Bamya Tohumunun Faydaları

Bamya Tohumunun Faydaları

Bamya tohumunun faydaları hakkında tüm detaylar bu blogda! Bamya bitkisinin içini açınca görülen minik çekirdeklere verilen ad olan bamya tohumu, birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir. Bamya yetiştirmek yerine daha değişik şekillerde doğrudan tüketmek içinde tercih edilmektedir. Bamyanın çeşidine göre kurutma ve saklama durumu söz konusu olurken kaliteli olması adına güvenilir aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

Halihazırda bamya tohumu nasıl kullanılır sorusu da belirleyici olurken farklı yöntemleri vardır. Doğrudan tane haliyle yutarak kullanılabilmektedir. Bu şekilde de bamya tohumu faydası herhangi bir kayıp olmadan alınır. Bunun haricinde kahve çekirdekleri için yapılan işlemlerde olduğu gibi toz haline getirilir. Öğütücüden geçirilmesi sonucu toz halindeki bamya tohumunun faydaları için bir sıcak su içinde demlenir. Bir başka yöntem de ise suyun içinde istenilen kadar bamya tohumu bırakıldıktan sonra sabaha kadar o şekilde bekletilmesidir. Sabah aç karnına bu suyun içilmesi sonucu tüm mineral ve vitaminlerin alınması sağlanır. İsteğe bağlı olarak suyun içinde kalmış olan bamya tohumları da yutulabilir. (Vikipedi)

bamya tohumunun faydaları

Özellikle bağırsak, karaciğer ve buna bağlı olarak hastalıkların oluşmamasına adına bamya tohumu faydası su götürmez bir gerçektir. İstenmesi durumunda birçok farkı şekillerde hazırlanarak tüketebilirsiniz. Bunların haricinde yapılacak kür ile de günlük olarak düzenli tüketimine başlanabilir. Çok fazla bilinmeyen bamya tohumu kürü içerisinde 10 adet tohumun öğütücüden çekilmesi neticesinde toz haline getirilmesi söz konusudur. Buna ilave olarak 1 yemek kaşığı kadar bal ve 1 tatlı kaşığında zeytinyağı ilave edilir. Güzel bir karışım yapılmasıyla macun kıvamına gelmesi sağlanır. Sonrasında günlük olarak bu karışımdan 1 çay kaşığı kadar alınması yeterli olacaktır. 1 Haftalık kullanımı sonrasında ise kişinin mutlak surette bir haftalık bir ara vermesi gerekir. Çok uzun süre devamlı tüketilmesi bamya tohumunun zararları için etken olabilir. Bununla birlikte bir haftalık kullanım neticesinde 10 günlük ara verilmesiyle 3 ay boyunca kullanımı sorunsuz devam ettirilebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: İçerik Pazarlaması Nedir?

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar?

  • B ve C vitaminlerinin yanı sıra içerdiği demir, kalsiyum ve çinko mineralleriyle oldukça yüksek yararları sağlamaktadır.
  • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan bamya tohumu ne işe yarar sorusuna güçlü bir antioksidan olması da örnek verilebilir.
  • Kötü kolesterolün normal seviyeler tutulmasını mümkün kılmaktadır.
  • Düzenli tüketilmesiyle tüm kanser türlerine karşı önleyici etkisi vardır.
  • Grip, nezle gibi soğuk algınlığına karşı da etki gücü yüksektir.
  • Hazımsızlık sorunlarına karşı da en etkili çözüm olmaktadır.
  • Dizlerde meydana gelen sıvı kayıplarının telafi edilmesi adına kullanılmaktadır.
  • Karaciğer hastalıklarına karşı da önemli bir düzeyde faydalı olmaktadır.
  • Beyin ve sinir hücrelerinin sağlıklı çalışmasını da kazandıran bamya tohumu, sinir stres sorunlarını en aza indirir.
  • Bağırsaklarda temizleyici görevi de vardır.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Toz halinde kullanılabileceği gibi aynı zamanda su içinde bekletilmesi sonucunda da bamya tohumu tüketilebilir. Bununla birlikte sıcak su özelinde bir kahve havasında içilebilir. Çok ciddi bir zararı olmadığı ise bilinmektedir. Bununla birlikte alerjik durumların görülmesinde kullanımı kesilmelidir. Kronik rahatsızlığa sahip kişilerle düzenli ilaç kullananların tüketmeleri halinde uzman doktorlardan destek almaları önerilir. Ayrıca hamilelik ya da emzirme dönemlerindeki kadınlar içinde aynı durum geçerlidir. 

Genel kategorisi yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bamya Nedir?

Bamya, toprakta yetişmekte olan ve ülkemizde yalnızca kış mevsiminde yetişen bir sebze türüdür. Bamya tohumlarından da besin olarak yararlanılmaktadır.

Bamya Tohumu Faydalı mı?

Bamya Tohumunun antioksidanlar ile doludur. Bu sayede yaşlanma yorgunluk karşıtı bir besindir. İyi bir mineral ve lif kaynağıdır. Folat ve K vitamini açısından çok zengindir. Kemiklere iyi gelir ve kanserede iyi geldiği düşünülmektedir.

Bamya Tohumu Nerelerde Bulunur?

Bamya Tohumu ülkemizde genellikle aktarlarda satılmaktadır. Bazı büyük marketlerde de müşterilere sunulmaktadır. Paketler halinde steril bir şekilde satılmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Genel
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir