İsmimizi fenomist.com olarak değiştiriyoruz. 10 yıllık marka adımız instatakipci.com'un yerini yakın bir tarihte fenomist.com alacaktır.
Daha Fazla

Backlink Sorgulama

Genel çerçevede bakılması durumunda bile SEO işlemlerinde en iyi backlink sorgulama araçları nelerdir sorusunun değerli olduğu görüyoruz. Site dışı SEO süreçlerinde mutlaka doğru yerden backlink alımı ve bu işlemlerin kaliteli bir şekilde yapılması büyük önem arz etmektedir. Hiçbir spam durumu oluşmaması için uzun süreli olması kadar yeterli ölçüde backlink kullanımı da gerçekleştirilmelidir. Doğal yöntemlerle alınması şart olan backlinkler siteye SEO katkısı sunar. Bunun tam tersi durumlarında ise yarardan ziyade telafisi imkânsız zararlara yol açtığı bilinmektedir. Bilhassa Negatif SEO çalışmalarında da çokça kullanılması bunu gösteriyor. Kısacası backlink sorgulama araçları kullanımı şarttır.

 • Ahrefs
 • Majjestic SEO
 • Open Site Explorer
 • Cognitive SEO
 • Rank Signals Backlink Sorgulama
 • Monitor Backlinks
 • Exalead
 • Blekko

Sizler için araştırdığımız bu araçların özelliklerine hep beraber göz atalım;

Ahrefs

Var olan en iyi backlink araçları içerisinde Ahrefs ilk sıralarda yer alıyor hemen her SEO sürecinde kullanılabilir. Ücretli ve ücretsiz bir şekilde hizmet veren eklenti üzerinden backlink analizleri gerçekleştirilmektedir. Ahrefs backlink verileri şu şekildedir;

 • Backlink sayılarına göre son veriler,
 • Sosyal medya paylaşımlarına göre backlink yüzdelik oranları,
 • Bölgesel link alınan ülke oranları,
 • Backlinkler içerisindeki iniş ve çıkış durumları,
 • Backlink net sayıları ve link giriş çıkışlarında nofollow – dofollow backlink kategorileri gösterilmektedir.
ahrefs backlink sorgulama nasıl yapılır

Majestic SEO

Diğer araçlardan farklı imkanlar bulundurmasıyla bilinen Majestic SEO, backlink araçları içerisinde oldukça popülerdir. Geçmiş tarihlerde alınan backlinkler hakkında bilgi bulundurması ve referans olmuş sitelerin tek tek gösterilmesini sağlar. Bununla birlikte anchor seçimi ve yönlendirme durumlarının nasıl yapıldığıyla hangi anahtar kelimeler üzerinden daha yoğun link geldiğini de görmemizi sağlıyor.

majestic seo

Open Site Explorer

Çok daha hassas olmasından dolayı önerilen Open Site Explorer en çok tercih edilen backlink araçları listesinde yer alıyor. Bu araç linklerin etkisinden ziyade nasıl geldiklerini ve nasıl bulunduklarını analiz ediyor. Sonuç backlink sayısından dolayı diğerlerine oranla daha az veri olduğu için rakiplerine göre bir adım geride kalıyor.

open site explorer nedir

Cognitive SEO

Çoklu kaynaklardan veri toplama özelliği ve bu verileri tek bir analiz şeklinde sunması ise bu aracın ayırt edici özelliğidir. Bundan dolayı daha doğru ve net şekilde link analizlerine sahip olmak isteyen web site yöneticileri bu aracı kullanabilirler. Link dağılımları noktasında ise Cognitive SEO backlink aracı en iyiler arasında yerini alıyor. Bir süre ücretsiz kullanım sağlayabilirsiniz fakat daha sonra bu hizmetler için ödeme gerçekleştirmeniz gerekiyor.

cognitive seo backlink işlemi

Farklı kategorilerde yer alan backlink durumlarına ilişkin olarak, doğru analizlerin yapılmasını mümkün hale getiren SEO aracıdır. Kıyaslama yapacak olursak Open Site Explorer ile benzerdir. Backlinklerin nofollow ve dofollow şeklinde tespitini sağlar ve listeler. Sonrasında anchor text ve trust rank değerleriyle birlikte linkleri görüntüler. Bu link yapıları gözlemlenebilir olduğu için doğru link alımı konusunda bizlere yardım sağlıyor.

rank signals backlink sorgulama

Bazı hizmetleri ücretsiz olarak kullanılabilir olsa da en iyi backlink araçları içerisindeki Monitor Backlinks, kaliteli yapısıyla dikkat çekiyor. Hangi şekilde backlink geldiği, kaç backlink bulunduğu ve kaç farklı IP üzerinden backlink alındığını bildirir. Ayrıca backlink yapılarına dair sorgulama raporları hazırlanır. Çeşitli sorgulama araçlarının indirilmesi ve kullanılmasıyla beraber organik trafik kazandıracak backlink kazanımlarını elde etmemizi sağlıyor.

monitör backlinks aracı nedir

Exalead

Exalead sayesinde link arama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu araç bir arama motorudur. Türkiye için geniş bir backlink veri listesi yoktur fakat yurtdışı projeleriniz için daha fazla veri elde edebilirsiniz. Backlinkleri görebilmek için sadece “link:sorgulanansite.com” şeklinde arama yaparak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle ücretsiz araçlar içerisinde kullanışlı bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. 

exaled backlink nasıl bakılır

Blekko

Blekko farklı sitelerin backlinklerine göz atmanızı sağlar. Bir arama motoru olan blekko ile sitemizin içeriklerine uygun backlinkleri tespit ederek, yararlı backlinkleri alabiliriz. Sitenize bağlantı veren linklerin arkasında listelenen bağlantıların sayısını görebilirsiniz. Size bağlantı veren sayfayı, bağlantı verilen sayfayı ayrıca kullandıkları bağlantı içeriklerine ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanılabilecek ideal araçlardan blekko ile backlink analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
LinkedIn SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

İş dünyası açısından bakıldığında 300 milyonu aşan kullanıcı sayısıyla LinkedIn sosyal medya platformları arasında özel bir yere sahiptir. Gerek profe...

Instagram SEO Nedir?
Instagram SEO Nedir?

Son yıllarda popülaritesini artırmaya devam eden sosyal medya platformu Instagram aynı zamanda çoğu pazarlamacıya da ev sahipliği yapmaktadır. Instagr...

Konu ile alakalı olarak bu yazımız ilginizi çekebilir: Ücretsiz Backlink & Anti SEO

SEO ile Google’da üst sıralara çıkmak için SEO Destek kategorisinde bulunan yazılarımızı göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Web sitenize gelen geri bağlantıları takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü sitenize yapılmış olan anti-seo çalışmalarını bu şekilde anlayabilirsiniz. Böylelikle sizlere zarar vermek için oluşturulmuş olan backlinkleri tespit edebilirsiniz bu nedenle bu konu çok önemlidir.

Ne yazık ki kötü niyetli kişiler tarafından web sitenizin konumunu kötüleştirmek adına zararlı backlinkler oluşturuluyor. Sizlerle alakasız anahtar kelimeler üzerinden ya da spam sitelerden alınan backlinkler sizin için zararlı backlinklerdir. Bunları Ahrefs, Majestic gibi araçlardan bulabilirsiniz.

Google Search Console aracını kullanarak sitenize gelmiş olan zararlı backlinkleri tespit edebilirsiniz, böylelikle onları reddedebilirsiniz. Bu sayede sadece kaliteli geri bağlantılar elde edebilirsiniz.

Evet, geri bağlantılar bir sıralama faktörüdür. Arama motorlarına, web sitenizin kalite ve alaka düzeyi açısından ne kadar iyi olduğuna dair güçlü bir sinyal verirler.

Evet, ancak web sitenize doğru geri bağlantıları almak daha önemlidir. Web siteniz için en iyi fırsatları bulmak için verileri analiz etmeniz gerekir.

Enes Bulut

Yazılar: 466

Ben Enes Bulut, 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Reklamcılık bölümünü tamamladıktan sonra İçerik Yazarlığı ve Editörlük alanına yöneldim. Bu alanda yaklaşık 6 yıldır Instatakipci.com bünyesinde çalışıyorum. Sosyal medya ve dijital pazarlama uzmanlık alanım olmak üzere birçok konuda özgün ve özel... Devamını Oku

Bu Yazıları da Sevebilirsiniz
Backlink Sorgulama Hakkında İlk Yorum Yapan Sen Ol

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

(Toplam: 53 Ortalama: 5 )

Gösterilecek yorum yok.