Aybüke İsminin Anlamı

Aybüke İsminin Anlamı

Aybüke isminin anlamı, harf analizi, istatistiksel bilgileri ve özelliklerini buradan öğrenebilirsiniz. Modern bir isim olarak kabul edilmekle birlikte kullanım geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Türkçe kökene sahip bir kelimedir, Kuran-ı Kerim’in içerisinde geçmemektedir. İsmin rengi pembe olarak kabul edilir. Kız çocuklarına verilmemesi yönünde herhangi bir yasak veya olumsuz bir durum mevcut değildir.

Aybüke İsminin Sözlük Anlamı

Aybüke isminin anlamı “Ay” üzerinden gelmektedir. Farklı kullanım noktalarına göre bu isim birçok anlam kazanabilmektedir.

 • Ay gibi parlak
 • Ay benizli,
 • Akıllı ve zeki
 • Ay yüzlü
 • Ay ışığı

Genelde “Ay”’la alakalı anlamlara gelmektedir. Bu anlamlar arasında en çok bilinen ay ışığı anlamıdır. İnsanlar bu anlamı nedeniyle bu ismi tercih eder.

Aybüke İsminin İstatistikleri

Aybüke ismi ülkemizde en çok kullanılan isimler sıralamasında 1145’te yer almaktadır. Kullanım oranı düşüktür. Her 5259 kişiden birisinde bu isim vardır. Ülkemizde 16 bine yakın insan bu isme sahiptir. Bunlardan 1700 tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Bu ismin harflerine alfabe sıralamasına göre sayı verilip toplaması yapıldığında sonuç 77 yapmaktadır.

A:1 + Y:28 + B:2 + Ü:26 + K:16 + E:6 = 77

aybüke ne demek

Aybüke İsminin Harf Analizi

Aybüke ismi harf analizi isimden bağımsız olarak yapılır. Toplam altı harften oluşan ismin hecelemesi “ay:bü:ke” şeklinde yapılır.

 • A: Gelişmiş bir olayları algılama duygusuna sahiptir. Mantıklı bir şekilde düşünür ve kararını verir.
 • Y: Birçok insana nazaran geçmişini ve yaşanan olayları unutmaz. Buna kinci yapısı ve güçlü karakteri neden olur.
 • B: Durum ne kadar olumsuz olsa bile umutla yaklaşır ve ona göre hareket eder. Ne olursa olsun umudunu kaybetmeyen bir yapıya sahiptir.
 • Ü: Sakin ve durağan bir karaktere sahiptir. Hiçbir şeyde aceleci davranmaz. Ne iş yaparsa yapsın sağlam yapmaya odaklanır.
 • K: Hayatın her anında başarılı olmayı ister. Hem aşk hem de iş konusunda başarıları ile dikkat çekerler.
 • E: Karmaşık, çözülmesi zor bir ruhsal dünyaya sahiptir. Sevinçli bir an yaşarken bir anda üzülebilir.

Aybüke İsminin Özellikleri

Aybüke isminin en temel özelliği disiplinli yapıya sahip olmalarıdır. Çalışkan yapıları, titiz hareketleri ve hoşgörüsüz yapısı onun farklarından bazılarıdır. Amaçları kötülük yapmak olmasa da bu tavırları tepki çekebilmektedir. Günümüzde bu isme sahip çok bilinen ünlü bir isim yoktur. Ama anlamından dolayı aileler tarafından kız çocuklarına verilmektedir. Başında “Ay” olan isimlerden en az kullanılanlardan birisidir.  

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorimizi ziyaret ederek isimlerin analizi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aybüke Ne Demektir?

Aybüke; Ay ışı, ay gibi parlak olan, ay yüzlü kişi anlamlarına gelmektedir. Ayrıca akıllı kişi anlamını da içerisinde barındırmaktadır.

Aybüke İsmi Caiz mi?

Aybüke ismi incelendiğinde, içerisinde herhangi bir kötü anlam barındırmadığı görülebilir. Bu nedenle bu ismin yeni doğmuş bebeklere verilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Aybüke İsminin Kökeni Nedir?

Aybüke ismi Türkçe kökenli bir kelimedir. Orta Asya kültüründen geleneklerimize yerleşmiş ve günümüzde de sık bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir