Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Sonbahar meyvesi olan ayvanın faydaları hakkında tüm detaylar bu yazıda. Yemekleri güzelleştirmesi ya da reçel olarak da kullanılabilmesiyle öne çıkan meyvelerin başında gelen ayva, sonbahar mevsiminin vazgeçilmezlerindendir. Buna karşın hemen her ay görülebilir olurken çok farklı şekillerde yemeklerde kendisini kullanmak da söz konusudur. Hem tatlı hem yemeği bulunması, kahvaltılarda reçel olarak karşımıza gelmesi de ayvanın faydaları nelerdir sorusunu çok daha önemli bir hale getirdi. Çok fazla yerde kullanılabilir olan meyvenin vücuda ne gibi faydaları var?

Ayva Çekirdeği Ne İşe Yarar?

Ayvanın çekirdeğinin faydaları nelerdir sorusuna geçmeden önce sahip olduğu yapıyı bilmek gerekir. C vitamini ve mineralleriyle zengin olması, lifli bir besin olması kullanımında rol oynar. Öncelikli olarak ayva hem ağız yoluyla alınabilir hem de sürülebilir bir yapıdadır. Marmelatı yapılabileceği gibi crumble tarifleri de eşsiz bir görselin ortaya çıkmasını sağlar. Ayrıca birçok şeker karışımıyla böbreklere de iyi geldiği unutulmamalıdır. Türk Mutfağı özelinde baş köşede duran meyvelerden olup hemen herkes çok farklı şekillerde ayvalı tarifler hazırlayabilir. Oksidatif hastalıklara karşı iyi etkiye sahip olmasıyla ayrılan ayvanın cilde faydaları da bilinmektedir. Lekelerin giderilmesi ve var olan sivilce durumlarının yok edilmesi için toksinleri atma durumu sağlar. Sıvılaştırma özelliğine sahip liflerin var olması da kabızlık durumlarının daha kolay geçmesini mümkün kılar. Var olan potasyum etkisinden dolayı böbrek sağlığına olumlu etkide bulunan ayva çekirdeği sıcak su içinde bırakılarak da tüketilir. Damar tıkanıklıklarının önüne geçme adına ayvalı yemekler tüketilerek kolesterol dengesi korunur. Ayrıca yemeklerden sonra ayva çayı içerek ayvanın faydaları görülebilir.

Var olan kansızlık hallerine de iyi gelen ayva, yüksek demir bulundurmasıyla bilinir. Anemi sorunlarının her türlüsünde öğle saatlerinde yenecek birkaç dilim ayvayla etki gücü kırılabilir. Kanser yapıcı toksinlerin çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılması da yine ayva sayesinde olmaktadır. Antibakteriyel özelliğiyle kötü nefes kokusu giderici olarak da tanımlanabilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Eba Şifresi Nasıl Alınır, EBA Giriş Nasıl Yapılır?

ayvanın faydaları

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

  • Antioksidan görevi görüp vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Portakal gibi C vitamini deposu olurken kış hastalıklarına birebirdir.
  • Liflere sahip olan ayvanın faydaları nelerdir diye bakıldığında kronik kabızlık sorununu gidermesi en başta gelir.
  • Bağırsakları koruyan ayva tüketimiyle hemoroit sorunu giderilir.
  • Kan basıncının kontrol altına alınması, tansiyonun düzenlenmesi de faydaları arasındadır.
  • Kolesterol düşürücü ve eklem ağrılarını giderici yönü de vardır.
  • Devamlı var olan öksürük durumlarının giderilmesi adına da kullanılmaktadır.

Ayvanın Zararları Nelerdir?

İshal yapıcı bir meyve olmasının yanı sıra çiğ tüketimi halinde ayva zararları ortaya çıkabilir. Hamilelik dönemindeki kadınların mutlaka doktora danışarak kullanması gerekir. Hipertansiyon hastaları için yan etkileri var olurken kullanılan ilaçlardan ötürü de ayva zararları olabilmektedir. Lif açısından çok zengin olmasından ötürü var olan etkileri çok yüksek düzeyde hissedilir. Aşırı tüketimiyle birlikte beklenen yararlardan çok zararlı durumlar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bağırsak, böbrek ve kalp damar özelinde etkili olması da gücünü ortaya koyar. Reçel ya da yemeklerde kullanılarak pişirilerek tüketilmesi daha iyidir. İstenmesi halinde çayı yapılarak da tüketilir. Günde bir adet orta büyüklüğe sahip ayva yenebilir. Ancak devamlı yenmesi ya da gün içerisinde birden fazla ayvanın çiğ tüketilmesi beraberinde sorunları da getirebilir.

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayva Nedir?

Ayva ülkemizde kış mevsiminde yetişmekte olan bir ağaç meyvesidir. Genellikle altın sarısı rengi ve sert yapısı ile bilinmektedir. Ülkemizin her bölgesinde yetişebilmektedir.

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayva içerisinde bol miktarda vitamin içermektedir. Ayrıca lif bakımından çok zengindir ve mideye çok iyi gelir. Demir, Bakır, Çinko ve Fosfat açısından zengin olmasından dolayı hafızaya çok büyük faydası vardır.

Ayva Nerelerde Bulunur?

Ayva ülkemizde genellikle pazarlarda ve marketlerde kilo ile satılmaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte hazır soyulmuş şekilde veya kurutulmuş şekilde de müşterilere sunulmaktadır.

Ayva Hangi Mevsimlerde Meyve Verir?

Ayva meyvesi kış aylarında ürün vermektedir. Soğuk iklimlerde mevsimler farklar yaşanabilir.

Ayva Nasıl Tüketilebilir?

Ayva tüketimi taze meyve olarak yapılabilir. Ayrıca tatlı yapımında kullanılması mümkündür.

Hamilelikte Ayva Tüketilmeli mi?

Hamilelik döneminde ayva tüketiminin miktarı önemlidir. Çok fazla miktarda ayva tüketmek ishal yapıcı etkisi nedeniyle zararlı olabilir.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 21 Ortamala: 5]
Genel
Enes Bulut

Yazılar: 1620

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir