Atatürk

Atatürk

Devletimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı onlarca badire ve bu badirelerin yanı sıra onlarca zaferi barındırır. Her Türk gencinin mutlaka Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını bilmesi ve Türk toplumuna kazandırdıklarını bilmesi gerekir. 57 yıllık yaşamına onlarca savaş, yüzlerce zafer ve binlerce okunmuş kitap sığdırmıştır Mustafa Kemal Atatürk. Türk topraklarını işgalden kurtarmak için bütün hayatını ortaya koymuş ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmasında halka önderlik etmiş ve yaptığı inkılaplarla ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için uğraşmıştır. Sizler için Atatürk hayatı, Atatürk ilkeleri ve topluma etkisi hakkında detaylı bir yazı hazırladık.

Atatürk’ün Hayatı

1881 yılında, Selanik’te dünyaya gelmiştir Mustafa Kemal Atatürk. Çok küçük yaşlarda özendiği askerlik mesleğini yapabilmek için annesinden gizli sınavlara girmiş ve kazanmıştır. Başarılı geçen eğitim hayatından sonra yurdun dört bir yanında askerlik yapmıştır. Adının duyulmasıysa Çanakkale Savaşı’nda gösterdiği üstün başarıyla gerçekleşmiştir. Çanakkale Savaşı’nda askeri dehası ve yeteneğiyle büyük bir zafer kazanılmasını sağlamıştır. Ülkenin işgal edilmesiyle beraber Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış ve ömrünü vatanı kurtarmaya adamıştır.

Türk halkıyla el ele verdiği mücadeleler sonucunda Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında önderlik yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmuştur. Atatürk 10 Kasım 1938 yılında vefat etmiştir. 57 yıllık yaşantısını Türk milletini savunarak ve vatanını koruyarak geçirmiştir. Kitap okumayı çok seven Atatürk yaşamı boyunca binlerce kitap okumuştur. Bunun yanı sıra çeşitli konularda yazılmış eserleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en meşhuru ve şüphesiz her Türk genci tarafından okunması gereken eseri Nutuk’tur.

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk İlkeleri

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu andan itibaren aklın ve bilimin öncülüğünde bir yol çizmiş ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çaba sarf etmiştir. Bu bağlamda milliyetçilik esaslarına bağlı Atatürk ilkeleri ülkemize yol göstermiştir. Atatürk ilkeleri akla ve mantığa yatkın temel düşünce sistemleridir ve her birisi arasında bağlantı vardır. Her bir ilke esasında birbiriyle bağlantılı ve ülkemizin gelişmesi açısından yol göstericidir. Atatürk ilkeleri 6 tanedir ve şu şekilde sıralanır;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

 •  Cumhuriyetçilik
 •  Milliyetçilik
 • Halkçılık
 •  Devletçilik
 •  Laiklik
 •  İnkılâpçılık

Atatürk Türk Toplum Yaşantısını Nasıl Değiştirdi?

Atatürk’ün ortaya attığı ilkeler ve yaptığı inkılaplarla Türk toplum yaşantısında köklü değişiklikler gerçekleştirmiştir. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti Devleti için çağdaşlaşma yolunda büyük adımlar atılmıştır. Atatürk’ün Türk toplum yaşantısında değiştirdiği şeyler şu şekilde sıralanabilir;

 • Türk Tarih Kurumu’nu kurmuştur,
 • Cumhuriyet ilan edilmiştir,
 • Latin harflerine geçilmiştir,
 • Soyadı Kanunu çıkarılmıştır,
 • Kılık-kıyafet konusunda değişiklik yapılmıştır.
 • Şapka kanunu çıkartılmıştır.
 • Ölçü, saat ve takvim birimlerinde tüm dünya devletleriyle aynı olacak şekilde çeşitli düzenlemeler ve değişiklikler yapılmıştır.
 • Ankara başkent olarak seçilmiştir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve rahmetle anıyoruz.

Nedir kategorisi yazıları ile gündemde olan ve genel tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Atatürk Kimdir?

Atatürk; yani Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan asker kökenli bir devlet adamıdır. Lider ve yenilikçi kişiliği ile Türkiye Cumhuriyetnin kurtuluş savaşından çıkmasına ve yeniden kurulmasına öncülük etmiştir.

Atatürk Ne Zaman Doğdu?

Atatürk, 1881 yılında Osmanlı Devletinin Selanik vilayetinden doğmuştur. Daha sonraları asker eğitimi almış ve birçok savaşta başarılı ile Subaylık görevini idame etmiştir. Ardından ise Mareşallik rütbesine kadar yükselmiştir.

Atatürk Ne Zaman Vefat Etti?

Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında Dolmabahçe Sarayında hayata gözlerini yummuştur. Ölümü başta Türkiye olmak üzere tüm Dünya ülkelerini yasa boğmuştur. Adına yapılan Ankara Anıtkabir’de ebedi istirahatindedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir