Astigmat Nedir?

Astigmat Nedir?

Astigmat nedir sorusu internette en fazla araştırılan konuların başında gelmektedir. Astigmat, önemli bir göz rahatsızlığı olarak ifade edilmektedir. Göz merceğinin kavisinin normal olmaması sebebiyle, kişi çevresini bulanık görmeye başlar. Bu da son derece rahatsız bir görüntüye sebep olur. Anormal kavislenme olduğu için retina, netlemek istediği görüntüye tam olarak odaklanamaz ve puslu bir görüntü oluşur.

Astigmatın Nedenleri Nelerdir?

Astigmat rahatsızlığının pek çok nedeni olabilir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin korneaları portakal gibi değil de yumurta gibi biraz daha yanlardan basık şeklindedir. Bu sebeple de baktıkları yerleri puslu görürler.

Gözün ışığa odaklanamaması sebebiyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aslında miyop astigmat doğuştan gelebilen bir rahatsızlıktır. Gözün yaralanması ya da ameliyat ile açılması sonrasında da oluşabilir. Tedavi edilebilmesi çeşitli yöntemler bulunmaktadır. (Vikipedi)

Astigmatın Belirtileri Nelerdir?

Astigmat hastalığının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Kişi, görmediği için gözlerini zorlamaktadır. Alında bu şekilde daha da acı çekebilirler. Çünkü göz görmek için odaklanmaya zorlandıkça göz yorulur ve ağrısı başa vurmaktadır. Astigmat belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Çift görmek
  2. Bulanık görmek
  3. Gölgeli görmek
  4. Göz ağrısı çekmek
  5. Baş ağrısı çekmek
  6. Odaklanma sorun yaşamak
  7. Gözlerin yorulması
  8. Net görememe
  9. Net görmek için gözleri sürekli kısmak
  10. Gece araba sürerken zorluk yaşama
astigmat nedir

Astigmat Nasıl Tedavi Edilir?

Astigmat tedavisi bulunmaktadır. Bu hastalığın tanınması için ufak bir muayene yeterli olacaktır. Astigmatizma olarak da adlandırılan bu rahatsızlığın tedavisi göz içi mercek ameliyatı, lens, gözlük şeklinde olabilmektedir.

Gözlük: gözlerin bulanık görünümü düzeltmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Fiyatının diğer yöntemlere kıyasla çok daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Astigmat Lens: Kontak lensler de çok fazla kullanılmaktadır. Yumuşak olan lensler tercih edildiğinde, göz lense kolay bir şekilde uyum sağlar. Eğer astigmat derecesi yüksek olursa, o zaman sert kontak lensler tercih edilebilir.

Astigmat ne demek sorusuna gözün bulanık görmesine sebep olan bir göz hastalığı olarak tanımlanabilmektedir. Tedavi için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu soruna hem yakını hem de uzağı görememe sorunları eşlik edilmektedir. Yaşa bağlı olarak ilerleyen bu rahatsızlık lazerle kesin olarak tedavi edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Astigmat Testi Hakkında

Astigmat testi yaparak sorununuzu kendiniz evde fark edebilirsiniz. Ancak kesin olarak sorunun çözülmesi için doktorla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Uzak bir noktaya baktığınız zaman tek gözünüzü kapatın. Daha sonra aynı işlemi diğer gözünüze uygulayın. Hangi gözünüzde bulanıklık varsa, o gözünüzde, bulanıklık sorunu vardır.

Dilerseniz internet üzerindeki astigmat testi yapma sayfalardan da yararlanabilirsiniz. Ancak bu şekilde sadece astigmat olduğunuzu anlayabilirsiniz. Derecesini anlayabilmeniz için direkt olarak doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir. Doktorunuzla konuştuğunuz zaman size en uygun tedavi yöntemini de öğrenmeyi unutmayın. Astigmat nedir sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Astigmat Ne Demektir?

Astigmat bir göz hastalığıdır. Temel olarak yuvarlak olması gereken gözün ön bölümünde yer alan korneanın, yuvarlak olmak yerine yumurta şeklinde olmasıdır. Bu şekil bozukluğu nedeni ile göze gelen ışınlar düzgün işlenemez ve görüntü kayıpları yaşanır.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat konusunda en büyük belirli gözlerin kısılarak bakılmasıdır. Yakından okuma eğiiimi, başı sola veya sola eğerek bakma gibi belirtileri bulunmaktadır.  Yetişkin kişilerde uzağa bakarken netlik kaybı olması, okumalardan sonra göz çevresinde ağrı yaşanması gibi durumlar söz konusu olabilir.

Astigmat Tedavi Edilebilir mi?

Astigmat durumunda gelişen teknoloji ile birlikte artık kesin bir tedavi mümkündür. Lazer ameliyatı sonrasında göz kusuru tamamen ortadan kaldırılabilir. Ayrıca gözlük veya lens kullanarak da bu kusur kısmen ortadan kaldırılabilir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir