Backlink Analizi Nedir?

Backlink Analizi Nedir?

Farklı siteler üzerinden gerçekleştirilen link alımlarına dair süreçlerde backlink analizi hayati öneme sahiptir. Arama motorlarındaki sıralamanın yükseltilmesini sağlarken daha kaliteli ve güvenli bir yapıya kavuşulması da elde edilir. Bununla birlikte çok kötü sitelerden alım yapılması veya çok aşırı sayıda backlink durumları telafisi güç zararları ortaya çıkarabilmektedir. Bu amaçla backlink çalışmalarının daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına yapılan çeşitli çalışmalar vardır. Söz konusu backlink analizi nedir sorusuna bu çalışmaların tümü yanıtı verilir. Site kategorisi ve Alexa sıralamasına göre sitelerin incelenmesi, hangi sitelerin tercih edilmesi gerektiği ve sonrasındaki backlink alımları da bu analizler sonucunda tamamlanır. 

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Farklı SEO araçlarıyla backlink analizi nasıl yapılır sorusuna cevap bulunurken önemli püf noktaların bilinmesi de sağlıklı ilerleme açısından şarttır. Site dışı SEO işlemlerinden olan backlink alımlarına dair bilinmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Backlink alınacak sitelerin kategorik açıdan benzer olması gereklidir.
  • Arama motorları tarafından yasaklanmış durumda olan sitelerden hiçbir şekilde backlink alımı yapılmamalıdır.
  • Backlink alımı için Alexa sıralaması ve ziyaretçi istatistiği önemli olan iki belirleyici husustur.
  • Backlink alımları belirli bir düzene göre olmalıdır.

Backlink Analiz Araçları

Doğru ve daha verimli olması bakımından backlink analizi araçları kullanılabilir. Böylelikle sitelerin tüm yönleriyle araştırılması söz konusudur. Sitenin yapısal eksiklikleri görülebilirken link alımları sonrasında zararlı olmamasına da dikkat edilmelidir. Kötü sitelerden alınacak backlink durumlarında az ya da çok oranda bir sıralama kaybı dahi olabilmektedir. Sıralamanın yükselmesi beklenirken bir anda kayıplar yaşanması oldukça kötüdür. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması adına mutlak surette Backlink Analizi SEO araçları ile işlemler yapılmalıdır.

ahrefs backlink analizi

Ahrefs Analizi

Var olan backlink analizlerinde ilk olarak Ahrefs kullanılır. Backlink sayıları, bölgesel yüzdelik durumu, sitede var olan backlink durumlarıyla getirilerine dair çeşitli unsurlar görülebilir. Hiçbir illegal durum olmaksızın süreçler gerçekleşirken siteye olan etkisi de günlük olarak takip edilebilir. Böylelikle hangi sayfalardaki link durumlarının trafik getirdiğine bakılır. Eksik ya da yararsız olan linklerin kaldırılması sağlanabilir. Spam durumlarının oluşmaması adına backlink analizleri çerçevesinde eklentilerden yararlanılmalıdır. Olabilecek problemlerin önceden tespiti noktasında da Ahrefs en iyilerden kabul edilir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı şekilde kullanım imkânı bulunur. Backlink Analizi Ücretsiz Ahrefs özelinde 5 adet sorgulama yapılabilmektedir.

Kurumsal ya da kişisel web siteleri için backlink analizleri önemli olurken her zaman işlemler devam ettirilmelidir. Buna karşın bilinmesi gereken bir başka önemli unsur ise çok aşırı backlink alınması, uygulanmasının spam olarak değerlendirilebilecek olmasıdır. Google ve diğer arama motorları bağlamında sayının aşılmasıyla sitenin kaliteli olmaktan çıkması beraberinde sıralama kayıplarına dahi neden olabilir. Bundan ötürü her zaman için az sayıda ve kaliteli sitelerden backlink alımları daha iyi olacaktır.

Reknova Analizi

Söz konusu Backlink analizleri yapabilmesi amacıyla tercih edilen Reknova site linki üzerinden Alexa sıralamasındaki yerini gösterir. Durumlara ilişkin çok geniş yelpazeli olmasa da bilgi verir. Farklı değerlere dair incelemelerin yapılması da mümkün olurken webmaster işlemlerinde de oldukça bilinmektedir. Site sorgulamalarına dair herhangi bir eksiklik durumu yoktur.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Backlink Analizi Ne Demektir?

Backlink analizi, web sitelerinin sahip oldukları geri bağlantıları kontrol etmek, zararlı geri bağlantıları tespit etmek ya da web sitelerinin gelişimini sağlamak için yeni geri bağlantılar oluşturmak için yapılan analizlerdir.

Backlink Analizi Neden Önemlidir?

Backlink analiz çalışmaları sayesinde, web siteleri edindikleri zararlı geri bağlantıları fark edebilirler. Bu sayede web siteleri zararlı geri bağlantılardan kurtulmak ve anti-seo çalışmalarına karşı çalışma yürütmek adına zaman kazanmış olur.

Backlink Analiz Araçları Nelerdir?

Backlink analiz etme konusunda hizmet vermekte olan bir çok sistem vardır. Bunlardan en çok kullanılanları Ahrefs ve Majestic araçlarıdır. Bu araçlar sayesinde kolayca geri bağlantı kontrolü yapılabilir.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 22 Ortamala: 5]
Enes Bulut

Yazılar: 477

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üz...

2 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir