Avokado Faydaları

Avokado Faydaları

Son derece sağlıklı olduğu düşünülen avokado faydaları nelerdir? Eski zamanlardan itibaren tüketilmekle beraber Aztekler için “bereket meyvesi” olarak isim kazanmış avokado yağ oranıyla dikkat çeker. Birçok faydası olmakla birlikte sert bir yapıya sahip olan meyvenin tadı ise diğerlerine kıyasla acıdır. Bununla birlikte yumuşaklığın elde edilmesi için elma ya da muz gibi meyvelerle aynı ortamda bekletilmesi önerilir. Oldukça yararlı olurken vücut içi birçok fonksiyon özelinde de rol oynamaktadır. Peki, avokado nasıl yenir?

Avokado Nasıl Yenir?

Öncelikli olarak olgunlaşma süresi beklenmesi icap ederken maksimum 5 gündür. Yumuşamaya başlamasının ardından keskin bir bıçakla boyun kısmından kesilir. Günde bir avokado tüketilmesi doktorlar tarafından da önerilirken her iki taraftan kesilmesiyle birlikte avokado ikiye bölünecek. Zıt yönlere çevirme sonrasında ikiye ayırırken bıçak çekirdeğe enlemesine saplanır ve içinden alınır. Kaşık yardımıyla kavunda olduğu gibi iç bölümleri çıkartılır. Ardından dilimleme yapılarak tüketilebilir. İstenmesi durumunda salata olarak da değerlendirilebilir. Çok farklı şekillerde avokado tüketilebilirken daha ziyade avokado salatası bilinmektedir. Limonlu bir şekilde yenilirken yeşil salatalı tarifleri popülerdir. Ayrıca Hardal soslu karışımları da var olurken karides ya da hindi burger üzerinde de oldukça iyi bir tat bırakır.

avokado faydaları

Avokado Faydaları Nelerdir?

  • A, B, C ve E vitaminleriyle zengin bir içerik ortaya çıkartan avokado faydaları vücut direnci açısından en iyilerdendir.
  • İstenmesi halinde ikiye bölünerek yüz için cilt maskesi olarak da kullanılabilir.
  • Potasyum var olmasından ötürü kalp ve damar hastalıkları özelinde de tüketilmesi faydalıdır.
  • Kolesterol dengesi sağlarken kalp ritim bozukluklarına da iyi gelir.
  • Kan şekerini dengeler, tokluk hissinden ötürü zayıflamaya yardımcı olmaktadır.
  • E vitamini bulunmasından dolayı saçların çok daha gür ve canlı olmasını beraberinde getirir.
  • Hamileler için gerekli olan folik asit ihtiyacının karşılanması adına da tüketilebilir.
  • K vitamini ve kalsiyum desteğiyle birlikte günlük tüketimiyle kemik sorunlarını geçirilir, gelişimin olumlu yönde yapar. (Vikipedi)

Avokado Yağı Nasıl Yapılır?

Kolaylıkla avokado yağı elde edilebilirken yine aynı şekilde kullanılabilir. Aktarlar ya da büyük marketlerden de alınabilecek yağın kozmetik ve birçok farklı sektörde kullanımda olduğu bilinmektedir. Özellikle çok daha iyi saçlara sahip olmak isteyenler için iyi bir alternatiftir. Şampuan içerisine birkaç damla atılmasıyla birlikte çok daha hızlı bir büyüme elde edilir. Parlak saçlar için avokado yağı kullanılabileceği gibi ciltte de etkileri büyüktür. Kırışıkların giderilmesi, lekelerin oluşmaması adına tercih edilmektedir. Ayrıca dişlerin gelişimine de katkı sunarken iltihaplı durumlarda da avokadonun faydaları hissedilir derecede etkili olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Avokadonun Zararları Nelerdir?

İthal ürünlerden olmakla birlikte olgunlaşma döneminden sonra yumuşamaya başlamasıyla tüketilebilen avokado zararları çok aşırı kullanım sonucunda ortaya çıkar. Günlük bir avokado tüketimi önerilmekle birlikte hamileler için bu daha fazla olmamalıdır. Ayrıca kullanımı devam eden ilaçlara göre de avokadonun etkisi olumlu ya da olumsuz yönde olabilmektedir. Tüm bu durumlara karşı hassas davranılması kişi sağlığı açısından gereklidir.

Genel kategorimiz ile güncel ve sosyal tüm konulara erişebilirsiniz.

Avakado Nedir?

Avakado tropik iklimlerde yetişen, yeşil kabuğu ve beyaz iç kısmı ile dikkat çeken büyük çekirdekli bir meyve türüdür. Son zamanlarda ülkemizde de yetiştirilmeye başlamıştır.

Avakado Faydaları Nelerdir?

Protein ve mineral bakımında çok zengindir. Kansızlık sorunu için çok etkili bir çözüm yöntemidir. İçerisinde yoğun demir bulunur. Tansiyon ve kolestrolü dengeler. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Avakado Nerelerden Temin Edilebilir?

Avakado günümüzde hemen hemen her markette satılamtadır. Steril paketler halinde market raflarından kolayca bulunabilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir