Basur Nedir

Basur Nedir

Toplumun bir çok kesimi tarafından merak edilen basur nedir? Bayan erkek fark etmeksizin günümüzün en çok sıkıntı duyulan konuların başında basur gelmektedir. Basur, halk arasında “Hemoroid” olarak geçmektedir. Bu rahatsızlığın türleri, belirtilerine ve derecelerine göre değişkenlik göstermektedir. Basurun meydana gelmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. İlk olarak bu soruna neye sebep olduğunu bulmak ve tedaviyi ona göre şekillendirmek gerekiyor.

Basur nedir sorusu da buna bağlı olarak cevaplandırılması gerekmektedir. 10 kişiden 4’ünde görülen bu sorunu çözebilmek için ilk olarak belirtilere bakmak gerekiyor. Basur tedavisi artık teknolojinin gelişmesi sebebiyle çok daha kalıcı olabilmektedir. Kişi kendisine uygun olarak yapılan tedaviler sayesinde daha sıkıntısız günlere kavuşabilir. (Vikipedi)

Basur Belirtileri

Basur belirtileri türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak herkeste aynı belirtiler baş göstermektedir. Basur belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Anüsün etrafındaki sürekli kaşıntı ve beraberinde gelen rahatsızlık hissi
  • Dışkının kanlı olması
  • Kalça bölgesinde oturduğu zaman meydana gelen rahatsız ağrı
  • Anüsün çevresinde ele gelen şişlik ve ağrılı bir yumru
  • Bazen de makattan yumrunun ele gelmesi

Basur belirtisi genel olarak bu şekilde sıralanabilmektedir. Genellikle sarkan hemoroid ağrılı bir duruma sebebiyet verebilmektedir.

basur nedir

Basur Neden Olur?

Basurun meydana gelmesinde pek çok sebep bulunmaktadır. Bunun içinde internet üzerinde basur nasıl geçer sorusunun cevabı araştırılmaktadır. Basurun sebepleri şunlardır:

  • Kabızlık
  • Dışkıyı çıkarmak için sürekli olarak zorlanma
  • Tuvalette çok fazla oturma

Basurların belirtileri herkeste aynıdır. Ancak sebepleri herkeste aynı olmayabilir. Basur sebebiyle kişi, dışkılamakta zorlanabilir. Genel olarak dışkının zorlanması ve kaşıntı ile birlikte kendine gösterilebilmektedir.

Basurun Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Ne yazık ki ülkemizdeki pek çok kişi basurun tanısı için doktora gitmeye çekinmektedir. Bu sebeple de basur, son evresinde tanı konulmaktadır.  Yukarıda belirtilen belirtiler kendini göstermeye başladığında doktora giderek muayene olabilirsiniz. Bu şekilde çok daha kolay basurdan kurtulabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: E Ticaret Nedir?

Basur Tedavisi Nasıl Olur?

Basur artık gelişen tıp sayesinde çok kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi için basurun hangi derecede olduğu belirtilmelidir. Basurun tedavisi için şu yöntemler kullanılabilir:

  • Basur Ameliyatı: Basur ameliyatı, basurun ileriki seviyedeki durumları için geçerlidir. Son aşamada cerrahi tedavi tercih edilmektedir. İlk olarak gerekli ilaçlar ve kremler kullanılmaktadır.
  • Basur Kremi: Basur kremi ve kullanılan basur ilaçları tedavide ilk aşama olarak kullanılmaktadır. Eğer bu krem ve ilaçlar tedavide başarısız olunursa, son olarak cerrahi müdahaleler tercih edilmektedir.

Basurdan korunmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Her şeyden önce dışkınızı yumuşak tutmalısınız. Sürekli olarak dışkıyı tutmak, sertleşmesine ve çıkarken de zorlanmasına sebep olur. Bunun için de sebze ve yeşil lifli gıdalar tüketmelisiniz.

Dışkınız geldiği zaman beklemeden tuvalete gitmeniz gerekmektedir. Bunun dışında sürekli olarak su içmeli ve tuvalet alışkanlığı edinmelisiniz.

Nedir kategorisi yazılarımız ile sosyal ve güncel tüm konulara erişebilirsiniz.

Basur Ne Demektir?

Basur, insan vücüdunda anal kanalın üst kısmında genişlemiş olan damar yumaklarına verilen isimdir. Halk arasında hemoroid veya mayasıl olarakta bilinmektedir.

Basur Tedavi Edilebilir mi?

Basur günümüzde tedavisi olan bir hastalıktır. Çeşitli yöntemler ile hastalığın derecesine bağlı olarak kısa süre içerisinde veya belirli zaman aralığında çözümlenebilir.

Basur Neden Olur?

Basur, çok sık oturarak iş yapan kişilerde veya düzensiz bağırsak alışkanlıklarına sahip kişilerde görülebilir. Aşırı alkol tüketimi ve aşırı katı beslenme de Basuru teitklemektedir.

Nedir hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Nedir
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir