Asteğmen Maaşı

Asteğmen Maaşı

Asker olmak isteyen birçok insan tarafından merak edilen asteğmen maaşı ne kadar? Asteğmen yedek astsubay olarak da bilinmektedir. Kara, deniz ve hava kuvvetlerinde ve de Jandarma Genel Komutanlığı’nda görev alabilmektedir. Asteğmen nedir sorusunun cevabı ise takım komutanı, batarya veya adrestim subayı olarak çalışan kişilere verilen isimlerdir. Asteğmenin görevleri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Nöbet tutarlar.
  • Yazışmaları gerçekleştirirler.
  • Yeni gelen askerlere eğitim verirler.
  • Komutanın verdiği görevleri yerine getirirler.
  • Tim komutanın verdiği emirler doğrultusunda operasyonlara çıkarlar.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen olabilmek için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Asteğmen olma şartları şe şekilde sıralanmaktadır.

  • 4 yıl ya da daha fazla yükseköğrenim görmüş olunması gerekmektedir.
  • Belli bir not ortalamasının üzerinde mezun olmuş olması gerekmektedir.
  • Askerlik yapmak ya da askerlik çağının gelmesi gerekmektedir.
  • Lisans mezunlarının 27 yaşından, lisansüstü mezunlarının ise 32 yaşından büyük olmaması gerekmektedir.

Asteğmen olmanın en önemli şartı lisans eğitimidir. Bu eğitim tamamlandıktan sonra asteğmen nasıl olunur sorusuna yanıt aranır. Asteğmen yani yedek subay olabilmek için talepte bulunulması gerekmektedir. Talep etmeyen kişilerin asteğmen olması genel olarak olağan bir durum değildir. Daha sonra kura yöntemi ile asteğmen seçilmektedir. Bu durum kura ile belirlendiği için şans faktörü de göz önüne alınmalıdır. Boy kilo oranlarının orantılı olması da önemlidir. Aşırı kilosu olan ya da çok zayıf olan kişilerin asteğmen seçilme imkanları bulunmamaktadır.

asteğmen maaşı

Asteğmen Maaşı Ne Kadar?

Asteğmen maaşı 2020 yılı için 5000 TL ile 6000 TL arasında değişmektedir. Fakat görev yapılan yere göre görev tazminatları da ödenebilmektedir. Örnek verilecek olursa doğu görevinde bulunanların maaşı dışında 1000 TL ile 1500 TL arasında görev tazminatı da verilmektedir. Bu nedenle batı ile kıyaslandığında doğu bölgesinde görev alan asteğmenler daha yüksek maaş almaktadır.

Asteğmen Maaşı Ne Zaman Yatar?

Asteğmen maaşları başlangıç tarihi, eğitim sürelerine göre değişmektedir. Asteğmenler acemilik dönemlerinde maaş almazlar. Öğrenci dönemlerinde yalnızca 250 TL civarında bir maaş alırlar. Fakat bu dönem geçtikten sonra her devlet memuru gibi her ayın 15’inde maaş almaya başlarlar. Asteğmenler de memur statüsünde oldukları için diğer memurlar ile aynı gün maaş almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Maaşı Ne Kadar yazılarımızı okuyarak kendiniz için geleceğin mesleğini seçebilirsiniz.

Asteğmen Kimdir?

Asteğmen askerlik görevini yedek subay olarak icra eden askerlere verilen isimdir. Yedek subaylar hizmetlerine asteğmen olarak başlar ve görev süreleri bitimine son 1-2 ay kala teğmenliğe terfi ederler.

Asteğmen Nasıl Olunur?

Asteğmen olmak için askerlik görevi başvuruları sırasında yedek subay hakkında sahip olmak yani lisans mezunu olmak gerekmektedir. Daha sonrasından yedek subay adaylarından belirli kişiler asteğmen olarak seçilir ve görevlendirilir.

Asteğmen Ne İş Yapar?

Asteğmenler, subaylardan farklı olarak geri hizmette göreve başlarlar. Genellikle evrak işleri ve eğitim işleri ile görevlendirirler. Daha sonra ise görev yerlerinde değişiklik yaşanabilir. Asteğmenlerin görevleri, üstleri tarafından değiştirilebilir.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 3 Ortamala: 4.7]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir