Batuhan İsminin Anlamı

Batuhan İsminin Anlamı

Batuhan isminin anlamı, isim birleşik isim olmasından dolayı çok çeşitlidir. Türkçe kökenli isimlerden birisidir. Kuran-ı Kerim’de bu isim geçmemektedir. Renginin mavi olduğu kabul edilir. Sadece erkeklere verilen bir isimdir. Tarihte kullanan çok önemli isimler vardır. Tarihin gördüğü en güçlü komutanlardan olan Cengiz Han’ın torunun ismidir.

Batuhan İsminin Sözlük Anlamı

Batuhan isminin sözlük anlamı için birkaç farklı yorum vardır. Tarihte ilk olarak 13. Yüzyıllar da yaşayan Altınordu Devletinin kurucu olan komutan kullanmıştır. Bu isim aynı zamanda Cengin Han’ın torunu olarak bilinmektedir.

  • Galip gelen hükümdar
  • Gücü Yeten
  • Üstün Gelen

Batuhan İsminin İstatistikleri

Batuhan isminin istatistikleri o ismin ülkemizde ne kadar sıklıkla kullanıldığını anlamamıza yardımcı olur. En çok kullanılan isimler sıralamasında bu isim 635. sırada yer almaktadır. Ülkemizde her 1067 kişiden birisine bu isim verilmektedir. Tüm Türkiye’de bu isme sahip 77 bin kişi vardır. Bu isimlerden yaklaşık 17 bin tanesi İstanbul’da yaşamaktadır. Toplam 7 harften oluşur, her harf alfabede sırasında ki rakamla toplanırsa sonuç 80’dir.

B:2 + A:1 + T:24 + U:25 + H:10 + A:1 + N:17 =80

batuhan isminin anlamı

Batuhan İsminin Harf Analizi

Batuhan isminin harf analizi isimde geçen harflerin anlamları üzerinden yapılıyor. Toplam 7 harften oluşan bu ismin hecelenmesi “ba:tu:han” olarak yapılmaktadır.

  • B: Tüm olaylara umutla yaklaşırlar. En kötü duruma düştüklerinde dahi umutlarını yitirmezler.
  • A: Mantıklı bir şekilde düşünürler ve duyguları ile bu düşüncelerini yorumlama yolunu tercih ederler.
  • T: İçine kapanık, ketum bir karaktere sahiptir. Bu nedenle karşısında ki insana karşı beslediği duygularını ifade etmekte güçlük çeker.
  • U: Sakinlik ve durağanlık ifade eder. Bir iş yaparken aceleye getirmeyi sevmez, yavaş ve sağlam yapmayı tercih eder.
  • H: Monoton yaşamayı tercih ederler. Her zaman sakin olurlar, bu onların en bilinen özelliğidir.
  • A: Duygularla olayların üzerine giderler ve bu şekilde algılayarak yorumlamayı tercih eder.
  • N: Altıncı his en gelişmiş insanların başında gelir. Bu da sağduyulu hareket etmelerini sağlar.

Batuhan İsminin Özellikleri

Batuhan anlamı ile güçlü olan isimlerden birisidir. Samimi, düzenli ve yardımsever insanların kullandığı görülür. İradesine hakim, güçlü karakterleri ile dikkat çeken insanların başında gelirler. Tarihte kullanan en önemli isim Altınordu devletinin kurucusudur. Hali hazırda kullanan ünlü isimlerden bazıları Batuhan Karadeniz, Batuhan Altıntaş, Batuhan İşçiler, Batuhan Karacakaya olarak bilinir ve bunlara benzer isimlerin listesi uzundur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Aslı İsminin Anlamı

İsim Anlamları kategorisi ile en güzel anlamlı isimlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Batuhan İsimli Ünlüler Kimlerdir?

Batuhan ismi ülkemizde ki yaygın isimler arasında yer almakta olan bir isim değildir. Bu isme sahip ünlüler; Batuhan Altıntaş, Batuhan Bilgiç, Batuhan Eruygun, Batuhan Karacakaya, Batuhan Karadeniz, Batuhan İsçiler’dir.

Batuhan Ne Demektir?

Batuhan; Batı han kelimesinden türemiş olan eski türkçe bir isimdir. Batı hükümdarı, batı topraklarının yöneticisi gibi anlamlar içermektedir. Ayrıca dede korkut öykülerinde adı geçmekte olan bir kişidir.

Batuhan İsmi Caiz mi?

Batuhan isminin caiz olup olmaması konusunda herhangi bir kesin yargı bulunmamaktadır. Ancak kötü manalar içermediği göz önünde bulundurularak caiz olduğu söylenebilir.

İsim Anlamları hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortamala: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir