AST Nedir?

AST Nedir?

Açılımı Aspartat Aminotransferaz olan ast nedir, düşüklüğü ve yüksekliği durumlarında ne gibi olumsuzluklar ortaya çıkar soruları sıklıkla araştırılmaktadır. Ast testi bir biyokimyasal test türüdür, bu test karaciğerin işlevini tam olarak yerine getirip getirmediğinin anlaşılması için yapılmaktadır. Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük ve en önemli organlardan biridir. Birçok işlevi olan karaciğerin hasar alması veya işlevini yerini getirmediği durumlarda ast testine başvurulmaktadır.

Karaciğer kanı kimyasal olan maddelerden temizlerken aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da önlemektedir. Karaciğerde olası bir aksaklık olması tüm vücudu direkt olarak etkilediğinden oldukça önemlidir. Ast yalnızca bir test değildir, aynı zamanda karaciğer tarafından üretilen ve vücudun birçok organında bulunan enzime verilen bir isimdir. Bu enzim karaciğer, kalp, böbrek ve kaslarda bulunmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin görevini tam anlamıyla yapması için gerekli olan bu enzimin az veya çok olarak görülmesi de problem oluşumuna neden olmaktadır. Kan dolaşımında yer alan enzimin miktarı laboratuvar ortamında ölçülmektedir. Serum glutamik oksaloasetik transaminaz adı ile de bilenen ast özellikle karaciğer hasarlarının kolayca tanımlanabilmesin de önemli bir rol oynamaktadır. (Vikipedi EN)

Ast Yüksekliği Ne Anlama Gelmektedir?

Karaciğerin ürettiği bir enzim olan ast belirli ortalamanın üstüne çıktığında problem oluşturmaktadır. Ast seviyesinin düşmesi veya yükselmesi durumunda gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Ast yüksekliğinin anlaşılabilmesi için test yapılması gerekmektedir. Bu test uzman doktorlar tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Ast yüksekliğinin en büyük sebebi karaciğer de oluşan sorunlardır, karaciğerin aşırı toksine maruz kalması durumunda ast yüksekliği görülebilmektedir. Ayrıca kan akışında bir tıkanıklık meydana gelmesi durumunda vücutta bulunan ast enziminde artış görülmektedir. Ast yüksekliği ile karşılaşıldığında sorunun neden kaynaklandığının tespit edilerek tedavinin bu yönde yapılması gereklidir. Alkol ve sigara tüketimi kesinlikle bırakılmalıdır. Bunların yanı sıra düzenli beslenme de şarttır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Ast yüksekliğine neden olabilecek etkenler şu şekildedir;

 • Vücutta bulunan yanıklar
 • Kaslarda meydana gelen yaralanmalar
 • Geçirilen nöbetler
 • Ameliyatlar
 • Hamilelik
 • Kalp krizi
 • Yoğun egzersiz yapılması
 • Genetik sorunlar
 • Mesanede oluşan sorunlar
 • Vücudun enfeksiyon kapması
 • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
 • Siroz
 • Hepatit
ast nedir

Ast Düşüklüğü Ne Anlama Gelmektedir?

Ast ne demek soruları karaciğer sıkıntısı olanların sıklıkla sorduğu sorular arasındadır. Karaciğer rahatsızlıklarının teşhis edilmesinde kullanılan ast testi tıpkı yüksekliğinde olduğu gibi düşüklüğünde de belirli sıkıntılara neden olabilmektedir. Karaciğerle ilgili sorunlardan şüphelenilmesi durumunda uzman doktorun yaptırılmasını önerdiği bu teste ast alt oranı bulunmaktadır. Bu test sonucunda oran alt oranı ile kıyaslanarak düşüklüğüne karar verilmektedir. Kadın ve erkekler için bu oranalr birbirinden farklıdır, kadınlarda 8-33 ünite arası erkeklerde ise 11-41 ünite arasıdır. Bu seviyelerin altına düşülmesi durumunda ast düşüklüğü tanısı konulmaktadır. B6 vitamin yetersizliği, diyabet oluşması, diyabet koması, böbreklerde meydana gelen rahatsızlıklar ve hamilelik durumları ast düşüklüğüne neden olabilmektedir. AST nedir tüm detayları ile anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

AST Ne Demektir?

AST; Vücudun en büyük organlarından olan karaciger tarafından üretilen ve sürekli olarak kan dolaşımında bir miktar bulunan enzimlerden birisidir. Ayrıca bu enzimlerin varlığını ve değerlerini ölçmek için kullanılan bir testtir.

AST Testi Neden Yapılır?

Hastanın yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri olması durumunda AST testi uygulanır ve kandaki Aspartat değerleri ölçülür. Çıkan değerler neticesinde hastalığın tanısı ve tedavisi kolaylaşır.

AST Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kandaki AST değerlerinin yüksek olmasıi karaciğerde var olan bir soruna işaret eder. Böbrek, Kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıklarında göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: GSM Nedir?

AST Testi Nasıl Yapılır?

AST testlerini ülkemizde kamu sağlık kuruluşları veya özel sağlık kurumları aracılığı ile yapabilirsiniz.

Hangi Belirtilerde AST Testi Yaptımalıyım?

Aşırı derecede yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı veya kusma gibi durumlarda hızlı bir şekilde AST testi yaptırmalısınız.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir