Backlink Sorgulama

Backlink Sorgulama

Genel çerçevede bakılması durumunda bile SEO işlemlerinde en iyi backlink sorgulama araçları nelerdir sorusunun değerli olduğu görülür. Site dışı SEO süreçlerinde mutlaka doğru yerden backlink alımı ve kaliteli bir şekilde yapılması büyük öneme sahiptir. Hiçbir spam durumu oluşmaması, uzun süreli olması kadar yeterli ölçüde backlink kullanımı da istenenler arasındadır. Doğal yöntemlerle alınması şart olan backlinkler siteye SEO katkısı sunar. Bunun tam tersi durumlarında ise yarardan çok telafisi imkânsız zararlara yol açtığı bilinmektedir. Bilhassa Negatif SEO çalışmalarında da çokça kullanılması bunu gösterirken backlink sorgulama araçları kullanımı şarttır.

Ahrefs Backlink Sorgulama

Var olan en iyi backlink araçları içerisinde Ahrefs ilk sıralarda gelirken hemen her SEO sürecinde kullanılabilir. Ücretli ve ücretsiz bir şekilde hizmet veren eklenti üzerinden backlink analizleri gerçekleştirilmektedir. Ahrefs backlink verileri şu şekildedir;

  • Backlink sayılarına göre son veriler,
  • Sosyal medya paylaşımlarına göre backlink yüzdelik oranları
  • Bölgesel link alınan ülke oranları
  • Backlinkler içerisindeki iniş ve çıkış durumları
  • Backlink net sayıları ve link giriş çıkışlarında nofollow- dofollow kategorileri gösterilmektedir.
backlink sorgulama

Majestic SEO

Diğer araçlardan farklı imkanlar bulundurmasıyla Majestic SEO backlink araçları içerisinde oldukça popülerdir. Geçmiş tarihlerde alınan backlinkler hakkında bilgi bulundurması ve referans olmuş sitelerin tek tek gösterilmesi mümkündür. Bununla birlikte anchor seçimi ve yönlendirme durumlarının nasıl yapıldığıyla hangi anahtar kelimeler üzerinden daha yoğun link geldiğine de bakılır.

Open Site Explorer

Çok daha hassas olmasından dolayı önerilen Open Site Explorer backlink araçları listesindedir. Linklerin etkisinden ziyade nasıl geldikleri ve nasıl bulunduklarına bakılır. Sonuç backlink sayısı ise diğerlerine oranla daha az veriye sahiptir.

Cognitive SEO

Daha doğru ve net şekilde link analizlerine sahip olmak isteyen web site yöneticileri için uygundur. Çoklu kaynaklardan veri toplaması ve tek bir analiz şeklinde sunması ise ayırt edici yönüdür. Link dağılımları noktasında da Cognitive SEO backlink aracı en iyilerden denilir. Bir süre ücretsiz kullanım söz konusu olsa da hizmetlerini ücretli şekilde sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: HTTP Durum Kodları Ne Anlama Gelir?

Rank Signals Backlink Sorgulama

Farklı kategorilerde bulunan backlink durumlarına ilişkin olarak doğru analizlerin yapılmasını mümkün hale getiren SEO aracıdır. Kıyaslama yapılması gerekirse Open Site Explorer ile benzerdir. Linklerin nofollow ve doffolow şeklinde düzenlenmesi olur. Sonrasında anchor text ve trust rank değerleriyle birlikte linkler görüntülenir. Link yapılarına bakılabilir, doğru link alımı konusunda yardımcı olur.

Monitor Backlinks

Bazı hizmetleri ücretsiz olarak kullanılabilir olsa da en iyi backlink araçları içerisindeki Monitor Backlinks kaliteli yapısıyla ayırt edicidir. Hangi şekilde backlink geldiği, kaç backlink bulunduğu, kaç farklı IP üzerinden backlink alındığı bilinir. Ayrıca backlink yapılarına dair sorgulama raporları hazırlanır. Çeşitli sorgulama araçlarının indirilmesi ve kullanılmasıyla organik trafik kazandıracak backlink kazanımları gerçekleşir.

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisi yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Backlink Neden Sorgulanır?

Web sitenize gelen geri bağlantıları takip etmeniz gerekir. Çünkü sitenize yapılmış olan anti-seo çalışmalarını buradan anlayabilirsiniz. Sizlere zarar vermek için oluşturulmuş olan backlinkleri tespit etmeniz bu yüzden çok önemlidir.

Zararlı Backlinkler Nasıl Anlaşılır?

Kötü niyetli kişiler tarafından web sitenizin konumunu kötüleştirmek adına zararlı backlinkler oluşturulabilir. Bunları Ahrefs, Majestic gibi araçlardan bulabilirsiniz. Sizlerle alakasız anahtar kelimeler üzerinden ya da spam sitelerden alınan backlinkler zararlı backlinklerdir.

Backlinkler Nasıl Reddedilir?

Google Search Console aracını kullanarak sirenize gelmiş olan zararlı backlinkleri tespit edebilir ve onları reddedebilirsiniz. Bu sayede sadece kaliteli geri bağlantılara sahip olursunuz.

SEO Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir