ATT Maaşları

ATT Maaşları

Merak ettiğiniz konuların başında gelen ATT maaşları hakkında tüm detaylar bu blogda! ATT, acil tıp teknisyeni olarak görev yapan kişilerdir. Pek çok yetkileri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Pek çok üniversitede okutulan bu bölüm sayesinde her yıl binlerce att mezunları sektöre atılmaktadır. Sizler de att şartlarını yakından inceleyebilirsiniz.

Acil Tıp Teknisyeni Görevleri

Acil tıp teknisyenin pek çok görev ve sorumlulukları olduğundan bahsettik. Genel olarak görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kişi, hastaneye ulaşana kadar, bakanlığın belirlemiş olduğu ilaçları ve sıvıları kullanmak durumundadır.
  • Kırık, çıkık ve burkulma gibi durumlarda gerekli kontrolleri yapmakla yükümlüdür.
  • Hastanın nakil durumuna hazır hale gelebilmesi için gerekli çalışmaları yapmalıdır.
  • EKG çekimi yapar, ritim değerlendirmesi yapar ve çeşitli elektriksel tedavileri uygularlar.
  • Eğer hasta acil doğum yapıyorsa, doğumda yardımcı olur.
  • Ambulansın eksik malzemelerini tespit eder ve zorunlu olduğu durumlarda ambulansı kontrol eder.
  • Görevini eksiksiz ve tam bir şekilde yerine getirir.

Att görev ve sorumlulukları bu şekilde sıralanabilir. Bunların dışında maaşlar da en çok merak edilen konuların arasında bulunmaktadır.

att maaşları

ATT Maaşları Hakkında

Att maaşları, kişilerin çalışmasına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Maaşlara her yıl düzenli olarak enflasyon zammı da eklenmektedir. Bu yıl bu zamma 1,49 oranında bir zam eklenmiştir. Ancak att maaşları hem özel de hem de devlette farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak maaşlar devlet hastanelerinde ortalama 4 bin 500 TL olduğu gibi, özel hastanelerde bu tutar 3 bin 500 TL tutarında değişebilmektedir.

Devletteki maaşlar, kişilerin çalışma sürelerine göre belirlenmektedir. Devlette att, her ay toplam 8 gün çalışmaktadır. Belirttiğimiz gibi bu da maaşları etkileyen en önemli noktadır.

Maaşlara ayriyeten eş, eğitim ve eşin çalışma durumuna göre bir takım eklemeler yapılabilmektedir.

ATT Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Acil tıp teknisyeni olmak ve bu alanda çalışmak için bazı sorumlulukları yerine getirmek gerekiyor. İlk olarak bölümde çalışabilmek için, mesleğin bölümünden başarılı bir şekilde mezun olmak gerekmektedir. 2 yıllık ön lisansta bölüm olduğu gibi, 4 yıllık lisansta da acil tıp teknisyenliği için bölüm bulunmaktadır. En az ön lisans bölümünü bitirmek gerekiyor. Eğer 4 yıllık lisans eğitimini alırsanız, 12 derecenin 2. Kademesinden göreve başlayabilirsiniz. Bu da maaş bakımından da sizi ön plana atar. Bu şekilde göreve başlarsanız, ortalama 4250 TL ödeme alabileceksiniz. Buna ayriyeten 750 TL tutarında ek ödemeler yapılmaktadır. maaş konusunda oldukça iyi bir yerde olan att için bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Ebelik Maaşları

Acil tıp teknisyenliği, ambulanslarda hizmet veren önemli bir meslek dalıdır. Günümüzde her üniversitede acil tıp teknisyenliği bölümü bulunmaktadır. Sağlık sektöründe oldukça önemli bir yerdedir. Çoğu kişi paramedik ve att farkını ayırt edememektedir. Paramedik, acil yardım olarak ifade edilmektedir. Acil tıp teknisyeni ise, ambulanslarda görev almaktadır.

Maaşı Ne Kadar kategorisi ile mesleklerin ne kadar ücret aldıkları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

ATT Nedir?

ATT kelimesinin açılımı Acil Tıp Teknisyenidir. Ülkemizde 112 Acil servislerine bağlı ambulanslarda görev alırlar. Olay yerine ilk giden sağlık ekiplerinden oldukları için Acil müdehalelerde bulunurlar ve ilk yardım sonrasında hastası hayatta tutmaya çalışırlar.

ATT Nasıl Olunur?

ATT olmak için sağlık meslek liselerinin belli başlı bölümlerinden mezun olmak ya da üniversitelerin 2 yıllık Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden başarı ile mezun olmak gerekmektedir.

ATT Maaşı Ne Kadar?

ATT maaşı hakkında kafanızda soru işaretleri bulunuyorsa doğru yerdesiniz. Sizler için oluşturmuş olduğumuz blog yazımızdan bu konu ile ilgili detaylı bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

ATT Gece Mesaisi Yapar mı?

ATT personelleri gece gündüz mesailer halinde çalışmaktadırlar. Gece çalışma düzenleri de mevcuttur.

ATT Personeli Tayin Olur mu?

ATT personelleri tayin esasına dayalı olarak çalışmamaktadırlar.

ATT Olmak İçin Ehliyet Gerekli mi?

ATT personeli olmak için ehliyet şart değildir. Ancak ATT şoför olmak için ehliyet mecburidir.

Maaşı Ne Kadar hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir