Aşçı Maaşları

Aşçı Maaşları

Aşçılar, günümüzün en çok tercih edilen popüler meslekleri arasında bulunuyor. Mesleğin bu kadar popüler olmasının en temel sebebi, maaşlarından kaynaklanmaktadır. Bizler de bu noktada aşçı maaşları hakkında bilgi vermeden önce, mesleğin merak edilen diğer noktalarına değineceğiz.

Aşçı Kimdir?

Besinleri pişirerek, farklı lezzetler elde eden kişiler, aşçı olarak tanımlanmaktadır. Bu kişilerin çalışabilecekleri çok fazla alan bulunmaktadır. Kamuda iş alanları olabildiği gibi, otel, büfe ya da restoran gibi özel alanlarda da çalışabilmektedir.

Bunlarla beraber aşçıların bazı görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Aşçılar her zaman yiyeceklerini hijyen ortamında sağlığa uygun bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Genel olarak aşçıların sorumlulukları ve görevlerini şu şekilde açıklayabiliriz:

  1. İstenilen isteğe göre, aşçılar sipariş hazırlamalı ve yiyecek pişirmelidir.
  2. Şef aşçının kurallarına uygun olarak çalışmalıdır.
  3. Hijyenik ortamda, yiyecekleri hijyenik bir şekilde hazırlamalıdır.
  4. Standart tabakların dışında, farklı menülerde çıkarabilmelidir.
  5. Sektörün getirdiği yenilikleri takip etmeli ve bunlara uyum sağlamalıdır. Menülerini eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır.
  6. Sadece ülkemizin mutfağını değil, dünya mutfağını da yakından takip etmelidir. (Vikipedi)
aşçı maaşları

Aşçı Olabilmek Ne İçin Ne Yapmalı?

Aşçı olmak pek çok kişinin hayali. Ancak ne yazık ki bazı kişiler, bu mesleği sırf maaşı için tercih etmektedir. Aslında yemek yapmak, kişinin gerçekten içinden gelmeli ve bu alana ilgi duymalıdır. Bu şekilde ancak, başarılı ve yetenekli bir aşçı olunabilmektedir.

Aşçı olmak isteyen kişiler, ilk olarak bu mesleğin bölümlerinden mezun olmalıdır. 4 yıllık lisans bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra tecrübe kazanmak gerekiyor. Eğitim içerisinde zorunlu ya da gönüllü olarak staj yapmak, bu noktada sizler için oldukça faydalı olacaktır. Kendinizi geliştirmek adına, dilerseniz, sertifikalı kurslara ya da eğitimlere katılabilirsiniz.

Aşçı Maaşları Ne Durumda?

Aşçılık mesleğinin maaşları oldukça dolgundur. Ancak alanda yüksek maaş alabilmek için ilk olarak kişin kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Alınacak olan maaşlar kurumdan kuruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama olarak bir otelde çalışıyorsanız, maaşların 4 bin TL ila 6 bin TL arasında değişkenlik gösterebileceğini söyleyebiliriz. Bu ücretler, şef aşçılar için geçerlidir. Kendinizi bu alanda ne kadar çok geliştirirseniz, o kadar başarılı olabilir, maaşınızı yükseltebilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Aşçı olmak isteyenler, genellikle kendilerini yazın otellerde ya da pansiyonlarda geliştirmektedir. Bu alanda başarılı olabilmek için gerçekten çok çalışmak ve biraz fedakârlık yapmak gerekmektedir. Özellikle bayram ve tatilin yoğun olduğu dönemlerde çalışanlar tatil yapamamaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak bu mesleğe yönelmenizi önermekteyiz.

Aşçılık Mesleğinde İlerleme

Aşçılık mesleğine, direkt olarak okulu bitirdikten sonra giriş yapamazsınız. İlk olarak belirli bir süre çırak olarak çalışmanız ve kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. Yamaklık ve aşçı yardımcılığından sonra sizler de başarılı bir şef alçı olabilirsiniz.

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşcı Kimdir?

Aşcılar, bir işletmenin mutfak organizasyonlarından ve yemek yapımından sorumlu olan kişilerdir. Otellerde, Restorantlarda ve Cafelerde müşterilere hizmet verirler. Ayrıca temel anlamda yemek yapan kişilere de Aşcı denilmesi durumu da vardır.

Aşcı Nasıl Olunur?

Aşçılık Meslek Yüksek okulları veya Üniversitelerin Gastronomi bölümlerinden mezun olan kişiler Aşcı olabilirler. Böylece bir işletme de görev almaya yetkinlik kazanırlar.

Aşcı Maaşı Ne Kadar?

Sizler için düzenlemiş olduğumuz blog yazımızdan faydalanarak Aşcılık hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilir ve Aşçılık maaşını öğrenebilirsiniz!

Gastronomi Nedir?

Gastronomi, üniversitelerin aşçılık eğitim verdikleri öğretim bölümüdür.

Şef Nedir?

Şef, mutfakların liderleridir. Tüm yönetimden ve tariflerden sorumlu olan baş aşçılardır.

Yamak Nedir?

Yamak, aşçı yardımcısına verilmekte olan bir isimdir. Aşçıların mutfaktaki yardımcılarıdır.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 5 Ortamala: 4.8]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir