Bademin Faydaları

Bademin Faydaları

Bademin faydaları hakkında neler biliyorsunuz? Sık kullanılan kuruyemişlerden olmasının birçok faydayı beraberinde getirdiği bilinirken badem sağlıklı beslenmek isteyenler için çok özel anlamlara gelir. Çiğ badem tüketimiyle vücut içi dengeler, kan şekeri sorunları giderilir, tansiyon ve kolesterol açısından denge sağlanır. Ayrıca cilt tedavilerinden saçların daha parlak görünmesine kadar birçok alanda badem kullanılmaktadır. Besleyici yönüyle öne çıkarken son zamanlarda popüler hale gelmesi de bu şekilde açıklanabilir. Hiçbir işlemden geçmemiş çiğ badem tüketimiyle birçok problemler geride bırakılırken ılıman iklimlere sahip bölgelerde yetiştirilmektedir.

Bademin Faydaları Nelerdir?

  • Kan basıncının dengelenmesi konusunda faydalıdır.
  • Doymamış yağ asitleri içermesinden ötürü kolesterol dengesini de mümkün kılar.
  • Tokluk hissi verir, kemik sağlığının gelişmesinde rol oynar.
  • Zihinsel ve bedensel yorgunlukların tümünün geçirilmesinde etkilidir.
  • Safra kesesinin korunmasında da faydalıdır.
  • E vitamini oranı yüksek olurken bademin faydaları nelerdir sorusuna saç dökülmelerini önlemesi, saç sağlığını koruması söylenebilir. (Vikipedi)

Badem Yağı Nasıl Tüketilir?

Kuruyemiş ya da aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek bademin yağ olarak da tüketilmesi söz konusudur. %68 oleik asit bulunan badem yağı özellikle yüksek protein ve A vitamininde dolayı tercih edilmektedir. Bununla birlikte hem tatlı badem yağı hem de acı badem yağı vardır. Aralarındaki en önemli fark ise acı badem yağın içilebilir olmamasıdır. Acı bademden elde edildiği için bu tip badem yağları çok daha az önerilir. Zehir etkili maddelerin bulunduğu da unutulmamalıdır. Tatlı badem yağı ise cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesinde kullanılmaktadır. Ciltte oluşan döküntü ya da çatlak durumlarına karşı oldukça faydalıdır. Tahriş durumlarını önlerken pamuk yardımıyla rahatlıkla sürülebilir. Ayrıca egzama, sedef ve iltihaplanma durumlarının görülmesi halinde de badem yağı nasıl tüketilir sorusu yanıtlabilir. Güneş ışınlarına karşı da koruma sağlarken saç, kirpik ya da kaşların daha gür olmasını da mümkün hale getirir. İstenmesi halinde salataların içerisine de badem yağı ilave edilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

bademin faydaları

Badem Sütü Ne İşe Yarar?

Dövülmüş bademden elde edilen badem sütü kolesterol ve laktoz içermemesinden ötürü tercih edilmektedir. İçerisine farklı karışımlar konulabileceği gibi bademin tüm faydaları alınabilir. Kalp ve damar hastalıkları çerçevesinde önemli etkiye sahiptir. Düzenli tüketimi ise maksimum 2 hafta olmalıdır. Sonrasında en az 4 gün olacak şekilde kullanımına ara verilmelidir.

Bademin Zararları Nelerdir?

Günde bir avuçtan fazla çiğ badem yenmesiyle bademin zararları ortaya çıkarken kabızlık ve şişkinlik ilk iki sırada gelir. Bununla birlikte hızlı kilo alma durumu da bademle ilgilidir. Ciltte sivilce oluşumlarına neden olur ve ayrıca alerjik reaksiyonların olması da tüketiminin durdurulmasını gösterir. Aşırıya kaçma durumlarının verebileceği zararlar, telafisi güç durumları da ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı gerek çiğ badem gerek badem yağı kullanımlarına dikkat edilmelidir. Günlerce sürekli olarak kullanılmamalıdır. Faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır.

Genel konular hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz kategorimizi takip ederek güncel konuları takip edebilirsiniz.

Badem Nedir?

Badem genellikle ılıman iklimlerde yetişen, tatlı ve acı türleri bulunan kabuklu bir besin türüdür. Çiğ olarak ya da kavrulmuş olarak tüketilir. Badem sütü, Badem Yağı ya da Kuruyemiş şekillerinde kullanılabilmektedir.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi ile bilinir. İçerdiği yüksek protein miktarı ile birlikte çok besleyicidir. Vücudu dinç tutar. Daha detaylı bilgi için blog yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Badem Nasıl Tüketilebilir?

Badem, kavrulmuş bir kuruyemiş olarak ülkemizde sıkça tüketilmektedir. Ayrıca badem ezmeside çok popüler bir şekilde tüketilir. Kavrulmadan çiğ bir şekilde de tüketmek oldukça faydalıdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir