Basketbol

Basketbol

Basketbol oyunu hakkında tüm bilinmeyenler bu blogda. 1891 yılı içerisinde James Naismith tarafından ilk kez oynandığı kabul edilen basketbol, takım halinde yapılan spor faaliyetidir. Halihazırda günümüzde birçok ülkede ulusal ve uluslararası çapta basketbol takımları bulunurken dünya genelinde organizasyonlarda düzenlenmeye devam etmektedir. En popüler spor branşları arasında kabul edilirken basket topuyla el yardımıyla oynanır. İlk olarak atletlerin ellerini geliştirmesi adına yaptıkları bir antrenman olan basketbol oyunu, zaman içerisinde çok büyük gelişme kaydederek birçok spor dalını geride bırakmıştır. Profesyonel oynanan spor türleri arasında her zaman için ilk beşte yer almaktadır.

Basketbol Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyunun temel amacı 3,05 metre yükseklikte yer alan potanın içerisine topun atılmasıdır. İki takım halinde oynanırken basketbol topu özeldir. Takımlar beşer kişilik olup oyun içi birçok kurala sahiptir. Maçlarda süre belirlenmiş olup en fazla basket atan takımın zaferiyle sonuçlanır. Basketbol maçı çerçevesinde yönetim ise orta hakemler tarafından yapılır. Ayrıca teknik komiser ve kenar masadaki görevlilerde pozisyonların izlenmesi ve karar verilmesinde yardımcıdır. Faul durumlarında serbest atışlar olurken tek sayı, çift sayı ve üç sayı durumlara göre şekillenir. Çok daha uzak mesafeden atışlar 3 sayılıktır. Faul atışları ise tek sayı kazandırır. Aynı Oyuncu 5 kez faul yapması durumunda saha dışında kalır. Bununla birlikte basketbol potası ile ilgili de bilinmesi gerekenler vardır. Profesyonel anlamda kullanılan sahalara dair ise birtakım kurallar kesindir. Özellikle basketbol sahasının nasıl olması gerektiği ve basketbol sahası ölçüleri her zaman standarda sahiptir.

basketbol oyunu

Basketbol Sahası Nasıl Olur?

  • Sert ve düz bir zemin olmakla birlikte hiçbir pürüzlü alanın olmaması gerekir.
  • Serbest atış bölümleriyle orta saha dairesinin çapı 1.80 metredir.
  • Basketbol sahasındaki serbest atış çizgisiyle uç çizgi arası 5.80 metre uzaklık olmalıdır.
  • Çemberden 6.75 metre çaplı bir çember olan 3 sayı çizgisi vardır.

Basketbol Kuralları Nelerdir?

Oyun hakem tarafından yönetilmekle birlikte hava atışıyla basketbol oyunu başlar. Birer oyuncunun gelmesiyle yapılan hava atışından sonra ilk hücumun hangi takım tarafından yapılacağı ortaya çıkar. Oyunlar dört periyot halinde oynanır. Her periyot 10 dakikadır. Ancak NBA maçları özelinde bu süre farklılık gösterir. İlk iki periyot sonrasında 15 dakika ara bulunurken bu durum ilk yarı olarak tanımlanır. Dört periyotun sonunda eşitlik durumu varsa maç için uzatmalar oynatılır. Ev sahibi takım basketbol sahası avantajına sahiptir. Hücum etme hakkı kazanan takım, 8 saniye içinde rakip sahaya geçmek zorundadır. Toplam hücum süresi ise 24 saniyedir. Bu sürenin kullanılmaması halinde top rakip takıma geçerken basketbol sahası parsel kullanımı da stratejik öneme sahiptir. Sınırsız oyuncu değiştirme hakkı var olmakla birlikte rotasyon seçenekleri önem kazanır. Takım halinde 4 faul olması halinde rakip takım serbest atışlar kullanmaya başlar. Maç esnasında oyuncuların yaptıkları faullerin sertlik düzeyi hakemler tarafından değerlendirilir. Çok sert hamleler ya da doğrudan oyuncuya yapılacak müdahaleler basketbol terimleri içerisinde bulunan teknik faulü beraberinde getirir. Böyle bir durumda üç atış atılabilir ya da atışlar sonrasında hücum etme hakkı tekrar rakip takıma verilir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Türkiye’de Basketbol

Giderek yükselen bir değer olan basketbol özelinde birçok organizasyon düzenlenmeye devam etmektedir. Bu çerçevede Türkiye basketbol sporunda son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmektedir. Gerek Fenerbahçe gerek Anadolu Efes başarılar elde ederken kadın basketbol kulüplerimizde adından söz ettirmektedir. Basketbol oyunu sizlere anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Nasıl Yapılır kategorisi ile merak ettiğiniz tüm konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Basketbol Nedir?

Basketbol, Dünya üzerinde ki en popüler saha oyunların başında gelir. 5er kişilik iki takım tarafından sınırları belirlenen saha içersinde oynanır. Yalnızca el ile topa müdehale mümkündür. 1,2 veya 3 puanlık sayılar ile skor hesaplanır. En yüskek skoru elde eden maçı da kazanmış olur.

NBA Nedir?

NB, Dünya üzerinde ki en popüler basketbol organizasyonudur. Amerika tarafından düzenlenir. Doğu ve Batı Konferansı olarak ikiye ayrılır. Konferasların ilk 8er takımı playofflara kalır. Daha sonra konferansları kazanan takımlar bir araya gelir ve NB Şampiyonu belirlenir.

Kobe Bryant Kimdir?

Kobe Braynt, NBA organizasyonunda yıllar LA Lakers forması giymiş olan bir basketbol oyuncusudur. Basketbol efsaneleri arasında yer alan Kobe çok sayıda şampiyonluğa ve ödüle sahiptir. Kobe Bryant 26 Ocak 2020 tarihinde vefat etmiştir.

Nasıl Yapılır hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir