Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

Batarya değişimi belirli periyotlarda akıllı telefonlarda ihtiyaç duyulan durumlardan biridir. Tabi batarya değişimlerinin birtakım nedenler vardır. Çünkü telefonlarda bulunan bataryalar genel olarak kullanım sırasında yapılan hatalar sonrasında sorun çıkarmaya başlar. Bunun dışında nadiren de olsa bataryaların kendi kendilerine arıza yaptıklarını söylemek mümkündür. Bu nedenle akıllı telefonlarda batarya kullanımı konusunda daha dikkatli davranmak ve istenmedik sorunların yaşanmaması için bataryalardaki şarj sürecine özen göstermek gerekir.

Bozuk ya da Ömrü Biten Batarya Belirtileri Nelerdir?

Teknolojinin ilerlemesi ile akıllı telefonlarda yaşanan gelişmeler, son zamanlarda batarya sorunlarını da gündeme getirmeye başlamıştır. Günlük kullanımda dahi yetersiz kalan bataryalar, kullanıcıların bir aniden şarj problemi ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Bunun yanında kullanıma bağlı olarak bataryalarda ön plana çıkan çeşitli sorunlar da şarj ile ilgili problemlerin yaşanmasına neden olan bir başka etkendir.

Bataryalarda şarj ile ilgili sorunların yaşanması halinde ilk olarak yapılması gereken batarya değişimi olarak karşımıza çıkar. Tabi öncelikle bataryada bir sorun olduğundan emin olunması gerekir. Bu nedenle öncelikle batarya değişimi hangi durmalarda gerekli olur ve ömrü biten bataryanın belirtileri nelerdir? daha yakından bakalım.

 • Telefonda şarj olmasına rağmen hiçbir şekilde açılmıyor ise bataryada bir sorun var demektir.
 • Genelde günlük kullanım sırasında şarj ömründe sorun yaşanmazken şarjın hızlı bir şekilde bitmeye başlaması batarya ömrü ile ilgili bazı sorunlar olduğunu gösterir.
 • Telefonda şarjın aniden bitmeye başlaması aynı şekilde bataryanın bozulduğu anlamına gelebilir. Şarj seviyesi yüksek olmasına rağmen bir anda yüzde 10 – 20 seviyelerine gelmesi bunun en çık göstergesidir.
 • Diğer yandan şarj sırasında bataryanın normalden fazla ısınması yine bataryada sorun olduğunu gösterir.
 • Şarj seviyesi yüksek olan telefonun aniden kapanıp açılması yine batarya ömründe çeşitli sıkıntılar yaşandığını ifade eder.
 • Bataryanın şişmesi ya da şarj etmek istenirken şarj almaması batarya ile ilgili bir sorun olduğuna işaret eder.

Telefon bataryalarında yaşanan bu tür sorunlar karşısında genel olarak yapılması gereken batarya değişimidir. Çünkü batarya değişimi yapılmadan telefonların sağlıklı bir şekilde kullanılması mümkün olmaz ve bunun yanında beklenmedik anlarda telefonlarda kapanma gibi durumlar meydana gelir. (Apple Destek)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Numarası Ekleme

batarya değişimi

Batarya Ömrü Uzatmak Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Akıllı telefonlarda batarya ömrünü uzatmak ve bir bataryayı daha uzun süreli kullanmak için yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunlara dikkat edildiğinde her telefon bataryasının daha uzun süreli ve sorunsuz bir şekilde kullanılması mümkündür. Şimdi, batarya ömrünü uzatmak için neler yapılması gerekir? daha yakından inceleyelim.

 • Akıllı telefonlarda şarj için uyarı sistemi bulunur. Bu yüzden ilk şarj uyarısının alınması ile telefonun şarja takılması gerekir.
 • Telefonda şarj seviyesi dalgalı bir seyir izliyorsa, bataryanın kalibre edilmesinde fayda vardır. Bataryanın kalibre edilmesi için telefonun şarjı tamamen bitirilir ve sonrasında tamamen doluncaya kadar şarj edilmesi gerekir.
 • Bunun yanında dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise şarj sırasında her zaman orijinal şarj aletinin kullanılması olmaktadır.
 • Ayrıca şarj ederken telefonu kullanmamak yine batarya ömrünün uzatılmasında önemli bir konumda yer alır.
 • AVM ya da dinlenme tesisi gibi alanlarda bulunan şarj istasyonlarda telefonları şarj etmemek doğru bir hareket olur.
 • Pil ömrünün daha uzun süre dayanması için telefonlarda arka planda çalışan uygulamaların kapatılması gerekir. Arka planda çalışan uygulamalar çoğu zaman gereksiz şarj tüketimine neden olur.
 • Diğer yandan kablosuz bağlantılar olarak bilinen WiFi, GPS, Bluetooth, 3G ve 4.5G şeklindeki bağlantıların sadece gerekli olduğu anlarda açılmasında yarar vardır.
 • Telefonlarda ekran ışığını ve parlaklığını otomatik yapmak ve girilen mekanlarda ekran ışığını ve parlaklığını telefonun ayarlamasını sağlamak gerekir.

Batarya Ömrü İçin Orijinal Şarj Cihazının Önemi

Akıllı telefon bataryalarını daha uzun ömürlü kullanmak için ilk olarak dikkat edilmesi gereken püf noktalardan biri orijinal şarj aleti kullanılmasıdır. Çoğu zaman dikkat edilmeyen bu durum nedeniyle telefon bataryalarının zamanla ömrü bitmeye başlar. Bu nedenle telefonlar şarj edilirken şarj kablosu ve şarj adaptörünün orijinal olmasında fayda vardır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Word Sayfa Silme

Orijinal olmayan şarj cihazları genelde telefona gelen yüksek akımı önleyemez ve bunun ardından yüksek akım sonucunda bataryalar zarar görür. Bataryanın zarar görmesi ise şarj tutma özelliğinin kaybedilmesine neden olur. Bu nedenle her zaman telefon ile gelen orijinal şarj kablosu ve şarj cihazı kullanılmalıdır.

Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarda ömrü biten ya da bozulan bataryalar değişim süreci ile karşı karşıya kalır. Değişim hizmetlerinde her zaman alanında uzman ve deneyimli bir kadroya sahip teknik servisler ile çalışmak gerekir. Ayrıca bu durumda değişim sırasında telefonlarda farklı sorunların yaşanmaması adına önem arz eder.

Akıllı telefonlarda batarya değişimleri ise genel olarak aşağıdaki gibi yapılır;

 • Akıllı telefonlarda batarya değişimleri yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında bir zaman alır.
 • Batarya değişimlerinde telefonlarda yer aşan bilgiler silinmez ve bunun yanında telefonlar sıfırlanmaz.
 • Ayrıca batarya değişimlerinde son sistem ekipman ve donanımlar kullanılır ve bu şekilde istenmedik arızaların önüne geçilmiş olur.
 • Batarya değişimi hizmetlerinde genelde 6 ay parça ve işçilik garantili hizmetler sunulur. Böylece değişim sonrası benzer sorunlar yaşanması halinde kullanıcılar ücretsiz destek hizmetinden faydalanabilir.
 • Batarya değişimleri alanında uzman ve tecrübeli bir ekip ile yapılır.
 • Değişim sırasında tüm işlemler müşterilerin gözü önünde gerçekleştirilir ve bu sayede akılda soru işareti oluşmasına izin verilmez.
 • Bunların yanı sıra pek çok teknik serviste batarya değişimi hizmetleri kargo yoluyla da yapılabilir. Kullanıcılar kargo ile telefonlarını teknik servise gönderir ve bunun ardından batarya değişimi yapılan telefon aynı şekilde kargo ile kullanıcıya geri gönderilir. Kargo taşıma hizmetleri ise çift taraflı olarak karşılanır.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://www.instatakipci.com/yorum/yabanci-bot

Apple batarya değişimi için nereye başvurabilirim?

Apple Destek hizmetinden randevu alarak batarya değişimi konusunda destek alabilirsiniz. Pil sağlığınız %70’in altına düştüğünde pil değiştirmek zorunlu bir ihtiyaçtır.

Samsung batarya değişimi nasıl yapılır?

Samsung cihazların bataryaları 12-16 ay arasında tükenme noktasına gelmektedir. Batarya değişiminizi yapmak için Samsung yetkili servislerine başvurabilirsiniz.

Batarya değişimi garantiyi bozar mı?

Cihazınızın açılması durumunda ki her işlem, garantisini bozmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Çap İşareti

Batarya değişimi garanti kapsamında yapılır mı?

Apple ve Samsung cihazlarınız pil ömrü bitmesi durumunda garanti kapsamında yenilenmektedir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortamala: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir