Batak Oyunu

Batak Oyunu

Üniversite hayatına yeni başladıysanız en merak edilen konuların başında Batak nasıl oynanır konusu geliyor olabilir. 4 kişiyle oynanan Batak, Amerikan kökenli olmakla birlikte 52 kağıtlıdır. Farklı amaçlar doğrultusunda oynanmakla birlikte oldukça basit ve pratik tahmine dayalıdır. Oyun başlangıcında oyuncular kendi el sayıları tahmin eder. Sonrasında minimum o kadar el alması gerekmektedir. Eşli oynanabileceği gibi kozlu türünde olan oyunda saat yönünün tersine hareket vardır. 5-7-9-11 tur üzerinden oyun devam ettirilmektedir. Batak oyunu kurallarına geçmeden önce bazı terimlerin bilinmesi gerekir. Gerek taktiklerin yapılabilmesi gerek ne şekilde bir oyun anlayışının bulunduğunun gösterilmesi buna bağlıdır.

Batak Terimleri

  • Koz: İhalesiz olması durumunda maça olan koz, ihaleli durumlarda ise kazanan oyuncu tarafından belirlenir.
  • İhale: Kartların dağıtılmasından sonra tekli oyunlarda 5 ve eşli oyunlarda en az 8 olan ihaleye girme sayısı için oyuncular devreye girer. Kaç el alabilecekleri beyan edilir. Ancak bu durumun olmaması ve herkesin pas demesi halinde kartları dağıtan kişiden sonraki kişi ihale alır. Bu durumda koz söylerken ilk turda pas demesi durumunda ise ikinci turda ihale bu kişiye verilmez.
  • El Almaz: Oyunculardan bir tanesi ya da birden fazlasının o tur için hiçbir el almayacağını beyan etmesine denir.
  • El İptal: Büyük kartlardan olmamasından ötürü kartların yeniden dağıtılmasının istenmesi durumudur. (Vikipedi)
batak oyunu

Batak Nasıl Oynanır?

Kartlar karıştırıldıktan sonra dağıtan oyuncunun sol tarafındaki kişi tarafından deste kesilir. Saatin tersi yönünde birer birer olacak şekilde kartlar oyunculara dağıtılır. Kartların dağıtılma aşamasında 10’dan daha büyük bir kartın olmaması halinde oyuncu tarafından el iptali istenebilir. Böyle bir durumda kartlar tekrar karıştırılarak dağıtılır. Oyuncular sonrasında kaçar el alacaklarını belirtilirken başlangıç oyuncusu bir kart atar. Sırayla kart renginden kartlar atılarak batak başlar. Oldukça hızlı olan batak nasıl oynanır süreci bu şekilde başlamaktadır. Aynı renk olmaması durumunda koz renginden bir kart kullanılır. Bununla birlikte herhangi bir kart atma durumu da olabilir. Bu durumda hiçbir şey alamayacağı için bu duruma çöp denir. Oyuncu tarafından koz belirlenmesi durumu ihaleli batak olarak ifade edilirken puanlama ise el sayısına göre yapılır. Üstünde olması durumunda toplamı 10 ile çarpılır. Altında kalması halinde yalnızca belirttiği el sayısı 10 ile çarpılır. El alma durumunda 50 puan düşürülür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

Batak Kuralları

3 kişiyle oynanan gömmeli batak oyununda daha farklı kurallar bulunmaktadır. 4 tane kartın oyun başlamadan gömülmesi ve sonrasında ihaleye alan kişinin kozu söylemesiyle elindeki kartları bu kartlarla değiştirilmesi, şans durumunu ortaya koyar. Batak kuralları 1 ile bitiren oyunu kazanır. 11 el yapılması halinde King gerçekleşir. King ile oyun biter. Eşli oyun oynanırken bütün ellerin alınacağı söylenmeden ellerin toplanması durumunda oyun karşı tarafın zaferiyle sonuçlanır. Oyun başında oyunculara birer kart verildikten sonra el sayılarını tahmin etmeleri istenmesi hali OHEL batak türü olarak bilinir. Sonraki turlar için kart dağıtılarak oyun dönülür.

Oyunlar ile ilgili tüm konularda Oyun Hileleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Batak Oyunu Nedir?

Batak, iskambil kağıtları ile oynanan bir kağıt oyunudur.  Tercihe bağlı olarak oyuncu sayısı değişiklik gösterebilir. Genelde 3-4 oyuncuyla oynanmaktadır.

Batak Oyunu Nasıl Oynanır?

Batak oyunu, iskambil kartlarının değerlerine bağlı olarak El kazanma temelinde oynanır. Her oyuncu ortaya bir kart bırakır ve kart değeri en yüksek olan oyuncu eli kazanır.

Batakta Koz Nedir?

Batakta koz oyun başında belirlenen özel bir kart türüdür. Koz olan kart çeşidi, oyun sırasında ki ellerde kullanıldığı zaman avantaj sağlar. Bu sayede elinde en çok koz bulunan oyuncu avantajlı bir konuma gelmiş olur.

Çalışma Saatleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir