ASO Nedir?

ASO Nedir?

Oldukça önemli olmakla birlikte her uygulama için gerekli olan ASO nedir, APP Optimizasyonu nasıl yapılır soruları sıklıkla görülebilir. Açılımı App Store Search Optimizasyonu olmakla beraber uygulamanın SEO açısından yeterli hale gelmesi anlamını taşır. Çeşitli işlemler neticesinde SEO uyumlu olan App Store uygulaması çok daha fazla görünür olur. Bunun neticesinde indirme ve yükleme sayıları artarken bunun olmasına yönelik çalışmaların bütünüdür. Farklı faktörler var olmakla beraber APP Optimizasyonu şu şekilde yapılır;

  • Anahtar Kelime analizi ve kullanımı,
  • Doğru ve uyumlu icon kullanımı,
  • Kaliteli ekran görüntüleri tercihi ve video kullanımı,
  • Başlık ve açıklama yapılarının oluşturulması.

Anahtar Kelime Belirleme

SEO çalışmalarının temelinde anahtar kelime analizleri var olurken ilk işlemde buna yöneliktir. Bilindiği gibi mağaza üzerinden yapılan indirmelerin büyük çoğunluğu aramalar sonucunda oluşur. Aramalarda üstlerde çıkma adına doğru odak kelimelerin başlık içerisinde geçmesi şarttır. Burada önemli olan husus ise web aramalarıyla uygulama aramalarındaki kelimelerin farklı olmasıdır. Kullanılan algoritmalar değişkenlik gösterdiği için bir web sitesi araması yapılıyor gibi kelimeler benzer özellik göstermez. Mobil arama sonuçları bazında uygulamalara yönelik kelimelerin kullanımı şarttır. En yüksek trafiğe sahip genel kelimelerin kullanımı hiçbir öneme sahip değildir. Bunun yerine uygulamayla ilgili olan kelimeler seçilmeli ve ilişkilendirme yapılmalıdır. Var olan anahtar kelimelere yönelik işlemler APP Optimizasyonu ilk basamağıdır.

app store optimizasyonu

Doğru App İCON Seçimi

Yapılacak APP optimizasyonu çerçevesinde anahtar kelime sonrasında doğru logo kullanımı da belirleyicidir. İyi tasarlanmış logolara sahip uygulamaların çok daha fazla indirme aldığı görülmektedir. Akılda kalıcı olması ve dikkat çekici yönüyle markalaşmaya katkı sunması da beklenir.

Uygulama Videosu Kullanımı

Mobil uygulamaların daha fazla indirilmesi amacıyla uygulamaya yönelik videolar kullanılabilir. Böylelikle uygulamanın ne olduğu ne işe yaradığı ve ne etkiye sahip olduğu, nasıl kullanıldığı açıklanır. Video izlemenin okumaktan daha çok tercih edildiği de bir gerçektir. Bundan dolayı kullanıcıların dikkatini çekme yönü bulunuyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Kaliteli Ekran Görüntüleri

Bir mobil uygulama için kaliteli ekran görüntüleri bulunması nasıl bir deneyim sunacağının da göstergesidir. Videolar gibi tanıtım amacıyla oluşturulmalı ve birkaç tane yerine çok daha fazla ekran görüntüsü eklenmelidir. Metin ekleyerek de ekran görüntüleri detaylandırılabilir.

Mobil Uygulama Başlıkları

Gerçekleştirilecek doğru APP Optimizasyonu hamlelerinden bir tanesi de başlık oluşturma sırasında yaşanır. Klasik isim yerine daha dikkat çekici kelimelerin kullanımı istenir. Ayrıca uygulamanın ismi sonrasında “mobil” kelimesi geçirilebilir. Aramalarda mobil kelimesinden ötürü çıkma ihtimali bulunur. Meta açıklamaları kısmında kullanıcıların ne gibi faydalar kazanacağı ve uygulamanın amacına yönelik cümleler bulunmalıdır. Açık ve net ifadeler, kısa cümleler tercih edilmelidir. Bunun dışında uygulamanın ücretsiz olduğu da mutlak surette vurgulanmalıdır. Çok daha dikkat çekici bir yapı oluşturulabilir, algılarla tanıtımlarına katkı sunulabilir.

Farklı sosyal medya ağları üzerinden uygulamaya yönelik paylaşımlar yapılması, görseller paylaşılması da önemlidir. Olumlu yorumların eklenmesi, yüksek derecelendirme alındığının gösterilmesi de güvenilir bir uygulama olduğunu kanıtlar niteliktedir. Böylelikle APP Store Optimizasyonu işlemleriyle çok daha fazla sayıda indirme olacaktır.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

ASO Ne Demektir?

ASO; App Store Optimzasyonu anlamına gelmekte olan bir terimdir. App store üzerinde yer alan uygulamaların daha çok ön plana çıkmasını sağlayan çalışmaları ifade eder.

App Store Optimizasyonu Neden Önemlidir?

App Store büyük bir rekabet ortamına sahiptir. Bu platformda uygulamaların etkileşim kazanmasını ve daha çok indirilmesini sağlamak adına ASO çalışmaları yürütmek çok önemlidir.

ASO Ne İşe Yarar?

App Store optimizasyonları sayesinde ugyulamalarınız daha büyük kitlelere daha kısa süreler içerisinde ulaşabilecektir. Böylece indirme sayınız daha çok artacak ve reklam gelirleriniz katlanacaktır.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir