 bit işlemci ile çalışan ilk karttır. Dolayısı ile diğer kartlara göre özellikleri farklıdır. Üzerinde ARM mimarisi bulunmaktadır. Mega ile çalışma prensipleri birbirlerine benzerlik gösterir.
 • Arduino Leonardo: Uno’ya göre en büyük farklılığı yapısında serial dönüştürücü bulunmamasından kaynaklıdır. Bu yapının işlemcisi kendi pinlerini taşımakta ve bu yüzden daha işlevsel olarak ön plana çıkmaktadır.
 • Arduino Yun: Aurdino projeleri bakımından hem Ethernet hemde Wi-fi özelliği gösteren bir karttır. Linux mikroişlemci ile çalıştırılabilir. Özellikleri ise Uno’ya daha benzerlik göstermektedir.

Yukarıdaki örneklemeler ile birlikte Arduino nedir sorusunun ve aynı zamanda ilgili kavramların ne anlama geldiğinin cevabını vermeye çalıştık. Bundan sonra yapılacak olan tüm hareketler ile birlikte sizlerde cihazınıza ve tasarımınıza en uygun olan modeli seçebilirsiniz. Bu bağlamda dikkat etmeniz gereken noktalar giriş ve çıkış sayıları, pin sayısı, büyüklük, işlemci ve diğer yan özellikleri olarak sizlerin ilgisine sunulmuştur.

Nedir kategorisi yazılarımız ile güncel ve sosyal tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Arduino Ne İşe Yarar?

Arduino içerisinde basit bir yazılım dili bulunan ve programlama yapılmasını sağlayan fiziksel bir yazılım uygulamasıdır.

Arduino İle Neler Yapılabilir?

Arduino ile gerekli kütüphanelere bağlanıp gerekli programlama detaylarına erişebilir ve kolaylıkla programlamalar yapabilirsiniz. Ayrıca anolog ve dgital sinyalleri alarak işleyebilirsiniz.

Adruino Nasıl Kullanılır?

Adruino kullanmak karmaşık gibi bilinsede aslında çok basittir. Gerekli olan detaylara hakim olursanız çok eğlenceli projeler ortaya çıkarabilirsiniz. Tüm detaylara erişmek için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir