Azra İsminin Anlamı

Azra İsminin Anlamı

Azra isminin anlamı nedir? Yıllar boyu kullanılan ve her söylendiğinde insana huzur veren isimler vardır. Bunlardan birisi de Azra ismidir. Azra ismi kelime anlamı olarak birçok farklı anlama gelse de aslında ifade ettiği kavram tam anlamıyla iyiliktir. Azra ismi ne anlama geldiğine ve özelliklerine baktığımız zaman ise;

  • Rahatlığı ve bolluğu seven kimse,
  • Zenginlik ve refah içinde yaşayan kimse,
  • Bereket,
  • Huzur, mutluluk, neşe ve ferahlık gören gibi anlamlar olduğunu görebiliriz.

Yukarıdakiler haricinde de birçok farklı anlamda kullanılan isimlerden bir tanesi: Azra. Bu anlamlardan en bilineni çok değerli bir inci türüdür. Öyle ki Azra ismine karşılık gelen bu inci türü saf bir incidir. Yani herhangi bir şekilde işleme tabi tutulmamış, delinmemiş, el bile değmemiş bir inci.

Ayrıca Medine şehrinin diğer bir ismi olarak da kullanılan Azra ismi ayak basılmamış kum, bakire kız gibi anlamlara da gelir. Azra ismine saf denilmesindeki sebepler arasında bunlar da gösterilebilir. Bir başka kaynakta ise Azra isminin anlamı Hazreti Meryem için kullanılan bir isim olarak karşımıza çıkar.

azra isminin anlamı

Azra İsminin Özellikleri Nelerdir?

Azra isminin özellikleri arasında en dikkat çeken enerjik, hareketli ve yaşamayı seven kişiler olmasıdır. Bu kişiler girişimcidir ve atılganlığı severler. Yaşamında temkinli adımlar atarlar ve buna bağlı olarak da başarı oranları oldukça yüksektir. Ayrıca onurlu ve gururlu kimseler gibi özellikler de Azra isminin özellikleri arasındadır.

Sıradanlığın dışında kalmayı seven kişilerdir. Örneğin sokakta yürürken gölge yerine güneşi tercih ederler ya da yolun en sol şeridini kullanırlar. Yüksek standartlara sahip lüksü seven kişilerdir. Sempatik ve sağduyulu olarak nitelendirilirler. Ayrıca zekidirler ve çok hızlı bir şekilde düşünür, düşüncelerini çok hızlı bir şekilde hayata geçirirler.

Kendilerine ait bir iç dünyaları vardır ve bu dünya yoğun bir duygu yüküne sahiptir. Olayları en ince ayrıntısına kadar incelemek gibi bir özelliğe sahip Azra ismi kimseleri özel ve iş hayatlarındaki dengeyi kurmakta biraz zorlanabilirler. Ancak bunu başaracak yapıya ve güce sahip kişilerdir. Kendine has görüşleri olan ayrıca liderlik vasfına sahip kişilerdir. Diğer insanların etkisi altında kalmazlar ve düşüncelerini söylerken oldukça cesur hareket eder.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

Arapça kökenli bir isim olan Azra ismi buna karşın Kur’an-ı Kerim’de yer almamaktadır. Bazı kaynaklara bakıldığı zaman Peygamber Efendimizin Medine şehrini Azra ismi ile ifade ettiği belirtilmiştir. Azra isminin anlamı tarihten günümüze kadar birçok farklı şekilde kullanılmıştır.

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Azra İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Azra ismi ülkemizde pek yaygın olmasa da sıkça karşılaştığımız isimlerden birisidir. Bu isimli ünlüler; Azra Türkoğlu, Azra Akın.

Azra Ne Demektir?   

Azra kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Ayak değmemiş kum, delinmemiş inci gibi anlamları bulunmaktadır. Bununla beraber, bu isim Hz. Meryem’e verilen adlardan bir tanesidir.

Azra İsmi Caiz mi?

Azra ismi herhangi bir kötü anlam içermemesinden dolayı bebeklere bu ismi vermek konusunda bir sakınca bulunmamaktadır.

WordPress Dersleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir